צפו: סוריה נערכת למלחמה בים ובאוויר

על רקע המאמצים להרחבת הסנקציות על משטר אסד והמתיחות בגבול עם טורקיה, מקיים בימים אלו הצבא הסורי תמרון רחב היקף של חילות הים והאויר. "המטרה היא להיערך למתקפה ימית עוינת ומפתיעה", דווח בכלי התקשורת הסוריים על רקע התמונות

סוריה נערכת לכל התרחישים (חדשות 2)

משטר אסד עושה שרירים מול ראשי ראשי הקהילה הבינלאומית - ממשיכים לדון בהגברת הלחץ הדיפלומטי על סוריה. הטלוויזיה הסורית שידרה הלילה תמונות מתמרון ימי ואווירי רחב היקף הנערך בימים אלו ברחבי המדינה, ולטענת דמשק מדובר בתרגיל שנועד "לעמוד על מוכנות הצבא ויכולתו לבצע את כל המשימות".

בתמרון נוטלים חלק חילות הים והאוויר הסוריים, ועל פי הדיווחים מדובר באחד מהתמרונים הנרחבים בהיקפם שערכה המדינה. במסגרת התמרון מבוצע ניסוי בטילי ים-יבשה, ובו נוטלות חלק גם ספינות קרב. "המטרה היא להיערך למתקפה ימית עוינת ומפתיעה", דווח בסוריה.

עוד דווח בתקשורת הסורית כי בתמרון נעשה שימוש באמצעי לחימה חדישים, כשייתכן שהכוונה היא לאמצעי לחימה שהעניקה רוסיה לצבא הסורי. בתמרון צפו ראשי הצבא והמשטר הסורי, ובהם שר ההגנה דאווד ראג'חה.

ברקע התמרון - המתיחות הגוברת בין צבאות סוריה לטורקיה, ששיאה הגיעה בתקרית הפלת המטוס הטורקי בחודש שעבר, על ידי מערכת ההגנה האווירית של סוריה. בעקבות התקרית, תגברה טורקיה את אזור הגבול בין המדינות, ואף איימה בתגובה הולמת.

רק לפני שלושה שבועות דווח בכלי תקשורת אירניים על תמרון צבאי חסר תקדים בהיקפו במזרח התיכון, שצפויים לערוך צבאות סוריה, רוסיה, סין ואירן - בהשתתפות 90 אלף חיילים. לדיווח זה לא התקבל כל אישור מגורם רשמי, והוא אף עורר מתיחות קשה בין עורכי סוכנות הידיעות האירנית "פארס" לבין עורכי סוכנות הידיעות האירנית הרשמית - בטענה כי "פארס" מפיצה ידיעות שקריות.

במקביל, ממשיכה התקשורת הערבית לעסוק בהרחבה בעריקתו של מנאף טלאס, מקורבו של אסד, לפריז. על פי הדיווחים בסוף השבוע והבוקר, תכנן טלאס - בנו של שר ההגנה הסורי לשעבר מוסטפא טלאס - יחד עם משפחתו את העריקה זמן רב, והשיל מעליו את מדי הצבא לפני מספר שבועות. טלאס האב עזב את סוריה כבר לפני מספר חודשים לפריז, וכך גם אשתו וילדיו של מנאף. ההערכה היא כי באמתחתו אוצר בלום של מידע מודיעיני אודות פעילות המשטר הסורי, שהוא יכול לספק למערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת