מיוחד: מפת פריסת הנשק הכימי ברחבי סוריה

מהעיר א-ספיר ועד דמשק, פרס המשטר הסורי את מאגרי הנשק הכימי שברשותו - כך עולה ממפה מיוחדת שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט. חלק מהאתרים משמשים כמפעלים לייצור נשק, חלקם כמרכזי אחסון וחלקם נמצאים בסמוך לבסיסי טילים. כך זה נראה

מפת פריסת הנשק הכימי בסוריה (חדשות 2)

כך פרוסים מאגרי הנשק הכימיים ברחבי סוריה: בערים א-ספיר, לטקיה, חמה, חומס, דמשק וג'בלה שוכנים מאגרי הנשק הכימי המרכזיים של המשטר הסורי - כפי שעולה ממפה שמפרסם הארגון NTI האמריקני. חלק מהאתרים הם מפעלים לייצור הנשק, חלקם משמשים כמרכזי אחסון וחלקם נמצאים בסמוך לבסיסי טילים כמו בא-ספיר. סוריה רכשה במשך מספר עשורים את הידע לייצור וכול הארסנל שלה הוא מייצור עצמי.

הנשק הכימי בסוריה הוא מרכיב מרכזי ביכולת ההרתעה הסורית. חשיבותו בשל היכולת להתקינו על טק"ק לאיים כך גם על רוב שטחה של מדינת ישראל. מרכז ישראל. זוהי התשובה הסורית לאיום הגרעיני.

סוריה הגיעה להישגים ניכרים בתחום הנשק הכימי שמוגדר על ידי מומחים "נשק גרעיני לעניים". רובו של המאגר, כך על פי החוקר במרכז "יפה" למחקרים אסטרטגיים יפתח שפיר, מורכב מגז עצבים כמו "סארין". בשנים האחרונות גם החל פיתוח וייצור גז עצבים מסוג "V.X".

את הראשים הכימיים ניתן להתקין על פצצות אוויר או טילים כמו ה"סקאד" שבידי הסורים, אבל הם פיתחו גם יכולת להתקין ראשי נפץ כימיים גם על רקטות קטנות גם מסוג גראד. פיתוח נוסף הוא של נשק ביולוגי. על פי כמה פרסומים קיים גם ניסיון לייצר אנתרקס.

גנץ: "הסורים שומרים על המאגרים"

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ התייחס היום להמשך הקרבות בסוריה, ולחשש שיובילו להעברת הנשק הבלתי קונבנציונאלי שבידי הנשיא בשאר אסד לגורמים עויינים. "למיטב שיפוטי ברגע זה יש שליטה על המערכת הזו", אמר הרמטכ"ל. "הסורים שומרים על זה ומגבירים את האבטחה, וזה טרם עבר לידיים שליליות".

עם זאת, סייג הרמטכ"ל את האופטימיות לגבי השליטה על הנשק הכימי. "זה לא אומר שכך זה יישאר", אמר גנץ וציין כי בסופו של דבר ייתכן שנמצא עצמנו פועלים נגד מערכה רחבה משתוכנן. "צריך לקחת בחשבון גם את מה שיישאר אחרי שנפעל ולאיזו ידיים זה יגיע", הוסיף.

לדברי הרמטכ"ל, הסורים מרכזים מאמצים בדמשק ובחלב, וקיבלו סיוע לא קטן מהאירנים ומחיזבאללה, כשהוא מתכוון לייעוץ, לאמצעים וגם לאנשים שהגיעו פיזית לסוריה כדי להדריך ופעול. "זה חיכוך שמתקרב, ויכולות לקרות שם התרחשויות. אנחנו עוקבים אחר זה מקרוב".

"אסד משנע מאגרי הנשק הכימי"

גם בסוריה נמשך העיסוק התקשורתי הנרחב במאגרי הנשק הכימי שברשות המשטר. גורמים רשמיים מטעם "צבא סוריה החופשית", ארגון המורדים, דיווחו היום כי המשטר הסורי העביר כמה ממאגרי הנשק שברשותו לנמלי תעופה באזור הגבולות. "אנחנו יודעים היטב מה מיקומם של אותם מאגרים", אמרו הגורמים.

לטענתם, המהלך של המשטר הסורי נועד להפעיל לחץ על הקהילה הבינלאומית, פן תחליט לצאת למהלך צבאי נגד אסד. "על פי המידע שברשותנו, המשטר החל להעביר מחסני נשק להשמדה המונית כבר לפני מספר חודשים", ציינו הגורמים אך עם זאת הבהירו כי הם אינם מאמינים שהמשטר ישתמש במאגרים אלו נגד ישראל.

"המשטר, שלא ירה ולו כדור אחד נגד ישראל בעשורים האחרונים, לא ישתמש בנשק הכימי נגדה", אמרו הגורמים ב"צבא סוריה החופשית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת