70 רקטות ביממה; חמאס: מוכנים להפסקת אש

שלושה ימים של הסלמה מאחורינו, ובדרום סופרים כבר יותר מ-100 נפילות. אחרי פגיעה ישירה בבית בקיבוץ אחר הצהריים, הערב שוב מטח כבד לעבר יישובי הדרום. אחת הרקטות פגעה בלול באחד המושבים וגרמה נזק. אחרי תקיפות של חיל האוויר הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס: "מוכנים לרגיעה – אם ישראל תיענה לה. שקט ייענה בשקט"

מוכנים להפסיק את הירי? אחרי שיגור של למעלה מ-100 רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום בשלושת הימים האחרונים, הודיעה הערב הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם" כי היא מוכנה להפסקת אש. "תפסיק את מעגל ההסלמה - אם ישראל תיענה למאמצי התיווך המצריים", הודיעה הזרוע הצבאית של הארגון העזתי. "שקט ייענה בשקט", אמר בכיר חמאס איימן טה, בריאיון שהעניק הערב לכלי התקשורת הפלסטיניים.

ואולם, אם מישהו מתושבי הדרום קיווה כי ההסלמה בדרום תדעך - מטח נוסף של רקטות הערב מסמן כי הירי יימשך - וכך גם תקיפות חיל האוויר ברצועה. במהלך היממה האחרונה נורו לשטח ישראל יותר מ-70 רקטות קסאם וגראד, ובשלושת הימים האחרונים למעלה מ-100 רקטות. רק בשעה האחרונה נורו ארבע רקטות לעבר אזור אשקלון, אחת מהן יורתה על ידי מערכת "כיפת ברזל". היתר התפוצצו בשטחים פתוחים.

9 רקטות שנורו מרצועת עזה התפוצצו הערב בדרום הארץ. 7 מהן פגעו במועצה האזורית אשכול, ורקטה נוספת פגעה בלול עופות באחד המושבים במועצה האזורית חוף אשקלון וגרמה לנזק. כשעה לאחר מכן נורתה רקטה נוספת לעבר אשקלון, ופגעה בשטחים פתוחים מחוץ לעיר.

בתגובה להתמשכות הירי תקף חיל האוויר שני יעדי טרור בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרות. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי לא היו נפגעים בתקיפה.

מוקדם יותר היום פגעה רקטה פגיעה ישירה בבית בקיבוץ במועצה האזורית שדות נגב. בבוקר נורתה אחת הרקטות אל אזור באר שבע, וכמה שעות לאחר מכן רשמה הסוללה החדשה של "כיפת ברזל", המוצבת ליד נתיבות, יירוט ראשון ומוצלח. 

הרמטכ"ל: "נמשיך להגיב וליזום"

התקיפה הערב, כפי שמסתמן, אינה צפויה להיות האחרונה. הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס מוקדם יותר לסבב האלימות הנוכחי בדרום, ואמר כי גורמי הביטחון ימשיכו לפעול למניעת הירי על ישראל.

"ביומיים האחרונים היינו עדים ועדיין עדים לרצף של ניסיונות לפגוע בביטחון ישראל. החל בחדירה לשטח ישראל מגבול מצרים, אשר סוכלה על ידי כוחות צה"ל ובמהלכה נהרג אזרח ישראלי וכלה במטחי הרקטות על יישובי הדרום", אמר גנץ בטקס סיום קורס קציני יבשה.

"בכל אלה חתרו אויבינו לפגיעה בריבונותינו ובשלום אזרחינו", הוסיף גנץ. "מול כל אלו עמד - ועומד צה"ל עוצמתי, נכון להמשיך להגיב וליזום, ולתת מענה לכל איום בכל זמן".

במבצע ביטחוני של השב"כ וחיל האוויר חוסל היום אחד מחברי החולייה שביצעו את הפיגוע בגבול ישראל-מצרים בתחילת השבוע. מצה"ל נמסר כי הפעיל שחוסל הוא מוחמד רשואן, תושב רפיח המערבית בן 26. במהלך התקיפה נפצע רשואן קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו.

רשואן, שרכב על אופנועו בזמן התקיפה, היה חלק מארגון קטן הפעל במסגרת הג'יהאד העולמי, אשר פעל בשנים האחרונות נגד ישראלים וחיילי צה"ל. על פי הודעת דובר צה"ל, כללה פעילותו של רשואן עיסוק בהעברת אמצעי לחימה, אספקת מטענים לפעילי טרור, ירי תלול-מסלול לעבר מדינת ישראל, פיגועי צליפה, ירי פצצות מרגמה ועיסוק בהברחת גורמי טרור מרצועת עזה ואליה.

בפעילות נהרג גם ע'אלב ארמילאת, סייענו של רשואן במסגרת התשתית. לטענת צה"ל, מדובר בפעולה מסכלת מאחר שהארגון פעל בימים אלו להוצאת פיגוע נוסף.

חמאס מתרברב ומעלה לרשת תיעוד של שיגורים

הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", פירסמה סרטון המתעד שיגור מספר טילי גראד לעבר דרום הארץ. על פי הנטען בסרטון, מדובר בתיעוד שיגור של מספר טילי גראד מתוך מטח של תשעה טילים הבוקר. מהסרטון עולה בבירור כי הוא בוצע הרחק מזירת הירי, בניסיון למנוע חשיפת פרטים הקשורים לביטחון שדה. עוד ניתן ללמוד ממנו כי הירי מבוצע משטחים פתוחים.

"הירי בוצע בתגובה על פשעי הכיבוש הנמשכים, שגבו את חייהם של שבעה בני אדם מאז שלשום", נמסר בהודעת חמאס. "פעילי 'גדודי עז א-דין אל-קסאם' מוכנים להגיב לכל תוקפנות ישראלית ועם כל מעשה טיפשי שיבצע הכיבוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת