ארה"ב: "המחבל היה חבר חיזבאללה"

בכיר אמריקני טוען כי הפיגוע בבולגריה בוצע על ידי חבר חיזבאללה בתא של ארגון הטרור בבולגריה, והוכוון על ידי אירן. על פי המקור, הפיגוע בוצע כנקמה על חיסול מדעני הגרעין האירנים בטהרן. במקביל, הגישה ישראל תלונה למועצת הביטחון: "הפיגועים בבולגריה הם חלק משרשרת של טרור אירני ברחבי העולם"

החשוד בביצוע הפיגוע (רויטרס)

בכיר אמריקני מאשר את טענת ישראל לפיה המחבל שביצע את הפיגוע בבולגריה היה חבר בתא של ארגון חיזבאללה בבולגריה, כך פורסם בעיתון הניו יורק טיימס. הבכיר אומר כי הערכת המודיעין האמריקני העדכנית היא שהמחבל פעל תחת הנחיות לפגוע ביעד ישראל לכשתהיה לו ההזדמנות. ההנחיות ניתנו לחיזבאללה על ידי אירן, לפי הדיווח.

על פי המקור המתקפות היו תגובה לחיסול מדעני הגרעין של אירן, חיסולים שנעשים לטענת השלטונות בטהרן על ידי המוסד הישראלי. המקור האמריקני סירב להזדהות בטענה שהחקירה עדיין נמצאת בעיצומה.

בישראל טוענים כי הפיגוע בבורגס הוא חלק משרשרת של מתקפות טרור ברחבי העולם על יעדים יהודיים וישראלים שנעשים בהוראת אירן ובמימונה. למרות שהפיגוע בבורגס לא תואם את דפוס הפעולה של חיזבאללה, בכיר ישראלי אומר כי לא ברור אם המחבל המתאבד התכוון לפוצץ את עצמו או שקרתה לו "תאונת עבודה" עם המטען אותו נשא.

המחבל שביצע את הפיגוע נשא רישיון נהיגה מזויף של מדינת מישיגן בארה"ב. הוא תועד במצלמות האבטחה בנמל התעופה, זמן קצר לפני הפיצוץ הקטלני. החשוד נראה מטייל כשעה לפני האירוע ברחבי הטרמינל כשהוא לובש חולצת טי ומכנסי ברמודה.

ישראל הגישה תלונה למועצת הביטחון

בעקבות הפיגוע בבולגריה, שיגר סגן שגריר ישראל לאו"ם חיים וקסמן איגרת תלונה דחופה למועצת הביטחון, בה דרש גינוי חריף וחד-משמעי: "מתקפת הטרור אתמול בבולגריה הינה חלק מקמפיין טרור בינלאומי, בהובלת איראן וחיזבאללה נגד אזרחים ישראלים ויהודים ברחבי העולם", נכתב באיגרת.

"הפיגוע בוצע 18 שנים בדיוק לאחר פיצוץ בניין הקהילה היהודית בארגנטינה, שגבה את חייהם של 85 בני אדם שגם הוא בוצע ע"י איראן וחיזבאללה. בחודשים האחרונים בוצעו למעלה מ-9 פיגועים וניסיונות פיגוע נגד מטרות ישראליות בטורקיה, תאילנד, אזרבייג'אן, הודו, גיאורגיה, קניה וקפריסין".

סגן השגריר קרא למועצת הביטחון "לגנות פה אחד את ההתקפה הברברית בבולגריה. איראן, מדינה חברה באו"ם, ממשיכה לתמוך ולתת חסות לארגוני טרור, הפוגעים באזרחים חפים מפשע. עליכם מוטלת החובה לבלום את קמפיין הטרור של איראן נגד אזרחים ישראלים ויהודים ברחבי העולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

פורסמו שמות הנרצחים בבולגריה

גילתה שהיא בהיריון ונהרגה בפיגוע

2 חברי הילדות נהרגו, השלישי נפצע

אמיר ואיציק נהרגו, נשותיהם נפצעו

דיווח: המחבל - איש אל-קעידה

כך נראית התעודה המזויפת של המחבל

רה"מ: "נרדוף המפגעים, נגבה מהם מחיר"