זאבי-פרקש מעריך: "תקיפה באירן - בתוך שבועות או חודשים"

רה"מ אומנם הבהיר השבוע כי את ההחלטה אם לצאת למהלך צבאי לעצירת תכנית הגרעין של האייתולות יקבל הוא עצמו, אבל שורת הבכירים במערכת הביטחון שמתנגדים למהלך רק הולכת ומתרחבת. בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" אמר אמש ראש אמ"ן לשעבר: "הפצצה צריכה להיות האופציה האחרונה"

ראש אמ"ן לשעבר, אלוף (מיל') אהרן זאבי-פרקש, העריך אמש כי תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין של אירן תתרחש בעתיד הקרוב. "זה יכול להיות בתוך שבועות או חודשים", הוא אמר בריאיון מיוחד שהעניק לדני קושמרו ב"אולפן שישי". נוסף על כך, הוא התייצב לצד בכירים אחרים לשעבר במערכת הביטחון בהתנגדותו למהלך - והזהיר כי הדבר עלול להסב לישראל נזק משמעותי.

"ישנו הצורך לעצור את תכנית הגרעין של אירן", הבהיר זאבי-פרקש, שהוסיף: "אני לא יודע אם ישראל מתכננת לתקוף בקרוב, ראש הממשלה אמר שטרם החליט בסוגיה. מהאופן שבו אני מבין את התמונה הכוללת, נראה שזה יהיה בקרוב".

זאבי-פרקש אמר כי הוא סבור שעל מערכת הביטחון לפעול למען מוכנות לפעולה צבאית, אך לפחות לפי שעה - לא ליישמה בפועל: "צריך לקחת בחשבון שבעיתוי הנוכחי כדאי להעריך מחדש את התמונה שמצטיירת באשר ליכולת שלנו לפעול, כשנדרש לעשות כך".

עם זאת, הוא הדגיש כי אין בדבריו משום קריאה להסרת האופציה הצבאית מהשולחן. "האירנים צריכים להבין שאם לא יפסיקו את מאמציהם להשיג גרעין, יגיע הרגע שבו הם ייאלצו לספוג מכה - בעיקר בבסיסי הצבא שלהם", אמר זאבי-פרקש - שהעריך כי במקרה כזה - לא ייפעל צה"ל לבדו. "את המכה תתן קואליציה כלשהי, אמריקנית - או גם ישראלית".

"לתת ללחץ על אירן לפעול"

עיקר המסר שביקש זאבי-פרקש להעביר קשור בסדר העדיפויות שלטעמו צריך הדרג המדיני לאמץ. "יש מספר אופציות, ורק האחרונה מביניהן צריכה להיות הפצצה", הוא הדגיש. "צריך לתת לקואליציה שתורמת ללחץ על אירן לפעול ולתת לדברים לשקוע. רק אם כל זה לא יעבוד, יהיה צורך לנקוט מהלך צבאי".

סוגייה נוספת שעליה הצביע זאבי-פרקש כבעלת חשיבות רבה, במקרה של מהלך צבאי נגד אירן, הוא גיוס תמיכה נרחבת ככל האפשר בקהילה הבינלאומית: "אם בסוף לא תהיה ברירה נאלץ לקבל החלטות לפי תמונת המצב שתהיה באותו הזמן. העובדה שהצליחה להתגבש קואליציה שמפעילה לחץ על אירן היא הישג המדהים שצריך לתת לו לצבור כוח".

מפקד משמרות המהפכה: "אירן שרויה בתקופה רגישה וגורלית"

על רקע ההתבטאויות בנושא, אמר אתמול מפקד משמרות המהפכה, הגנרל עלי ג'עפרי, כי האיום הגדול ביותר שנשקף לארצו מקורו דווקא במה שהגדיר "המלחמה הרכה" שמתנהלת נגד הרפובליקה האיסלאמית, ולא תרחיש של פעולה צבאית.

"אירן שרויה בתקופה רגישה וגורלית", אמר ג'עפרי באשר לעיצומים הכלכליים המחריפים על ארצו - זאת, לצד החשדות בטהרן על פעילותם של מרגלים בתחומיה, תולעי המחשבים שהכו פעם אחר פעם במערכות שונות, בהן גם הגרעיניות, וקבלת ציוד פגום לצבא.

דבריו של ג'עפרי נאמרו על רקע החלטת הקונגרס האמריקני מאתמול להחריף באופן ניכר את הסנקציות נגד אירן. החוק בנושא מטיל עיצומים כבדים נגד הרפובליקה האיסלאמית וחברות מטעמה הפועלות בתחומי האנרגיה, התעבורה הימית והבנקאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת