הקרב האחרון של סוכן המוסד צחור ז"ל - מול משרד הביטחון

שלושה ימים לאחר מותו של סוכן המוסד גיורא צחור ז"ל – מתברר כי לפני מותו הוא ניהל מאבק משפטי עיקש מול אגף השיקום של משרד הביטחון. בתביעה שהגיש הוא דרש פיצויים רטרואקטיביים על כך שבאחת מהפעולות החשאיות שביצע מחוץ לישראל הוא היה נתן ללחץ נפשי אדיר, מה שגרם לו לסוכרת. פרקליטו: "המוות הפתאומי פגע במאבק"

צחור ז"ל. תמונתו עדיין אסורה לפרסום (חדשות 2)

אתמול הובא למנוחות סוכן המוסד גיורא צחור ז"ל שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניו. את תמונתו עדיין אי אפשר לפרסם - אך מתברר שבימים אלה ניהל צחור מאבק משפטי מול אגף השיקום במשרד הביטחון.

בפברואר 1988 השתתף סוכן המוסד צחור ז"ל במבצע חשאי מחוץ לגבולות ישראל, ובמהלכו התרחשה תקרית חריגה שבעקבותיה טען שלקה במחלת הסוכרת. הוא פנה למשרד הביטחון וביקש שיכירו בו כמי שנפגע, אך נתקל בסירוב. במשך 8 שנים ניהל צחור משפט - ולבסוף זכה, לאחר שהגיש ערעור בנושא לבית המשפט המחוזי.

לאחר מכן תבע צחור את משרד הביטחון בבקשה שיכירו בו ויתנו לו את הפיצויים רטרואקטיבית - מיום הגשת התביעה. המשפט הזה עדיין מתנהל בימים אלה. במהלך המשפט הגיש צחור לבית המשפט תצהיר מהמוסד ובו אישור רשמי שאכן התרחש מבצע כזה, אך בשל רגישות הפעולה, שעד היום נותרת חשאית ומסווגת, בית המשפט עצמו וגם עורך הדין של צחור לא יודעים את הפרטים, אלא רק שהפעולה התרחשה מחוץ לגבולות ישראל.

"מדובר באיש יקר מאוד וצנוע שהמוות הפתאומי שלו פגע במאבק הזה מול אגף השיקום", אמר עו"ד מאירי שרון, שייצג אותו. "במהלך המבצע צחור היה נתון בלחצים נפשיים אדירים במהלך האירוע ולכן הוא לקה בסוכרת".

רכב על אופניו כשהמשאית פגעה בו

בכיר המוסד נהרג שלשום לאחר שמשאית פגעה בו בעת שנסע על אופניו. הסוכן, שהיה בעברו דמות מפתח באגף למבצעים מיוחדים של המוסד, קיבל את עיטור העוז בעקבות אומץ לבו ופעולותיו במלחמת ששת הימים. כחלק משירותו במוסד, הוא השתתף במספר רב של מבצעים חשאיים בחו"ל. בסוף שנות ה-70 הוא מונה לסגן מפקד חוליית כידון, שעל פי פרסומים זרים עוסקת בחיסולים בחו"ל, וכעבור מספר שנים מונה למפקד החוליה.

צחור היה מעורב בלכידתו של מרדכי ואנונו שהעביר מידע רב ותמונות מהכור הגרעיני בדימונה לעיתון בריטי. בשנת 1993 פרש צחור מהמוסד, לאחר שזכה בצל"ש על שירותו. צחור יצא מביתו בחדרה לרכיבה על אופניים. במהלך הנסיעה הוא נפגע על ידי משאית, ופונה במצב אנוש לבית החולים שם נפטר מפצעיו. בנו הבכור רן אמר אחרי מותו: "עצוב מאוד שדווקא האיש הזה, שחמק מכל סכנה אפשרית, מצא את מותו בגלל רשלנות של נהג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת