הערכות: מג"ד "צבר" בגבעתי יודח מתפקידו

חקירת הפרשות בגדוד של החטיבה הלוחמת המטלטלות את המערכת הצבאית כולה נמצאת בעיצומה, והערב הן מגיעות לישיבה מיוחדת בראשות הפרקליט הצבאי הראשי. בין החשדות: הטרדות מיניות וטיוח. יעלון: "הדברים מעוררים דאגה". מסתמן: המח"ט אל"מ עופר וינטר לא יועמד לדין

דיון מכריע בצמרת צה"ל (דו"צ, אבי אוחיון לע"מ)

הפרשות שאופפות את גדוד "צבר" של חטיבת גבעתי ובהן חשדות להטרדות מיניות של חיילים על ידי מפקדיהם וטיוח לכאורה - ממשיכות לזעזע את שדרת הפיקוד. הערב (ראשון) מתקיים דיון מכריע בראשות הפרקליט הצבאי הראשי אלוף דני עפרוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעת מבקשים במערכת המשפטית הצבאית להבין, עם קבלת חומר החקירה מהמשטרה הצבאית, האם קיימת עילה להעמיק את החקירה - או להעביר את החומר הקיים לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ בתוך ימים ספורים כדי שיכריע. על פי ההערכות, מפקד הגדוד סגן אלוף לירן חג'בי יודח מתפקידו. לעומתו, מפקד החטיבה אלוף משנה עופר וינטר לא יועמד לדין בפרשה.

יש לציין כי לגבי וינטר לא עלו ממצאים בעייתיים. יחד עם זאת, בצה"ל קיים רצון להשאיר את הענישה שייתכן שתושת על המעורבים בפרשות במישור הפיקודי ולא זה הפלילי.

"הדברים מעוררים דאגה". יעלון ווינטר (פייסבוק)

הבוקר התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לחקירה בחטיבת גבעתי ולחשדות נגד מפקד הגדוד, לפיהן הטריד מינית חיילות, הדיח חייל לעדות שקר ושיבש הליכי משפט. יעלון אמר כי יציאתו לחופשה של חג'בי בעקבות החשדות נגדו לא הייתה מפתיעה: "נחקרת ההתנהלות של המג"ד, שיצא לחופשה וכנראה לא במקרה".

הערכות: יודח מתפקידו. סא"ל חג'בי (חדשות 2)

יעלון שוחח עם כתבים בסיום אירוע השקת תכנית סייבר לאומית לתלמידים במכללה האקדמית להנדסה על שם סמי שמעון בבאר שבע ואמר כי "מה שעולה כעת מתוך האירועים בחטיבת גבעתי בהחלט מעורר אצלי דאגה. הדברים מעוררים דאגה גם אצל הרמטכ"ל. הנושא הזה מתברר בחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת ובצינורות פיקודיים".

יעלון רמז כי ייתכן שגורמי פיקוד בחטיבה ידעו על המתרחש בתוך הגדוד. "כחלק מהחקירה נבדק אופן הדיווח על האירועים, חשיפתם או האם היה טאטוא של העניין מתחת לשטיח", אמר שר הביטחון, שגם הגיב לחקירתו באזהרה של מפקד החטיבה אל"מ עופר וינטר. "מהבחינה הזאת נבחנת גם התנהלותו של המח"ט, שמא הוא ידע או לא ידע על הנעשה. אני מציע להשלים את החקירה ונדע לנקוט בצעדים הנכונים. האירוע יוצא מהכלל בצה"ל וכך הוא גם מטופל".

גם גנץ התייחס לפרשה, ובהערכת מצב מטכ"לית אמר כי צה"ל "יעניק לגופים הנוגעים בדבר גיבוי מלא בכל אשר יידרש על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין במידה הנדרשת". דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז ציין כי הרמטכ"ל "מעניק חשיבות עליונה להתנהגות ערכית ונטולת רבב הנדרשת מכל קצין בצה"ל, ובוודאי שמשורת הפיקוד הבכירה שלנו".