בצה"ל בוחנים: יידיש בלשכות הגיוס?

מספר חרדים שהגיעו ללשכות הגיוס מאז פקיעת חוק טל נתקלו בבעיית שפה כשאף אחד מהחיילים לא ידע לדבר איתם יידיש. אחד מהם נעזר באברך שתירגם עבורו את השומר בכניסה. בצה"ל החליטו לבחון את סוגיית השפה כחלק מעבודת מטה שנערכת כעת בצה"ל. צה"ל: נעשה את הנדרש כדי לפתור את הבעיה. צו ראשון מיידלע?

גיוס ביידיש? ארכיון (חדשות 2)

מחסום השפה: חוק טל פקע בתחילת השבוע ורבבות חרדים עתידים להגיע ולעבור צווים ראשונים בלשכות הגיוס הפזורות בארץ. אך מספר חרדים שהגיעו השבוע ללשכות הגיוס בירושלים ובתל השומר - נתקלו בבעיה כשאף אחד מהחיילים או מהקצינים לא היה דובר יידיש.

בצה"ל החליטו לאחרונה לבחון את סוגיית היידיש בלשכות הגיוס כחלק מעבודת המטה הצבאית להכנה לגיוס החרדים. בצה"ל מבינים את המשמעות של פקיעת החוק גם מהיבט השפה, שכן ישנם חרדים שמדברים רק ביידיש ואלה עלולים להיתקל בבעיות תקשורת בלשכות הגיוס היום.

בין היתר בוחנים בצה"ל מה סוגייה זו מצריכה אם בכלל, והאם ניתן לפתור אותה ללא משאבים או שמא ייצטרכו להקצות צוות מיוחד למיון הצעירים החרדים. כך למשל, צעיר חרדי שהגיע ללשכת גיוס תל השומר לפני כיומיים היה צריך לקרוא לאחד האברכים שהיו במקום לעזרה, וזה תרגם עבורו את דברי השומר בכניסה לבסיס.

"נפתור את בעיית השפה"

"צריך לחשוב היטב כיצד לפתור את הבעיה על מנת שהליך הגיוס יתאפשר בצורה תקינה", סיפר גורם צבאי. "עם זאת, לא צפויה בעיה אדירה אלא מינורית יחסית, וזו משמעות יחסית קטנה לעומת התהליך הגדול שצה"ל יצטרך לעבור נוכח פקיעת החוק".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "בימים אלה נבחנת עבודת המטה העוסקת בהיערכות להרחבת היקף גיוס החרדים. במסגרת עבודת המטה, תיבחן גם הרלוונטיות של סוגיית השפה ובמידת הצורך יינתן מענה מתאים". בצה"ל הסבירו כי בעיית השפה בה נתקלו מיועדי הגיוס החרדים טרם נשמעה עד כה וכי הצבא ייעשה את הנדרש על מנת להביאה לפתרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת