חברת לווינים גלובלית מודה: "סיפקנו שירותים לאירנים"

למרות הסנקציות שמגבילות מסחר עם אירן, ענקית תקשורת הלווינים "אינמרסט" הודתה כי סיפקה שירותים למיכליות המובילות נפט אירני. המיכליות שטו תחת דגלים אחרים אך למעשה פעלו בבעלות אירנית והובילו נפט. ארגון "שורת הדין" שחשף את העסקאות: "לא נהיה סובלניים"

בצל הסנקציות: סיוע לאירנים, ארכיון (חדשות 2)

ענקית תקשורת הלווינים "אינמרסט" הודתה לראשונה כי היא מספקת שירותים שונים למיכליות המובילות נפט אירני. בכך עוברת החברה על ההגבלות שהוטלו על סיוע לאירן.

היחסים בין החברה למיכליות האירניות נחשפו בעקבות מידע שהגיע לידי ארגון "שורת הדין", שפועל כדי לוודא את אכיפת הסנקציות נגד אירן. נציגי הארגון גילו חיבור בין 27 מיכליות במקומות שונים בעולם, שהתגלו כמיכליות אירניות במסווה, לבין חברת תקשורת הלווינים הגדולה בעולם "אינמרסט". מדובר במיכליות ששטו תחת דגלים אחרים - אך למעשה פעלו בבעלות אירנית והובילו נפט אירני.

יש לציין כי חברת "אינמרסאט" היא ענקית תקשורת בינלאומית, המספקת בין השאר תקשורת לווינים וניווט עבור כלי שיט. נסיעה בכלי שייט ללא שירות זה - היא כמעט בלתי אפשרית. על פי המידע שבידי "שורת הדין", "אינמרסט" מספקת את שירות התקשורת הלוויני למיכליות אירניות, זאת בניגוד לחוק האמריקני ולמדיניות הסנקציות, שלפיהן נאסר על חברות אמריקניות לקיים כל קשר עסקי עם אירן או כל מדינה עוינת לארצות הברית.

בארגון "שורת הדין" מספרים כי באחד המקרים זוהתה המיכלית "דייזי" ככלי שיט שפעל תחת דגל טנזניה, אבל בפועל קשור לחברת נפט אירנית. לטענתם, אותה מיכלית קיבלה שירותי תקשורת לוויינים מחברת הענק. באותה צורה זוהתה מיכלית אחרת בשם "דלוור", תחת דגל מלטה, וגם היא מצד אחד קשורת לחברת הנפט האירנית ומנגד מקבלת שירותי תקשורת לווינים מ"אינמרסט".

"לא נהיה סובלניים ל'אינמרסט' או לכל חברה מסחרית שמפיקה רווחים למעשה, מדמם של אנשים תמימים", אמרה עו"ד ניצנה דרשן לייטנר מארגון "שורת הדין". "יידענו את 'אינמסרט' בכל המשמעויות הנובעות מפעילותה. זה עניין פשוט בתכלית של צדק ושל התחייבויות בינלאומיות חוקיות שיש לקיים - להפסיק כל דבר התומך באירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת