ראש ממשלת בולגריה: "מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע"

רה"מ הבולגרי טוען הבוקר שמחבל מתאבד ביצע את הפיגוע שבו נהרגו 8 בני אדם בבורגס, 5 מהם ישראלים. 32 מהפצועים שוחררו הבוקר מביה"ח ועושים את דרכם לארץ. שניים נוספים עדיין מאושפזים במצב קשה בסופיה

מתקפת הטרור על אוטובוס הישראלים שיצא אמש מנמל התעופה בבורגס התבצעה על ידי מחבל מתאבד, כך טוען היום ראש מממשלת בולגריה בויקו בוריסוב בשיחה עם סוכנות הידיעות הבולגרית. ההערכה התקבלה מגורמי ביטחון נוספים בבולגריה, שחשו אמש לזירת הפיגוע. לאחר לילה קשה, החל הבוקר פינוי הפצועים מהפיגוע, שיצאו בשעות הבוקר בדרכם חזרה לארץ.

משרד החוץ עדכן כי בניגוד לפרסומים הראשונים, חמישה מההרוגים בפיגוע הם ישראלי. ההרוגים הנוספים מלבד המחבל, הם מדריכת טיולים מקומית ונהג האוטובוס.

בשעות הבוקר החלו פצועים ישראלים להשתחרר מהמחלקות בבתי החולים. כעשרה אמבולנסים של הצלב האדום המתינו להם בפתח בית החולים בבורגס, וייקחו אותם לנמל התעופה - משם ישובו בטיסה לארץ.

ד"ר אלוף איציק קרייס, קצין רפואה ראשי סיפר על מבצע הבאת הפצועים. "32 מהפצועים כבר עלו על מטוס בדרכם לישראל, כששניים נוספים שהועברו לבית החולים בסופיה יישארו לטיפול רפואי כיוון שמצבם קשה", אמר קרייס בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. המטוס ועליו 32 הפצועים צפוי לנחות בישראל בשעה 16:00. מטוס בואינג נוסף יצא לבולגריה כדי לאסוף את יתר הפצועים.

משרד החוץ הבולגרי אישר שמדובר בפעולת טרור נגד מטרה ישראלית, בה נהרגו שמונה בני אדם, 5 מהם ישראלים ונפצעו 34. שניים מההרוגים הם תושבים מקומיים והיתר ישראלים. בבולגריה הקצו משאבים רבים לחקירת הפיגוע, ועל פי הדיווחים בסוכנות הידיעות הבולגרית, הכוחות פועלים בשיתוף פעולה יחד חוקרים מה-FBI, ה-CIA, וגורמי מודיעין ישראלים.

מצלמות האבטחה בשדה התעופה תיעדו אדם חשוד שהסתובב ליד האוטובוס במשך כשעה לפני הפיצוץ. ממידע ראשוני עולה שמדובר באיש ממוצא קווקזי עם שיער ארוך שלבש בגדי ספורט.

גופת של האיש נמצאה בזירה עם הפציעות החמורות ביותר - מה שמחזק את סברת החוקרים שהוא מבצע הפיגוע. על גופו נמצאו דרכון אמריקני, ורישיון נהיגה ממדינת מישיגן, שהיו ככל הנראה מזויפים. חוקרי ה-FBI טוענים שהנתונים של האיש לא מופיעים במסד הנתונים. כמו כן לא מתקבלים נתונים על זמני הכניסה של אותו אדם לבולגריה.

בבולגריה טוענים: "המוסד לא התריע"

התקשורת המקומית בבולגריה מדווחת כי נשיא המדינה רוזן פלבנלייב, ציין אמש בדבריו כי המוסד לא התריע מפני אפשרות של פיגוע טרור שעלול להתרחש בעיירת הקיט בורגס שבמדינה.

מהרשויות בבולגריה נמסר כי למדינה קשרים טובים עם שירותי המודיעין הישראליים, ואילו הייתה נמסרת התרעה שכזו מראש - היו נוקטים את כל האמצעים על מנת למנוע את מתקפת הטרור הרצחנית שאירעה אמש. "הפיגוע אין פירושו שבולגריה היא יעד מסוכן עבור תיירים", ציין הנשיא פלבנלייב.

סוכנות הידיעות הבולגרית דיווחה, כי "לאחר היוודע דבר הפיגוע, נקט הנשיא פלבנלייב בכל האמצעים על מנת להציל את חייהם של פצועי הפיגוע".

"מטען באוטובוס גרם לפיצוץ"

חקירה ראשונית של הפיצוץ העלתה סברה שהמטען הוסתר בתא המטען של האוטובוס. כוחות בולגרים שבדקו את הזירה ואת מצב הפצועים גילו שרבים מהם נפגעו באזור הגפיים התחתונות. "מהבדיקה שעשינו עולה שמטען רב עוצמה שהוחדר לתא המטען של האוטובוס הוא זה שגרם לפיגוע", הצהיר. מוקדם יותר עדכן מלאדנוב את שר החוץ אביגדור ליברמן בפרטי המקרה והוסיף כי בכירי המשטרה הבולגרית והשר לביטחון הפנים הגיעו לבורגס בעקבות האירוע.

הלילה שוחחו ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב שהביע את תנחומיו על מותם של התיירים הישראלים בהתקפת הטרור בבורגס. בשיחה אמר ראש הממשלה הבולגרי כי ההתקפה היא לא הייתה רק נגד ישראל אלא גם נגד העם הבולגרי. שני המנהיגים סיכמו שהמדינות ישתפו פעולה באופן הדוק בחקירת האירוע.

שר החוץ ליברמן: "אירן עומדת מאחורי הפיגוע"

שר החוץ אביגדור ליברמן התארח במשדר המיוחד של חדשות 2 בעקבות האירועים. "לא הייתה אזהרת מסע ספציפית לבולגריה, אבל מנסים לפגוע במטרות ישראליות בכל העולם בצורה זו או אחרת. אין ספק שמשמרות המהפכה עומדות מאחורי הפיגוע", אמר השר.

ליברמן הוסיף שחדר המצב של משרד החוץ תוגבר לאחר הפיגוע. "ישראלים שמודאגים לגבי מצב יקיריהם או לגבי אזהרות מסע מוזמנים לפנות. אנחנו נסייע ונענה על כל השאלות", אמר, "הערכות מצב יתקיימו בשעות הקרובות".

הנשיא אובמה: "מגנה את הפיגוע בבולגריה"

בהודעה רשמית מטעם הבית הלבן, גינה נשיא ארה"ב ברק אובמה את מתקפת הטרור נגד ישראלים בבולגריה. "ארה"ב תמיד תעמוד לצד בנות בריתה, ותספק כל עזרה בפענוח הפשע והבאת האחראים לכך לדין. ההתקפה הזו שערורייתית".

מוקדם יותר הצטרפה לשורת הגינויים גם שרת החוץ של קפריסין, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. רק בשבוע שעבר הצליחו כוחות הביטחון הקפריסאים לסכל פיגוע במתווה דומה, שכוון נגד ישראלים שהגיעו לנפוש בעיר הנמל לימסול.

נתניהו: נגיע אל שולחי הפיגוע ומבצעיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי אירן, אותה הוא רואה כאחראית. "כל הסימנים מובילים אליה. רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של אירן לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גאורגיה, קניה וקפריסין. 18 שנים בדיוק אחרי פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה. הטרור האירני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זוהי מתקפת טרור אירנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה לטרור האירני".

גם שר הביטחון אהוד ברק הגיב לאירוע הטרור: הפיגוע הזה חמור מאוד. אנו במערכת הביטחון עוקבים מזה זמן רב אחרי כוונותיהם של חמאס, חיבאללה וכוחות אירנים לבצע פיגועים ברחבי העולם. זהו מאבק ארוך אבל נפעל בכל כוחנו כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

פיגוע טרור נגד ישראלים בבורגס

רה"מ על הפיגוע: "הסימנים מובילים לאירן"

"מטען גרם לפיצוץ באוטובוס"

נשיא בולגריה: "המוסד לא התריע"

אחרי הפיגוע: "חוששים לצאת מהמלון"

בולגריה: "מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע"

נוסעת: "היה פיצוץ והמון הרוגים"

פספס את הטיסה לבורגוס - וניצל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת