חשד: הלוחמים בכפיר תקפו מ"כ בעבר

חקירת הלוחמים מכפיר החשודים בתקיפת חברם לחטיבה, מגלה שהיו מעורבים בתקיפה של מ"כ בעבר, אותה תיעדו בטלפון הנייד שלהם. הבוקר הגיעו חבריו של רב"ט מזרחי לביה"ח, שם הוא מאושפז עם חשד לקרע בטחול ושמעו ממנו כי הוא רוצה לחזור ליחידה. גורם צבאי: "זה רק קצה הקרחון בפרשה"

רב"ט מזרחי בביה"ח, רוצה לחזור ליחידה (חדשות 2)

פרשת ההתעללות בחטיבת כפיר מסתעפת: חקירתם של 11 הלוחמים הוותיקים החשודים במעורבות בתקיפתו של החייל רב"ט סער מזרחי מגדוד נחשון, העלתה כי כבר בעבר היו מעורבים באירוע אלים בתוך החטיבה, כשעל פי החשד הכו מפקד כיתה ואף תיעדו את האירוע. הבוקר הגיעו חבריו של החייל לבקרו בבית החולים.

מעדויות של לוחמים ותיקים בגדוד נחשון עלה כי חלק מהמעורבים בתקיפת החייל, שעל פי החשד הוכה בגלל שנגע במקל הפז"מ שלהם, הכו בעבר מפקד כיתה ואף צילמו את האירוע במכשירי הסלולרי שלהם.

גורם צבאי אמר על החקירה: "זה רק קצה הקרחון בפרשה. ההתעללות הזאת גדולה יותר מהמקרה שנחשף וזו חלק ממסורת שיש לסלקה משורות צה"ל". 11 החשודים הובאו הבוקר לדיון בהארכת מעצרם בבית הדין הצבאי ביפו.

חברו של החייל שהותקף: "התגלה רק לאחר שהוא איבד את ההכרה"

הבוקר זכה מזרחי, הלוחם שהוכה ואושפז במחלקה הכירורגית בבית החולים העמק בעפולה עם חשש לקרע בטחול, לביקור של חברים ומפקדים לגדוד, שאיחלו לו החלמה מהירה. אחד המפקדים בגדוד גינה את התקיפה בחריפות ואמר: "זה בטח לא צריך להגיע למצב כזה".

בתשובה לשאלה איך הוא מרגיש לראות את חבריו השיב מזרחי: "זה עושה לי מאוד טוב, אני רוצה לחזור ליחידה". בין המבקרים הייתה גם אחותו שובל, שהתקשתה להסתיר את זעמה. "אני כועסת על החיילים, אבל החברים הגיעו וזה מרגש", אמרה.

לדברי חבר אחר של החייל, הלוחמים תפסו אותו לפני המקלחת ועשו לו משפט פז"מ. "האגרוף הראשון הפיל אותו על הרצפה והוא ביקש שיפסיקו, אבל הם צחקו והמשיכו עם האגרופים", סיפר הבוקר בבית החולים. "לאחר מכן הם חיבקו אותו ואמרו כל הכבוד על כך שעמד במשפט הפז"מ. כשהוא קם לשירותים, הוא  איבד את ההכרה, אם הוא לא היה מאבד הכרה - לא היינו יודעים על זה".

הצוות הרפואי שמטפל במזרחי אישר שמדובר בפגיעה ישירה בטחול. "כרגע מצבו יציב", אמר פרופסור דן הרשקו מנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים. "הפגיעה היא תוצאה מחבלה ישירה. במצבים כאלה הטחול לא מצליח להתאחות אבל הוא במעקב".

החייל הפצוע: "ככה זה בפלוגות, צריך לכבד את הוותיקים"

הבוקר סיפר רב"ט מזרחי על התקיפה האכזרית ועל הסיבות לה. "לא ידעתי שאני הולך לקבל כאלה מכות חזקות, חשבתי רק מאחד", אמר בריאיון לתכנית "יום חדש" בקשת. "זה היה על משהו מטומטם. שנגעתי במקל שלהם בטעות. מקל פז"ם, מה שהם קוראים לו וחטפתי מכות. ככה זה בפלוגות צריך לכבד את הוותיקים". 

לוחם שמשרת עם החייל שהותקף בפלוגה שוחח עם חדשות 2 באינטרנט ולא נשמע מופתע מהמקרה: "אני לא מבין למה מתרגשים מזה, יש חוקים של צעירים וותיקים וזה לא משהו חדש בכלל. זה נהוג שנים בגדודים הלוחמים וזו מסורת. אני לא מבין למה הוא התלונן, הוא ידע שזה מה שהולך לקרות".

הוא הוסיף כי בדרך כלל מקרים כאלה נשארים בין החיילים ולא מדווחים למפקדים. "זה נשאר בינינו בשקט ויש עוד הרבה דברים כאלה, אבל הלוחמים מבינים שהם לא צריכים ללכת ולהתלונן כי זה חלק מזה. זה כמו משחק, מסורת כזאת שפעם בכמה זמן שומעים איזה מקרה כי מישהו פולט מה שהיה. גם המפקדים הזוטרים מכירים את זה".

רק לאחרונה קיים המח"ט דיון על האלימות

בעקבות האירוע החמור, שהתרחש בזמן אימון באזור הבקעה, השעה מפקד חטיבת כפיר אלוף-משנה אודי בן מוחה, את הלוחמים מגדוד נחשון בשל חשד שהכו את הלוחם ביום חמישי האחרון. לאחר המקרה הועבר הלוחם שנפצע לטיפול רפואי בבית החולים "העמק" בעפולה כשהוא במצב יציב וסובל מחבלות בבטנו. אל"מ בן מוחה איתר את החיילים החשודים, תיחקר אותם והם הודו המעשה בשיחה עמו. בנוסף, פנה מפקד החטיבה למשטרה הצבאית החוקרת שפתחה בחקירה.

 "רק לפני מספר שבועות כינס מפקד החטיבה פורום קצינים שהתיחס רק לסוגיית האלימות בתוך החטיבה והדגיש את האיסור", אמר גורם צבאי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא רואה את זה בחומרה רבה ולא ייתן שדבר כזה ייקרה בחטיבה. האירוע טופל במהירות רבה זאת כחלק מנקיטת יד קשה כנגד מעשי אלימות".

מדובר במקרה נוסף שהתרחש על רקע מלחמות ותיקים-צעירים בחטיבה. "הצעירים האלה ממש התנפלו עליו באלימות ובברוטאליות ולכן הוא נפצע, זה לא היה משחק בין חברים ולא התלוצצות אלא מכות של ממש", הוסיף הגורם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "עם היוודע האירוע הוא טופל במהירות על ידי מפקד החטיבה, אל"מ אודי בן-מוחה. בנושא מתקיימת חקירת מצ"ח לבירור כלל נסיבות האירוע. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת