פצוע מהפיגוע מבורגס: "ראיתי כדור אש ואנשים נשרפים"

משה מוסרי, אחד הישראלים שהיו על האוטובוס הבוער בבורגס הספיק לקפוץ ממנו, שניות לפני שהאש פגעה בו. "אם לא הייתי קופץ הייתי מת", סיפר עם שובו לארץ. לטענתו, לא ראה מחבל עולה לאוטובוס. "זה היה נראה כמו מטען בצד הימני של האוטובוס". צפו

שנייה גורלית אחת: חלק מהישראלים שהיו על האוטובוס בבורגס והצליחו להינצל מהתופת שבים היום לארץ ברגשות מעורבים. מצד אחד הם שמחים על כך ששרדו, אך עדיין נסערים מהתמונות הקשות מהאוטובוס הבוער. אחד מהנוסעים שניצלו הוא משה מוסרי, ששחזר הבוקר את הטראומה.

"כשראיתי כדור אש מגיע לכיוון שלי ושהשמשה עפה, החלטתי שאו שאני מת או שאני עושה מעשה - וקפצתי", סיפר מוסרי עם הגעתו לנמל התעופה בן גוריון. "אני זוכר גופות על הרצפה, ידיים בנפרד, רגליים בנפרד". ההחלטה של משה לקפוץ מהאוטובוס, הצילה את חייו והוא שב היום לישראל כשהוא סובל מפציעות קלות בלבד בידו וברגלו.

לדבריו, עברה כחצי שעה עד שכוחות ההצלה הבולגרים הגיעו לזירה. "הם לא מאורגנים בכלל", סיפר, אך התמקד בעובדה שהוא שוב בארץ. "עברתי טראומה קשה מאוד, אני רק רוצה להגיע הביתה. הייתי קרוב למוות, עוד שנייה הייתי נשרף. ראיתי אנשים נשרפים לידי ואם לא הייתי קופץ מהאוטובוס הייתי מת".

"לא ראיתי מחבל, הפיצוץ נראה כמו מטען"

מוסרי, שישב בחלק האחורי השמאלי של האוטובוס, הוסיף כי לא ראה מחבל עולה לכלי הרכב. "אומרים שזה מחבל שנכנס, אבל זה היה נראה כאילו זה מטען שהונח בצד הימני של האוטובוס", סיכם.

המחבל המתאבד, שעל פי החשד ביצע את פיגוע ההתאבדות בבורגס, תועד במצלמות האבטחה בנמל התעופה זמן קצר לפני הפיצוץ הקטלני. החשוד נראה מטייל כשעה לפני האירוע ברחבי הטרמינל כשהוא לובש חולצת טי ומכנסי ברמודה.

החשוד, בעל שיער ארוך, חבש כובע ולכן תחילה חשדו ברשויות המקומיות כי הוא התחפש לאישה. הוא נשא תיק גב, שנראה כמו תיק מטיילים, וייתכן שבתוכו הסתיר את מטען החבלה.

הבוקר, אמר ראש מממשלת בולגריה בויקו בוריסוב בשיחה עם סוכנות הידיעות הבולגרית כי הערכה לפיה מדובר במחבל מתאבד התקבלה מגורמי ביטחון נוספים שחשו אמש לזירת הפיגוע. בבולגריה הקצו משאבים רבים לחקירה ועל פי הדיווחים בסוכנות הידיעות הבולגרית, כוחות הביטחון פועלים בשיתוף פעולה עם חוקרים מה-FBI, ה-CIA, וגורמי מודיעין ישראלים.

נציגי הרבנות החלו בזיהוי הגופות

משרד החוץ בישראל עדכן כי בניגוד לפרסומים הראשונים, חמישה מההרוגים בפיגוע הם אזרחים ישראלים. ההרוגים הנוספים מלבד המחבל, הם מדריכת טיולים מקומית ונהג האוטובוס.

בשעות הבוקר החלו פצועים ישראלים להשתחרר מהמחלקות בבתי החולים בהם אושפזו אמש. כעשרה אמבולנסים של הצלב האדום המתינו להם בפתח בית החולים בבורגס, ולקחו אותם לנמל התעופה, שם עלו על מטוס הרקולס של חיל האוויר שהמריא לארץ. נציגי הרבנות הצבאית שנמצאים בבולגריה החלו בהליך הזיהוי של חמשת הגופות ובהכנה להטסתם.

מצלמות האבטחה בשדה התעופה בבורגס תיעדו את החשוד בביצוע הפיגוע כשהוא מסתובב ליד האוטובוס במשך כשעה לפני הפיצוץ. ממידע ראשוני עולה שמדובר באיש ממוצא קווקזי עם שיער ארוך שלבש בגדי ספורט.

גופתו של האיש נמצאה בזירה עם הפציעות החמורות ביותר - מה שמחזק את סברת החוקרים שהוא המפגע. על גופו נמצאו דרכון אמריקני, ורישיון נהיגה ממדינת מישיגן, שהיו ככל הנראה מזויפים. חוקרי ה-FBI טוענים שהנתונים של האיש לא מופיעים במסד הנתונים, ובנוסף, לא התקבלו נתונים על זמני הכניסה של אותו אדם לבולגריה.

בבולגריה טוענים: "המוסד לא התריע"

התקשורת המקומית בבולגריה מדווחת כי נשיא המדינה רוזן פלבנלייב, ציין אמש בדבריו כי המוסד לא התריע מפני אפשרות של פיגוע טרור שעלול להתרחש בעיירת הקיט בורגס שבמדינה.

מהרשויות בבולגריה נמסר כי למדינה קשרים טובים עם שירותי המודיעין הישראליים, ואילו הייתה נמסרת התרעה שכזו מראש - היו נוקטים את כל האמצעים על מנת למנוע את מתקפת הטרור הרצחנית שאירעה אמש. "למרות הפיגוע, בולגריה היא לא יעד מסוכן עבור תיירים", ציין הנשיא פלבנלייב.

סוכנות הידיעות הבולגרית דיווחה, כי "לאחר היוודע דבר הפיגוע, נקט הנשיא בכל האמצעים על מנת להציל את חייהם של הפצועים"..

"מטען באוטובוס גרם לפיצוץ"

חקירה ראשונית של הפיצוץ העלתה סברה כי מטען הוסתר בתא המטען של האוטובוס והוא זה שגרם לפיצוץ. כוחות ביטחון בולגרים שבדקו את הזירה ואת מצב הפצועים גילו שרבים מהם נפגעו באזור הגפיים התחתונות. "מהבדיקה שעשינו עולה שמטען רב עוצמה שהוחדר לתא המטען של האוטובוס הוא זה שגרם לפיגוע", עדכן בכיר בולגרי את שר החוץ אביגדור ליברמן בפרטי המקרה והוסיף כי בכירי המשטרה הבולגרית והשר לביטחון הפנים הגיעו לבורגס בעקבות האירוע.

הלילה שוחחו ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב שהביע את תנחומיו על מותם של התיירים הישראלים בהתקפת הטרור בבורגס. בשיחה אמר ראש הממשלה הבולגרי כי ההתקפה היא לא הייתה רק נגד ישראל אלא גם נגד העם הבולגרי. שני המנהיגים סיכמו שהמדינות ישתפו פעולה באופן הדוק בחקירת האירוע.

הנשיא אובמה: "מגנה את הפיגוע בבולגריה"

בהודעה רשמית מטעם הבית הלבן, גינה נשיא ארה"ב ברק אובמה את מתקפת הטרור נגד ישראלים בבולגריה. "ארה"ב תמיד תעמוד לצד בנות בריתה, ותספק כל עזרה בפענוח הפשע והבאת האחראים לכך לדין. ההתקפה הזו שערורייתית".

מוקדם יותר הצטרפה לשורת הגינויים גם שרת החוץ של קפריסין, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. רק בשבוע שעבר הצליחו כוחות הביטחון הקפריסאים לסכל פיגוע במתווה דומה, שכוון נגד ישראלים שהגיעו לנפוש בעיר הנמל לימסול.

נתניהו: נגיע אל שולחי הפיגוע ומבצעיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי אירן, אותה הוא רואה כאחראית. "כל הסימנים מובילים אליה. רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של אירן לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גאורגיה, קניה וקפריסין. 18 שנים בדיוק אחרי פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה. הטרור האירני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זוהי מתקפת טרור אירנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה לטרור האירני".

גם שר הביטחון אהוד ברק הגיב לאירוע הטרור: הפיגוע הזה חמור מאוד. אנו במערכת הביטחון עוקבים מזה זמן רב אחרי כוונותיהם של חמאס, חיבאללה וכוחות אירנים לבצע פיגועים ברחבי העולם. זהו מאבק ארוך אבל נפעל בכל כוחנו כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

פורסמו שמות הנרצחים בבולגריה

גילתה שהיא בהיריון ונהרגה בפיגוע

2 חברי הילדות נהרגו, השלישי נפצע

אמיר ואיציק נהרגו, נשותיהם נפצעו

שלב אחר שלב: כך בוצע הפיגוע

דיווח: המחבל - איש אל-קעידה

כך נראית התעודה המזויפת של המחבל

רה"מ: "נרדוף המפגעים, נגבה מהם מחיר"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת