הקצינה שהתלוננה שמפקדה הטריד מינית משחזרת

בעקבות החלטת הפרקליטות הצבאית לסיים בהליך משמעתי את פרשת המין שבה נחשד קצין בדרגת אל"מ, מותחת הקצינה שהתלוננה נגדו ביקורת על התנהלות הצבא. בריאיון לחדשות 2 היא מתארת את המעשים שביצע בה לכאורה, וקוראת להדיחו ולהעמידו לדין: "אני רוצה שהרמטכ"ל יבוא ויסתכל לי בעיניים, ויגיד לי שהוא ראוי להמשיך"

קצינת צה"ל שהתלוננה כי הוטרדה מינית בידי מפקדה, מדברת: בריאיון לחדשות 2 שחזרה הקצינה את המעשים שביצע בה, לטענתה, ומותחת ביקורת על החלטת הפרקליטות הצבאית שלא להעמיד את המפקד לדין פלילי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הפרסום בחדשות 2 על החלטת הפרקליטות למצות את הדין מול המפקד בהליך משמעתי בלבד בגין התנהגות בלתי הולמת, מותחת הקצינה המתלוננת ביקורת על התנהלות צה"ל בפרשה וקוראת להדיח את הקצין ולהעמידו לדין פלילי.

"בעמוד ענן, כשהייתי בפעילות מבצעית עם היחידה שלי, הוא צרח עלי לצאת מהמחנה כי הוא רוצה שאת הערב אני אבלה איתו בחדר אירוח", סיפרה הקצינה לחדשות 2. "הוא תפס אותי, הצמיד אותי לרכב, התחכך בי כל כך חזק שהיה לי סימן. הוא חשב שאני בבעלותו. הוא פשוט התנהג אלי כאילו אני איזו משרתת שלו, שכל מה שהוא אומר אני צריכה לעשות".

"שהרמטכ"ל יבוא ויסתכל לי בעיניים"

הקצין מצדו הודה במעשים, אך טען כי הם נעשו בהסכמה כחלק ממערכת היחסים שניהלו השניים – בחלקה לאורך התקופה שבה שירתה תחת פיקודו.

"אני הקרבתי את עצמי ולא יתכן שהמפקדים בצבא יתנו לדבר הזה גיבוי", טענה. "אני רוצה שהרמטכ"ל יבוא ויסתכל לי בעיניים, ויגיד לי שהוא ראוי להמשיך להיות מפקד בצבא. זה בנאדם שיעשה הכל בשביל להשיג את מה שהוא צריך. ובמקרה הזה, לצערי, זה סיפוק מיני".

בפרקליטות הצבאית החליטו שלא להדיח את הקצין משירות ולהסתפק בפרישתו המתוכננת מצה"ל בשנת 2017. עם זאת, החליטו בפרקליטות לצרף נזיפה להחלטה בעניינו, וזאת בעקבות מידע חדש שנחשף במהלך החקירה ולפיו ניהל הקצין המעורב ניהל מערכת יחסים בהסכמה עם קצינה נוספת שהייתה כפופה לו, וזאת בניגוד לדין הצבאי.

עו"ד עידן פסח (יח"צ)

עו"ד עידן פסח, פרקליטה של הקצינה אמר כי "אנו מצרים על ההחלטה להסתפק בענישה משמעתית בלבד כלפי קצין בכיר אשר הואשם וכפי הנראה אף אישר במסגרת החקירה כי קיים יחסים עם קצינות הפקודות לו במהלך מילוי תפקידו. כמו כן, אין זה ברור הכיצד המערכת לא גינתה את מעשיו עד כה ומשוע לא הודח מיידית מתפקידו. בשלב זה אנו שוקלים את צעדינו בעניין ולא שוללים כלל את האפשרות לפנות לערכאות משפטיות כנגד ההחלטה האמורה".

באי כוחו של הקצין, הסנגור הצבאי הראשי, אל"ם אשר הלפרין, רס"ן (מיל') ז'ק חן וסרן (מיל') יגאל בלפור, מסרו כי "במהלך השנה והחצי האחרונות, הקצין היה נתון לחקירה פלילית קשה מאוד במסגרתה העלתה נגדו הקצינה טענות חמורות ביותר למעשים מיניים שביצע בה. לאורך כל הזמן, מן החקירה הראשונה, זעק הקצין כי הדברים לא היו מעולם וכי מדובר בהאשמות שווא כנגדו ומסר את גרסתו המלאה.

"לשמחתנו, במהלך החקירה נאספו ראיות אובייקטיביות (נתוני תקשורת ועוד), אשר הוצגו לפצ"ר במסגרת שימוע שנערך לקראת החלטה האם להגיש כתב אישום חמור כנגד הקצין, בהתבסס על טענות הקצינה.

"ראיות אלה הן שהביאו את הפצ"ר לדחות את הטענות הקשות ולקבל למעשה את גרסת הקצין, הרחוקה כמרחק מזרח ממערב מגרסת הקצינה. נוכח זאת, הסתפק הפצ"ר בהעמדת הקצין לדין משמעתי בעבירה של התנהגות שאינה הולמת, על סמך גרסתו.

מפחיד לחשוב מה היה קורה אילו לא היו ראיות אובייקטיביות והיה צורך לקבל החלטה רק על סמך מילה כנגד מילה. צר לנו שגם אחרי החלטת הפצ"ר לדחות את טענותיה, ממשיכים הקצינה ומקורביה במסע הכפשות כנגד הקצין".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחר בחינת חומרי החקירה החליט הפצ"ר כי אין תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום בגין עבירות המין שעליהן התלוננה הקצינה. כמו כן, הורה הפצ"ר על הליך של נזיפה פיקודית לקצין לאחר שקיים קשר מיני עם קצינה נוספת ששירתה בעבר תחת פיקודו, לאור חוסר רצונה של הקצינה הנוספת להגיש תלונה בעניין".