גראד בערבה: "היה פיצוץ עז, ברור היה שזה טיל"

כוחות הביטחון ממשיכים לחפש אחר מקור ירי רקטת הגראד הלילה באזור עובדה. נכון לעכשיו, עדיין לא ברור אם הרקטה נורתה מסיני או משטח ממלכת ירדן. איש עסקים שבונה באזור: "מה שקרה הלילה ממש לא ירתיע אותי - אלא ההיפך: זה רק מעודד אותי להמשיך לבנות כאן"

שעות לאחר שכוחות הביטחון איתרו את נפל רקטת הגראד בדרום הערבה, ממשיכים כוחות הביטחון לנסות להתחקות אחר מקור הירי. נכון לעכשיו, עדיין לא ברור אם הרקטה נורתה מסיני או משטח ממלכת ירדן. גורם ביטחוני מצרי מכחיש את הדיווח כי נפל הרקטה נורה מסיני. בראיון לאתר המצרי אל מסרי אל יום אמר כי "מדובר בהאשמות שווא של ישראל שנועדו לפגוע במצב הביטחוני בסיני ולהשפיע על הבחירות לנשיאות שמתקיימות היום".

הנפילה התרחשה הלילה באזור עובדה. איש עסקים מוכר שעובד באזור סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי הירי לא ימנע ממנו מלהמשיך ולפתח את האזור המדברי. "מה שקרה הלילה ממש לא ירתיע אותי - אלא ההיפך: זה רק מעודד אותי להמשיך לבנות כאן".

את האצבע המאשימה כיוון איש העסקים לעבר מצרים, כשאחת ההערכות שנבדקות היא שירי הרקטה משטחה התרחש על רקע הבחירות לנשיאות שנערכות שם היום. "אין ספק שצריך לפתור את בעיית הביטחון באזור סיני, אבל כרגע אין עם מי לדבר שם", אמר דואק. "המקום הזה הפך למעין מערב פרוע. במשך הרבה מאוד שנים היה שקט לגמרי ואני מעריך שכך זה יחזור להיות, אבל זה ייקח זמן". 

"זה נשמע כמו טיל, לא היה מקום לספק"

דותן הלברייך היה בקרבת מקום בשעות הלילה, כשלפתע הבחין בקול נפץ עז. "בערך ב-1:15 היה פיצוץ גדול. זה היה נשמע כמו טיל, כך שמבחינתי לא היה שום מקום לספק", הוא תיאר.

הלברייך סיפר שיצא לסרוק את השטח, אך בשל העלטה ששררה באותו הזמן לא הבחין בדבר: "רק בבוקר, כשירדתי למטה, ראיתי תושבים מתגודדים סביב מקום שבו גמלים חנו וכוחות צבא גדולים. כבר במרחק של כ-40 מטרים היה אפשר לראות בבירור את המכתש שיצרה הרקטה ואת החלקים של הנפל".

תושב התעורר להאכיל גמלים - ומצא את הנפל

הזירה שבה התרחשה הנפילה היא הצפונית ביותר עד כה שאליהן הגיעו רקטות ששוגרו מחצי האי המצרי. בדיקות שערכו חבלנים העלו כי מדובר ברקטה בקוטר 122 סנטימטרים. מדובר צה"ל מסרו בתגובה על ירי הרקטה מסיני כי "אמש נשמע פיצוץ באזור הערבה. הבוקר דווח על נפל רקטה באזור. נסיבות הירי נחקרות". בין היתר, נבדק האם קיים קשר בין השיגור לבין הבחירות לנשיאות מצרים שנערכות היום.

אל הזירה שבה התפוצצה הרקטה הגיע לפני הצהריים אודי גת, ראש המועצה האזורית חבל אילות. "ב-1:30 הלילה דיווחו תושבים באזור על פיצוץ עז", הוא סיפר לחדשות 2 באינטרנט. "אחד מהם ירד הבוקר להאכיל גמלים ואז מצא את נפל הרקטה. הוא הזעיק את המשטרה והצבא למקום, והכוחות קיימו שם הערכת מצב".

גת הדגיש כי למרות ההערכות שלפיהן נורתה הרקטה מסיני, בחנו אנשי הביטחון גם אפשרות שמקור השיגור - דווקא מצדו הירדני של הגבול. "מקום הנפילה מרוחק כ-20 קילומטרים מהגבול המצרי ומעט פחות מגבול ירדן", הוא הסביר.

ראש המועצה העריך כי הירי יישאר בגדר אירוע חריג, אך עם זאת הביע חשש מפני תרחיש שבו הוא ותושבי האזור יהפכו מטרה לארגוני הטרור - בדומה למצב בעוטף עזה: "מה שקרה הלילה הוא הוכחה לכך שהרקטות מגיעות לכל מקום. היישובים שלנו מבודדים ומפוזרים, ולמרות זאת - ראינו שמי שממש רוצה להפריע לשקט ולשגרה - יכול לעשות זאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק