תחקיר בצה"ל: איך המשוריין נכנס 2 ק"מ לשטח ישראל?

מתחקיר סיכול הפיגוע אמש בכרם שלום עולה שהרכב המשוריין שנחטף ממוצב צבא מצרים, הצליח לחדור לשטח ישראל ונסע כ-2 ק"מ עד שנבלם. מולו נסע כוח צה"ל - כשלצידו כלי רכב אזרחיים. רה"מ סייר במקום: "מביע צער על מות החיילים המצרים"

ככל שנוקפות השעות, הולכת ומתבהרת התמונה סביב ניסיון הפיגוע בכרם שלום אמש. בצה"ל בודקים כעת כיצד נכנס הרכב המשוריין כ-2 ק"מ לתוך שטח ישראל, ולא נעצר עוד בגבול.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טנדר-נפץ שנחטף גם הוא ממוצב צבא מצרים ונסע לפני המשוריין התפוצץ בחציית הגדר, אך הרכב השני המשיך בנסיעה על כביש אזרחי במשך כ-2 ק"מ כשמולו כוח צה"ל וגם כלי רכב אזרחיים. המשוריין עבר בנסיעתו את הכניסה ליישוב כרם שלום ואת הכניסה למחנה עמיתי, כשכל הזמן כלי טיס של חיל האוויר מבצעים אחריו מעקב ויורים לעברו.

רכב של סיירת צנחנים מצטרף בשלב זה למרדף, אך גם הוא לא מצליח לעצור את המשוריין. לבסוף, לאחר ששני טנקים סוגרים על הרכב מלפנים ומאחור, יורה כלי טיס שני טילים על הרכב, הוא נתקע ומתחיל לבעור.

הכוחות מנעו "מגה-פיגוע"

שישה מחבלים שנסעו בתוך הרכב נהרגו במקום. שניים אחרים נמלטו רגלית - אך נורו למוות על ידי כוח צה"ל. גורמים בצה"ל מדגישים שכל הכוחות פעלו כנדרש באירוע ומנעו "מגה פיגוע" שיכול היה לגרום לנפגעים רבים ביישובי האזור.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק סיירו בצהריים במקום שבו סוכל הפיגוע. נתניהו אמר לחיילים, "אני מבקש לשבח את צה"ל והשב"כ על סיכול פיגוע גדול מאד. נערכתם נכון ופעלתם נכון. אני מבקש גם להביע צער על ההרג של החיילים המצריים. אני חושב שברור שלישראל ולמצרים יש אינטרס משותף לשמור על גבול שקט ביניהן. עם זאת מתברר פעם אחר פעם שכשמדובר בביטחון אזרחי ישראל, מדינת ישראל חייבת ויכולה לסמוך רק על עצמה. אין מישהו שיכול למלא את התפקיד הזה זולת צה"ל וזרועות הביטחון של מדינת ישראל וכך נמשיך לנהוג".

הרמטכ"ל: "הצלחנו לסכל את הפיגוע תוך 15 דקות"

ערנות, נחישות ומודיעין מצוין - כך סוכל אמש ה"מגה פיגוע" בכרם שלום. הרמטכ"ל בני גנץ שסייר הבוקר באזור גדר הגבול שנפרצה על ידי המשוריינים שחטפו מחבלי הגי'האד ממוצב מצרי אמר: "נמנע פה אסון גדול מאוד".

"אני מתרשם מתוך מה שהספקתי לראות עד עכשיו ומהדיווחים שנמנע פה פיגוע מאוד מורכב", אמר גנץ במהלך הסיור. "מדובר בפעולה מאוד טובה ומשותפת של כלל כוחות המודיעין, חיל האוויר, האוגדה, החטיבה, השב"כ, השריון. זאת מערכת מדהימה, בתום 15 דקות הצלחנו לסכל את הפיגוע".