"המחבלים פוצצו משאית וניסו לחדור לישראל"

קבוצת פעילי טרור מעזה תקפה וחטפה אמש משאית ורכב משוריין של צבא מצרים באמצעותם חדרו לשטח ישראל. באזור הגבול עם ישראל פוצצה המשאית בניסיון לאפשר לרכב המשוריין לחדור לשטח ישראל. כוחות שיריון וחיל האוויר פגעו ברכב וחיסלו 5 מחבלים. שר הביטחון ברק: "יש צורך בפעולה מצרית נחושה להחזרת הביטחון לסיני"

ניסיון פיגוע מתוכנן היטב: דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר הבוקר כי "מחבלי הג'יאהד העולמי שתקפו אמש את עמדה של צבא מצרים בסיני והרגו כ-15 שוטרים מצרים חטפו משאית וכלי רכב משוריין איתם ניסו לחדור לשטח הישראלי". בראיון לגלי צה"ל הוסיף תא"ל מרדכי כי המשאית התפוצצה באזור הגבול עם ישראל. המחבלים המשיכו בנסיעתם על הרכב המשוריין הנוסף תוך שהם מבצעים ירי לעבר השטח הישראל.

כוחות שיריון שהיו במקום ביצעו ירי לעבר הכלי בשילוב עם מסוקי חיל האוויר. לאחר שהסתיים האירוע נמצאו גופותיהם של 5 מחבלים יחד עם ציוד ונשק רב שנשאו על גופם ושהיו עמם ברכב המשוריין. לאחר הפגיעה ברכב המשוריין החלו בשטח סריקות אחר מחבלים נוספים, אך לאחר מספר שעות הודיע צה"ל כי נשללה האפשרות לחדירה. הבוקר ניתנה לתושבי הדרום במועצה האזורית אשכול ההוראה לחזור לשגרה, אך בצה"ל קוראים לתושבים להשאר בקרבת המרחבים המוגנים.

קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי הפיגוע שתוכנן היה "מגה-פיגוע". המחבלים נשאו על גופם אמצעי לחימה רבים ואם היו מצליחים להיכנס לעומק השטח הישראלי הם יהיו יכולים לגרום להרוגים רבים. לדברי הקצין, התושבים נענו בצורה טובה שסייעה לכוחות צה"ל להשלים את משימתם.

מורסי: "נרדוף ונעצור את המבצעים"

נשיא מצרים מוחמד מורסי כינס הלילה ישיבת חירום של המועצה הצבאית העליונה והצהיר כי בכוונתו להגיב למתקפה נגד הכוחות המצריים. "ניתנו הוראות ברורות לכוחות הבטחון והמשטרה לרדוף אחר אלו שביצעו את המתקפה נגדנו ולעצור אותם", אמר מורסי בנאום בטלוויזיה המצרית, "כוחות הביטחון יכפו שליטה מלאה על כל שטחי סיני".

רוצים לקבל עדכונים על הנעשה בדרום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפרטי המקרה עולה כי קבוצה של חמושים השתלטה על עמדה מצרית בסיני. המחבלים פתחו באש והרגו 15 שוטרים מצרים. לאחר מכן לקחו משאית ומשוריין ששימשו את הכוחות המצריים בסיורים. המשאית הגיעה אל המחסום - התפוצצה עליו ופתחה אותו. הרכב השני נעזר בפריצה שנוצרה ונכנס לשטח ישראל - לאחר כמה מאות מטרים הוא נפגע מכלי טיס של חיל האוויר ומכח שיריון. לפחות חמישה מחבלים  חוסלו מירי כוחות צה"ל.

ההתרעה סיכלה את הפיגוע

קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי הפיגוע סוכל באמצעות מודיעין ממוקד. לפי הקצין, הפיגוע תוכנן זמן רב מראש על ידי המחבלים. במהלך הלילה ביצעו כוחות צה"ל סריקות נרחבות באזור המועצה האזורית אשכול, שבסופן הוחלט לאפשר לתושבים לחזור לשגרה. יחד עם זאת, התבקשו התושבים להישאר בקרבת מרחבים מוגנים גם הבוקר.

ההערכה היא כי אנשי ג'יהאד עולמי הם אלה שעומדים מאחורי ניסיון הפיגוע. הסיבה להערכה היא אופי הפעולות של אנשי הארגון שנחשב נועז יותר. זוהי פעולה שמצריכה תיאום וקישור עם ארגונים בתוך רצועת עזה. לאירוע תהיינה השלכות פעילות לאורך קו הגבול המתחמם עם מצרים. ארגון חמאס גינה את ההתקפה שגרמה למות השוטרים המצרים.

הרמטכ"ל קיים הערכת מצב

תושבי הישובים הסמוכים לגבול עם רצועת עזה במועצה האזורית אשכול, התבקשו להישאר בבתים בעקבות ירי המרגמות והחשש מחדירת מחבלים. מאז החלה התקרית, סמוך לשעה 20:05 הערב, נורו שלוש רקטות לעבר אזור כרם שלו ודרום המועצה האזורית אשכול. כיתות הכוננות ביישובים הוקפצו כדי לסייע באבטחת התושבים וכביש מספר 232 נסגר לתנועת רכבים.

לטענת אותו גורם מדובר באירוע חריג, מאורגן ומתוזמן שבא בתגובה להרג הפעיל בעזה. במקביל, הפלסטינים מדווחים על ירי כבד של טנקים ומסוקים, ועל תקיפת צה"ל באזור שדה התעופה דהנייה שבדרום הרצועה.

נתניהו: סוכל פיגוע גדול נגד ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש השב"כ בעקבות התקרית. לדברי נתניהו "בזכות הפעילות הנחושה של צה"ל והשב"כ סוכל פיגוע גדול נגד אזרחי ישראל". גם שר הביטחון אהוד ברק, התייחס לתקרית ובירך את כוחות צה"ל והשב"כ בדרום, על סיכול הפיגוע החמור. "כוחות צה"ל, בפיקוד האלוף טל רוסו, בהנחיית הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, ובסיוע אנשי השב"כ, גילו ערנות, חדות ותכליתיות, וסיכלו פיגוע שעלול היה לגרום לנפגעים רבים. דרכי הפעולה של המפגעים, מעלים שוב את הצורך בפעולה מצרית נחושה להשלטת ביטחון ומניעת טרור בסיני".

דובר צה"ל תל-אלוף יואב (פולי) מרדכי אמר בשיחה עם חדשות 2: "מדובר באירוע חמור שנצטרך ללמוד אותו. זוהי תולדה של תשתית הטרור בסיני. צה"ל התבסס על הערכה מודיעינית והיינו ערוכים לכך. עדיין יש חשש לפיגוע נוסף, דומה לפיגוע שאירע לפני חודשיים".

פעיל ג'יהאד חוסל בעזה

מוקדם יותר אתמול אדם אחד נהרג ואדם נוסף נפצע בתקיפת כלי טיס של האוויר בדרום רצועת עזה. על פי הדיווחים, ההרוג, עיד חיג'אזי עווקאל (22), רכב על אופנוע בשכונת תל-סולטאן ברפיח. הוא נפגע מטיל ששיגר מל"ט של חיל האוויר ונהרג במקום. לדברי המקורות הפלסטיניים, ידוע שאדם נוסף נפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים אבו יוסוף א-נג'אר.

גורם בצה"ל אישר כי בוצעה תקיפה ואמר שכלי טיס של חיל האוויר תקף מטרות טרור בדרום הרצועה. "השניים הם פעילי ג'יהאד עליהם היה מידע מודיעיני כבר זמן רב. הם היו על הכוונת", אמרו בצה"ל לחדשות 2 באינטרנט. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי החיסול בוצע הודות לפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי. "עווקאל עסק בקידום פיגוע נוסף כנגד יעד ישראלי בגבול ישראל-מצרים", נמסר.