חשיפה: תרומות לחיילים מיועדות להשמדה

מאות ערכות ללוחמים שנתרמו במבצע "צוק איתן" תקועות בנתב"ג כבר 4 חודשים, בשל בעיות ביורוקרטיות. חברת עמילות המכס הודיעה לקרן לב"י, שדרכה נתרם הציוד: "ניאלץ להעביר אותו להשמדה". קרן לב"י: "זה אבסורד, הסאגה צריכה להסתיים"

אילוסטרציה (פלאש 90)

חשיפה: במהלך מבצע "צוק איתן" גייסו יהודים אמריקנים כסף רב על מנת לרכוש לחיילים מאות ערכות לשדה הקרב. הכסף גויס, הציוד נקנה ונשלח אך כבר ארבעה חודשים שהוא תקוע במחסנים בנתב"ג וכעת הוא מיועד להשמדה - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במאות ארגזים שמכילים כ-600 ערכות לחיילים שנארזו בארה"ב. כל אחת מן הערכות מכילה בין היתר מגבונים, סכיני גילוח, מברשת שיניים, שפתון, טלק, ג'ל אמבט, ג'ל גילוח ועוד. המשלוח, ששוקל 400 ק"ג, הגיע לארץ באוגוסט.

קרן לב"י (למען ביטחון ישראל) - עמותה האוספת תרומות לחיילי צה"ל - התבקשה לספק פירוט של המוצרים כפי הנדרש על ידי חברת עמילות המכס שקיבלה את הסחורה. בעמותה טוענים כי העבירו פירוט חלקי של הציוד, אך בחברת המכס דורשים פירוט רב יותר - דבר בעייתי מאחר שמדובר בערכות סגורות שנתרמו על ידי תורמים אמריקנים.

בנוסף, בימים האחרונים נשלח מכתב לקרן ובו התרעה לגבי תשלום על אחסון הסחורה במחסנים - סכום שעומד על 10,200 שקלים. במכתב שנשלח על ידי החברה ב-4 בדצמבר נכתב עוד כי אם הנושא לא יוסדר הקרוב - הסחורה תועברה להשמדה.

גורם בחברת עמילות המכס הבהיר כי החברה חייבת לספק נתונים מלאים אודות המשלוח. "אם הפריטים לא יתקבלו, ניאלץ להעביר אותם להשמדה בלית ברירה", ציין הגורם. בינתיים נמצאים גורמי החברה בקשר עם אנשי קרן לב"י, אך טרם נמצא מענה למשלוח, כי שם מתקשים למסור את כל הפרטים המדויקים אודות המשלוח.

מנכ"ל חברת עמילות המכס הסביר לחדשות 2 Online כי מדובר בהליך שגרתי - והבעיה היא אי העברת הטפסים המתאימים למכס לצורך שחרור המטען. "המכס צריך אולי לעשות נוהל חריג כי אלה ההוראות ואנחנו לא קיבלו מקרן לב"י את כל הפירוט", אמר.

חיילים במהלך המבצע. ארכיון (רויטרס)

"אבסורד, מדובר בציוד ללוחמים"

בקרן לב"י הציעו להעמיד קצין מטעמם שיפתח את החבילות ויעשה רישום של הציוד. "אין לי יכולת כעת להציג רשימה מדויקת של הציוד כולל כמויות", הסביר לחדשות 2 Online מנכ"ל קרן לב"י סא"ל רענן שמחי. "בחיים לא קרה לנו שמשלוח שלנו הושמד, ואם זה יקרה זה אבסורד כי מדובר בציוד ליחידות לוחמות. אני יכול רק לקוות שהסאגה הזאת כבר תסתיים והתרומה תגיע ליעדה".

גורם שמעורה בהליכים במכס אמר כי "אין מנוס מלהציג רשימה מדויקת של הציוד, כי ייתכן וחלקו צריך לקבל תו תקן". עם זאת הביע תקווה כי גורם בכיר יתערב ויפעל לשחרור המשלוח, וזאת בשל העובדה כי הוא מיועד לחיילים.

על פי רשות המסים, במהלך מבצע "צוק איתן" שלחו עשרות תורמים פרטיים ועמותות תרומות מכל העולם, הן בדואר והן באמצעות שליחים. לדבריהם, במכס עשו הכל על מנת לשחרר משלוחים אלה במהירות האפשרות, וכן ניתן גם במספר רב של מקרים פטור ממסים כי מדובר בתרומה לחיילים.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv