אישום: סטודנט דרוזי ריגל לטובת סוריה

השב"כ והמשטרה עצרו סטודנט לרפואה ממג'דל שמס שלמד בסוריה, לאחר שנחשד שהעביר מידע וציוד למודיעין הסורי. על פי כתב אישום שהוגש נגדו, הוא נהג לאסוף מידע על אימוני ובסיסי צה"ל במהלך חופשותיו, אותם מסר לאחר שחצה את הגבול

הותר לפרסום: השב"כ והמשטרה עצרו תושב מג'דל שמס בן 38, בחשד שניהל קשרים עם גורמי מודיעין סורים - במהלך ביקוריו במדינה במסגרת לימודי רפואה. היום הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות של מגע עם סוכן זר ומסירת ידיעה לאויב.

הנאשם, איאד ג'והרי, יצא ללימודי רפואה בסוריה והתגורר שם בין השנים 2002-2012. לפני כחודש הוא שב לישראל דרך מעבר קוניטרה, זאת כדי לבלות חופשת קיץ בארץ - ועם הגעתו הוא נעצר והועבר לחקירת שב"כ.

מתוך חקירתו של ג'והרי עולה כי בין השנים 2005-2008, הוא היה מצוי בקשר עם מספר בעלי תפקידים בענפים שונים במודיעין הסורי, וקיים עימם מפגשי הפעלה בעת שהותו בסוריה.

לקראת הגעתו לחופשות קיץ בארץ, הונחה הנאשם לאסוף מידע הקשור להתנהלות צה"ל ברמת הגולן. עוד עולה מחקירת,ו כי נהג לנצל את חופשותיו לטובת איסוף מידע ורכישת ציוד אותו העביר למפעיליו במודיעין הסורי.

עם שובו של ג'והרי לסוריה הוא נפגש עם מפעיליו במודיעין הסורי ומסר להם את המידע שאסף - תוך ידיעה שהוא מסייע למודיעין הסורי.

במהלך חקירתו בשב"כ הודה כי העביר מידע הכולל: פרטים אודות בסיסי צה"ל בצפון הארץ, הכוללים שמות בסיסים, מיקומם, גודלם, באיזה מהם מתקיימים אימונים והיכן יש טנקים, ופרטים בנוגע לאימונים צבאיים שהתקיימו ברמת הגולן, ריכוזי כוחות, ותנועת צה"ל בסמוך לגבול.

בנוסף הודה שמסר מידע על אופן הבידוק הביטחוני במעבר קוניטרה, פרטים על עמותות הפועלות ברמת הגולן ונתמכות על ידי ישראל ומידע אודות תושבי רמת הגולן המתנגדים למשטר הסורי.

על פי הודעת השב"כ, ג'והרי העביר לידי מפעיליו מכשיר קשר ישראלי ומסמך של ג'יפ צבאי שמצא, כרטיס סים ישראלי, ספרי לימוד עברית וספרים נוספים. בחקירתו העריך ג'והרי כי ציוד זה נועד לשמש לטובת האזנות של המודיעין הסורי.

היום הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט המחוזי בנצרת, המייחס לו אישומים בעבירות של מגע עם סוכן זר ומסירת ידיעה לאויב.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת