שר החוץ הבולגרי: "מטען באוטובוס גרם לפיצוץ"

הרשויות בבולגריה השלימו את חקירת הפיגוע בבורגס, בו נהרגו 6 ישראלים ומדריך מקומי. "מטען הוחדר לתא המטען באוטובוס", אמר שר החוץ מלאדנוב. בעקבות הפיגוע תוגברה האבטחה במלונות בהם שוהים ישראלים

טרור בבולגריה: שישה ישראלים נהרגו בפיצוץ האוטובוס בעיר בורגס, דקות ספורות לאחר שנחתו בנמל התעופה המקומי בדרכם לחופשת הקיץ. הרוג נוסף בפיגוע הוא מדריך טיולים מקומי, שהיה על האוטובוס. 

מחקירה ראשונית של הפיצוץ עולה שהמטען הוסתר בתא המטען של האוטובוס. שר החוץ הבולגרי ניקולאי מלאדנוב עדכן את כלי התקשורת עם סיומה של חקירת הפיצוץ. "מהבדיקה שעשינו עולה שמטען רב עוצמה שהוחדר לתא המטען של האוטובוס הוא זה שגרם לפיגוע", הצהיר. מוקדם יותר עדכן מלאדנוב את שר החוץ אביגדור ליברמן בפרטי המקרה והוסיף כי בכירי המשטרה הבולגרית והשר לביטחון הפנים הגיעו לבורגס בעקבות האירוע.

הלילה שוחחו ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב שהביע את תנחומיו על מותם של התיירים הישראלים בהתקפת הטרור בבורגס. בשיחה אמר ראש הממשלה הבולגרי כי ההתקפה היא לא הייתה רק נגד ישראל אלא גם נגד העם הבולגרי. שני המנהיגים סיכמו שהמדינות ישתפו פעולה באופן הדוק בחקירת האירוע.

שר החוץ אביגדור ליברמן התארח במשדר המיוחד של חדשות 2 בעקבות האירועים. "לא הייתה אזהרת מסע ספציפית לבולגריה, אבל מנסים לפגוע במטרות ישראליות בכל העולם בצורה זו או אחרת. אין ספק שמשמרות המהפכה עובדות מאחורי הפיגוע", אמר השר.

ליברמן הוסיף שחדר המצב של משרד החוץ תוגבר לאחר הפיגוע. "ישראלים שמודאגים לגבי מצב יקיריהם או לגבי אזהרות מסע מוזמנים לפנות. אנחנו נסייע ונענה על כל השאלות", אמר, "הערכות מצב יתקיימו בשעות הקרובות".

הנשיא אובמה: "מגנה את הפיגוע בבולגריה"

בהודעה רשמית מטעם הבית הלבן, גינה נשיא ארה"ב ברק אובמה את מתקפת הטרור נגד ישראלים בבולגריה. "ארה"ב תמיד תעמוד לצד בנות בריתה, ותספק כל עזרה בפענוח הפשע והבאת האחראים לכך לדין. ההתקפה הזו שערורייתית".

מוקדם יותר הצטרפה לשורת הגינויים גם שרת החוץ של קפריסין, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. רק בשבוע שעבר הצליחו כוחות הביטחון הקפריסאים לסכל פיגוע במתווה דומה, שכוון נגד ישראלים שהגיעו לנפוש בעיר הנמל לימסול.

משלחות סיוע יצאו לבולגריה

משלחת רופאים ופרמדיקים של מד"א נחתה בבורגס במטרה לסייע לפצועים המאושפזים בבית החולים המקומי. על פי דיווחים מבולגריה, איכותו של בית החולים ירודה, ולכן יצאה המשלחת. עם נחיתת המשלחת הצוות הרפואי, שמונה 25 פראמדיקים ורופאים, הגיע לבית החולים המקומי. בנוסף, ישנו רצון להוציא מהארץ שני מטוסים שיחזירו לארץ את הנופשים המעוניינים בכך ואת הפצועים שמצבם מאפשר להם לחזור לישראל. גם אנשי המחלקה לזיהוי פלילי במשטרה יצאו הערב כדי לסייע בזיהוי הגופות.

בנוסף אליהם יצאו מטוס סיוע של צה"ל לבולגריה, זאת לאחר הנחייתו של הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. מדובר צה"ל נמסר כי בראש הכוח צפוי לעמוד סגן קצין הרפואה הרפואית ומפקד יחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף. הכוח הרפואי המוטס יכלול רופאים מומחים בתחום הטראומה, אורתופדיה, טיפול נמרץ, כירורגיה, כוויות וילדים. על פי ההערכות, שבעה מן הפצועים יוטסו לישראל.

נתניהו: נגיע אל שולחי הפיגוע ומבצעיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי אירן, אותה הוא רואה כאחראית. "כל הסימנים מובילים אליה. רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של אירן לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גאורגיה, קניה וקפריסין. 18 שנים בדיוק אחרי פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה. הטרור האירני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זוהי מתקפת טרור אירנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה לטרור האירני".

גם שר הביטחון אהוד ברק הגיב לאירוע הטרור: הפיגוע הזה חמור מאוד. אנו במערכת הביטחון עוקבים מזה זמן רב אחרי כוונותיהם של חמאס, חיבאללה וכוחות אירנים לבצע פיגועים ברחבי העולם. זהו מאבק ארוך אבל נפעל בכל כוחנו כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, אודי סגל, משה נוסבאום, עמית ולדמן ובן מיטלמן

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

פיגוע טרור נגד ישראלים בבורגס

רה"מ על הפיגוע: "הסימנים מובילים לאירן"

נשיא בולגריה: "המוסד לא התריע"

אחרי הפיגוע: "חוששים לצאת מהמלון"

בולגריה: "מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע"

נוסעת: "היה פיצוץ והמון הרוגים"

פספס את הטיסה לבורגוס - וניצל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת