הרמטכ"ל: "הצלחנו לסכל את הפיגוע אחרי 15 דקות"

גנץ סייר הבוקר באזור כרם שלום עם אלוף פיקוד הדרום וציין את ערנות הכוחות, שמנעו אמש "אסון גדול" . הרמטכ"ל אמר: "מדובר בפעולה מאוד טובה ומשותפת, זאת מערכת מדהימה". האלוף רוסו: "היו הרבה היתקלויות עד שרכב המחבלים הושמד". בצה"ל בודקים איך הנגמ"שים חצו את הגבול ולא נעצרו

ערנות, נחישות ומודיעין מצוין - כך סוכל אמש ה"מגה פיגוע" בכרם שלום. הרמטכ"ל בני גנץ שסייר הבוקר באזור גדר הגבול שנפרצה על ידי המשוריינים שחטפו מחבלי הגי'האד ממוצב מצרי אמר: "נמנע פה אסון גדול מאוד".

"אני מתרשם מתוך מה שהספקתי לראות עד עכשיו ומהדיווחים שנמנע פה פיגוע מאוד מורכב", אמר גנץ במהלך הסיור. "מדובר בפעולה מאוד טובה ומשותפת של כלל כוחות המודיעין, חיל האוויר, האוגדה, החטיבה, השב"כ, השריון. זאת מערכת מדהימה, בתום 15 דקות הצלחנו לסכל את הפיגוע".

הרמטכ"ל הדגיש כי הכוננות הגבוהה באזור נשמרת: "כמובן שיש המשך פעילות וסריקות. הטרוריסטים מחוברים בין עזה לסיני".

בצה"ל גם מתחקרים איך הנגמ"שים הצליחו לחדור לשטח ישראל, ונעצרו רק מאות מטרים בשטח פתוח בין יישובי הדרום.

עם הרמטכ"ל סייר בשטח גם אלוף פיקוד דרום טל רוסו, שאמר: "הכוחות פעלו בכל מקום שבו הרכב ניסה להיכנס, היו הרבה מאוד היתקלויות עד שהוא הושמד. כוחות ליוו אותו וסגרו עליו, על הציר הראשי. בסופו של דבר הוא הושמד מהאוויר ומהקרקע, וכל מי שניסה לירות על הכוחות אחרי ההשמדה הושמד גם הוא. הפעולה הייתה עבודה מעולה של שיתוף פעולה בין הכוחות".

מפקד הגדס"ר הבדואי סגן-אלוף ואחיד אל-הוזייל, שפיקד על הכוחות בשטח, היה גם הוא בסיור. "הבנו שיש לנו אירוע במעבר ממצרים לישראל והיינו ערוכים בהתאם", הסביר. "ראינו רכב שהתפוצץ על המעבר, ושני שניסינו ללכוד אותו".

התושבים חזרו לשגרה, ברק: "קריאת השכמה למצרים" 

בחבל אשכול שבמערב הנגב חוזרים הבוקר לשגרה מתוחה, בתום ערב סוער ולילה של סריקות. הכוננות הגבוהה באזור נמשכת גם היום.

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הבוקר בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת לכוננות בדרום. הוא תיאר את השתלשלות האירועים ואמר: "זו הייתה תגובה מאוד מוצלחת, חדה ותכליתית של כוחות צה"ל וכל הכוחות הנלווים. לפי דעתי נמנע פיגוע הרבה יותר כבד. אולי זו תהיה קריאת השכמה ראויה למצרים לקחת את הדברים לידיים בצד שלהם בצורה יותר חזקה".

הבוקר נורתה מהרצועה רקטת קסאם שהתפוצצה בשטח פתוח מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. במערכת הביטחון לא קושרים ישירות בין הדברים, אך השיגור הבוקר מעיד שוב עד כמה שברירי השקט בגזרה.

בצה"ל אומרים שיש התרעות נוספות על פיגועים שיכולים לצאת מעזה וממצרים, והערנות והדריכות הגבוהה נמשכות, לצד תגבור של הכוחות באזור. קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט ש"הפיגוע שתוכנן היה מגה פיגוע. על גופות המחבלים נמצאו אפודים אמצעי לחימה רבים מאוד".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק