בעקבות המצב בסוריה: עוצר יציאות בצה"ל

ביום שאחרי המהלומה הקשה שספג משטר אסד בהתנקשות בבכיריו בדמשק הוחלט בישראל להותיר את החיילים בבסיסים בסוף השבוע הקרוב, מחשש שהעימותים המחריפים בין הצבא הסורי לבין כוחות האופוזיציה יציתו התלקחות בגזרת הגבול

גבול סוריה. ארכיון (AP)

בעקבות ההתפתחויות בסוריה ומה שנראה כישורת האחרונה בהתקוממות נגד שלטונו של בשאר אסד, נערכים במערכת הביטחון לכל תרחיש אפשרי של התחממות בגזרת הגבול בגולן. בצה"ל הוכרז עוצר יציאות חלקי לחיילים, וחופשות סוף השבוע בוטלו. נוסף על כך, הוחלט על הגברת רמת הכוננות לאורך גדר המערכת בגבול הסורי.

המהלך התקבל בתום ישיבת הערכת מצב שנערך במטכ"ל, בעקבות הפיגוע שהתרחש אתמול במרכז העצבים של משטר אסד בדמשק שבו חוסלו בכירים בו. מוקדם יותר היום סייר בגולן שר הביטחון אהוד ברק, בביקור שבמהלכו נפלו פצצות מרגמה כמה מאות מטרים מהמקום שבו שהה. הירי התבצע מתוך שטח סוריה, כחלק מהעימותים בין צבאו של אסד לבין כוחות האופוזיציה.

"צה"ל עוקב אחרי זליגת הנשק ממחסני הצבא הסורי לידי גורמים שונים ונערך ליום שאחרי נפילת משטר אסד", אמר ברק במהלך הביקור. במערכת הביטחון הביעו חשש מפני תרחיש שבו תביא השלמת ההפיכה בסוריה לגל פליטים שיינסו למצוא מקלט בשטח ישראל ברמת הגולן.

על רקע הדברים, פורסם בעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" כי בפנטגון הביעו חשש מפני מפני ניסיון תקיפה ישראלי בסוריה, על רקע התערערות חוסנו של משטר אסד. נוסף על כך, נכתב שם כי בכירים בוושינגטון מדיינים בסוגייה עם גורמי ביטחון ישראליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת