דיווח: ישראל פרצה לבתיהם של סוכני CIA

סוכנות AP מפרסמת תחקיר בו מתוארים כמה מקרי פריצה לבתיהם של נציגי סוכנות הביון האמריקנית בארץ בעשור האחרון. באחד מהם נפרץ ארגז נעול השייך לראש המשרד בישראל, שהכיל ציוד תקשורת "רגיש", ובמקרה נוסף גילה סוכן שחיטטו לו במקרר. גורמי ביטחון בארה"ב מכנים את ישראל "בעלת ברית מתסכלת"

פריצות לבתי סוכני ה-CIA (AP)

סוכנות הידיעות AP מדווחת על סדרה של פריצות לבתים של נציגי ה-CIA בישראל במהלך העשור האחרון. בתחקיר שהתפרסם נכתב, בין היתר, כי בביתו של ראש התחנה של הסוכנות האמריקנית בתל אביב נפרץ ארגז שהכיל ציוד תקשורת רגיש, וכי סוכן אחר מצא שהאוכל במקרר שבביתו סודר בצורה שונה.

על פי התחקיר, ראש תחנת ה-CIA בישראל גילה לאחרונה כי מישהו פרץ לארגז נעול בביתו בתל אביב, שהכיל ציוד רגיש שבו השתמש כדי לתקשר עם מטה הסוכנות בלנגלי וירג'יניה. הוא דיווח על הפריצה לממונים עליו.

האמריקאים, קרוב לוודאי לא היו מייחסים חשיבות מיוחדת לתקרית, אלמלא אירע דבר דומה גם לראש התחנה הקודם בישראל, הסבירו שלושה קציני מודיעין ששוחחו עם סוכנות הידיעות.

מי הזיז את האוכל במקרר?

באירוע אחר, עליו סיפרו שני גורמים אמריקאיים רשמיים לשעבר, סוכן של ה-CIA חזר לביתו ושם לב כי האוכל שהחזיק במקרר סודר בצורה שונה. למרות שהממשל האמריקאי לא פרסם תגובה או הודעה רשמית בנושא, אנשיו סבורים כי בכל המקרים, מדובר בפעולות של שירותי הביטחון הישראלים.

ב-CIA סירבו להגיב רשמית, אך גורמים בכירים בסוכנות, בעבר ובהווה, אמרו כי הם רואים בישראל את האיום מספר 1 של ריגול נגדי במזרח התיכון. המשמעות היא שבסוכנות הביון האמריקנית סבורים שהסודות שלהם נשמרים טוב יותר מפני ארצות אחרות באזור, מאשר מפני ישראל.

"ישראל - בעלת ברית מתסכלת"

למרות הקשרים החמים בין המדינות, התפיסה הרווחת לפיה ישראל היא בת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון והצהרות התמיכה התכופות של הפוליטיקאים האמריקנים בישראל, גורמי ביטחון רשמיים בארה"ב הגדירו את ישראל כ"בעלת ברית מתסכלת", וכ"איום מודיעיני אמיתי".

הדאגות של האמריקנים מפעולות הריגול של ישראל נמשכות, למרות שיתוף הפעולה המודיעיני ההדוק בנושא תוכנית הגרעין האיראנית, שעל פי הדיווחים כלל גם פיתוח משותף של וירוס התולעת "סטוקסנט", שפגע במחשבים במתקני הגרעין באיראן.

"אלה יחסים מורכבים", אומר ג'וזף וויפל, בכיר לשעבר ב-CIA. "יש להם את האינטרסים שלהם ולנו את שלנו".

ליאור ויינטרוב, דובר השגרירות הישראלית בוושינגטון, אמר בתגובה כי לישראל וארה"ב יש קשרים קרובים. "המודיעין הישראלי וגורמי הביטחון שומרים על שיתוף פעולה הדוק, נרחב ומתמשך עם עמיתיהם האמריקנים", הדגיש. "הם השותפים שלנו להתמודדות עם הרבה אתגרים משותפים. כל רמז למשהו אחר הוא חסר בסיס".

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה כי מדובר בפרסום שקרי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת