הלוחם שהוכה: "ככה זה בפלוגות"

התקיפה בחטיבת כפיר: החייל הצעיר שהוכה על ידי שמונה לוחמים ותיקים ואושפז עם חבלות בבטנו מסביר ש"נענש" רק בגלל שנגע במקל, אותו מכנים הלוחמים "מקל פז"מ". "ככה זה בפלוגות, צריך לכבד את הוותיקים", אמר

המקל והפז"מ: המשטרה הצבאית ממשיכה לחקור את התקיפה האכזרית בגדוד נחשון של חטיבת כפיר, בסופה אושפז חייל צעיר עם חבלות בבטנו, רק בגלל שנגע במקל פז"מ השייך ללוחמים הוותיקים בפלוגה. הבוקר סיפר החייל שלא הופתע מכך שהוכה, אלא מעוצמת התקיפה.

"לא ידעתי שאני הולך לקבל כאלה מכות חזקות, חשבתי רק מאחד", אמר בריאיון לתכנית "יום חדש" בקשת. "זה היה על משהו מטומטם. שנגעתי במקל שלהם בטעות. מקל פז"ם, מה שהם קוראים לו וחטפתי מכות. ככה זה בפלוגות צריך לכבד את הוותיקים". 

לוחם שמשרת עם החייל שהותקף בפלוגה שוחח עם חדשות 2 באינטרנט ולא נשמע מופתע מהמקרה: "אני לא מבין למה מתרגשים מזה, יש חוקים של צעירים וותיקים וזה לא משהו חדש בכלל. זה נהוג שנים בגדודים הלוחמים וזו מסורת. אני לא מבין למה הוא התלונן, הוא ידע שזה מה שהולך לקרות".

הוא הוסיף כי בדרך כלל מקרים כאלה נשארים בין החיילים ולא מדווחים למפקדים. "זה נשאר בינינו בשקט ויש עוד הרבה דברים כאלה, אבל הלוחמים מבינים שהם לא צריכים ללכת ולהתלונן כי זה חלק מזה. זה כמו משחק, מסורת כזאת שפעם בכמה זמן שומעים איזה מקרה כי מישהו פולט מה שהיה. גם המפקדים הזוטרים מכירים את זה".

רק לאחרונה קיים המח"ט דיון על האלימות

בעקבות האירוע החמור, שהתרחש בזמן אימון באזור הבקעה, השעה מפקד חטיבת כפיר אלוף-משנה אודי בן מוחה, את שמונת הלוחמים מגדוד נחשון בשל חשד שהכו את הלוחם ביום חמישי האחרון. לאחר המקרה הועבר הלוחם שנפצע לטיפול רפואי בבית החולים "העמק" בעפולה כשהוא במצב יציב וסובל מחבלות בבטנו. אל"מ בן מוחה איתר את החיילים החשודים, תיחקר אותם והם הודו המעשה בשיחה עמו. בנוסף, פנה מפקד החטיבה למשטרה הצבאית החוקרת שפתחה בחקירה.

 "רק לפני מספר שבועות כינס מפקד החטיבה פורום קצינים שהתיחס רק לסוגיית האלימות בתוך החטיבה והדגיש את האיסור", אמר גורם צבאי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא רואה את זה בחומרה רבה ולא ייתן שדבר כזה ייקרה בחטיבה. האירוע טופל במהירות רבה זאת כחלק מנקיטת יד קשה כנגד מעשי אלימות".

מדובר במקרה נוסף שהתרחש על רקע מלחמות ותיקים-צעירים בחטיבה. "הצעירים האלה ממש התנפלו עליו באלימות ובברוטאליות ולכן הוא נפצע, זה לא היה משחק בין חברים ולא התלוצצות אלא מכות של ממש", הוסיף הגורם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "עם היוודע האירוע הוא טופל במהירות על ידי מפקד החטיבה, אל"מ אודי בן-מוחה. בנושא מתקיימת חקירת מצ"ח לבירור כלל נסיבות האירוע. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת