שקט מתוח בדרום: מנסים לחזור לשגרה

תלמידי שדרות, עוטף עזה ואשקלון שהיו צמודים למרחבים המוגנים במהלך סוף השבוע שבו הבוקר ללימודים. התושבים מקווים שהשקט באזור יישמר אך חוששים: "כל ארגון קטן שרוצה להפגין את נוכחותו יכול להצית להבה". רה"מ: "אם צריך נפעל יותר בעוצמה"

אחרי שישה ימים של לחימה באזור הדרום, התעוררו תושבי האזור לבוקר שקט ללא קסאמים - בינתיים.

למרות ירי הרקטות שנמשך לתוך הלילה, החליטו ראשי הרשויות לקיים היום את הלימודים, והתלמידים הגיעו הבוקר לבתי הספר ביישובי עוטף עזה ובערים שדרות ואשקלון. בשעות האחרונות נשמר השקט והתושבים חוזרים אט אט לשגרה.

ראש הממשלה התייחס הבוקר למצב בדרום. "צה"ל פעל בעוצמה נגד אלה שבאו לפגוע בנו, ואם צריך הוא יפעל עוד יותר בעוצמה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "המדיניות שלנו היא להפעיל את הכוח על מנת להחזיר את הביטחון והשקט לתושבי הדרום".

תושבי הדרום, מצידם, מקווים שהשקט יימשך. "צריך לעסוק בחיזוק העסקים והתושבים ובהמשך המיגון", אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב. "אנשים שגרים כאן זכאים לתחושה שממשלת ישראל עושה את המקסימום. אנחנו מיגנו את בתי הספר, הוספנו מלווים בהסעות ואמצעים נוספים כדי לתת תחושה של מוגנות. אין פתרון קסם. מי שחי כאן מכיר היטב את כללי ההתנהגות".

ח"כ עמיר פרץ, תושב שדרות ,אמר הבוקר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי "בסך הכל מה שנוצר מבחינת ישראל מבחינת מרקם של הגנה זה הגנה פאסיבית של הממ"דים סביב יישובי עוטף עזה וכיפת ברזל. השילוב הזה נותן תחושה יותר טובה של ביטחון, ונותן מרחב יותר גדול לדרג המדיני והצבאי לקבל החלטות באופן שקול".

"גם החמאס מחפש דרכים למתן את ההסלמה, מחפש דברים להידברות", הוסיף פרץ. "אנחנו צריכים להבהיר - כמו שאיננו פוחדים להילחם בחמאס איננו פוחדים להגיע איתם להסדרים של שקט. ואפילו אם יהיה מצב בו החמאס יראה עצמו כגורם שמוכן לדבר ולהכיר בישראל - אני חושב שאנחנו נמצאים בשלב חדש".

"אני מקווה שהשקט יישמר, הבעיה באזור שלנו היא שכל ארגון שאינו חלק מהחמאס, כל ארגון קטן שרוצה להפגין את נוכחותו יכול להצית להבה ואז העסק הופך לבלתי נשלט. אך אני מקווה שכולם מבינים את המסר ושאנחנו הולכים לתקופה של רגיעה", הדגיש ח"כ פרץ.

אמש: 10 רקטות לעבר אשקלון

עשר רקטות גראד נורו אמש לשטח ישראל. מערכת "כיפת ברזל" יירטה חמש מהן שנורו לעבר אשקלון. הירי הגיע זמן קצר לאחר שבכיר חמאס איימן טה פרסם הודעה רשמית לפיה הושג הסכם רגיעה עם ישראל בתיווך מצרי.

שר הביטחון אהוד ברק ערך אתמול הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון בעקבות הירי לדרום, במהלכה הוחלט להמשיך להילחם במשגרי הרקטות כדי למנוע ולסכל את הירי לעבר ישראל. בנוסף הורה ברק להמשיך את הכנות וההערכות לתגובה גדולה, כואבת ומשמעותית יותר, למקרה בו ארגוני הטרור בעזה ימשיכו בירי לעבר ישראל. ברק הבהיר כי: "ירי יגרור ירי, ושקט יגרור שקט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת