חיילים העידו: "ראינו את המג"ד אוסף את הפקידה ונוסע איתה לצימר"

בגדוד החי"ר לא הופתעו מהחקירה נגד המג"ד שלהם בגין הטרדות מיניות והונאה. "בזמן ההפוגה בצוק איתן אני רואה אותו יוצא מהחדר בשעת לילה מאוחרת", סיפר חייל לחדשות 2 Online. "הוא החריב את הגדוד", אמר אחר

חילים העידו: "כולם ידעו ושתקו" (חדשות 2)

"הוא נסע עם הפקידה לצימר, כולם ידעו ושתקו": לאחר שאמש נחשף כי מפקד גדוד בחטיבת חי"ר בצה"ל חשוד בהטרדה מינית של חיילת, נחשפות היום (רביעי) עדויות החיילים בגדוד שידעו על המקרים - ולטענתם שתקו כי חששו מהמפקד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פתאום בזמן ההפוגה במלחמה (מבצע 'צוק איתן') ב-12 וחצי בלילה, אני רואה את המג"ד יוצא מהחדר, אוסף פקידה, ויחד הם נסעו לאורחן אזרחי (צימר) בצאלים", סיפר חייל בגדוד בשיחה עם חדשות 2 Online. "היא ישנה איתו שם. אני לא יודע מה הם עשו, אם הם עשו בכלל. כל זה קרה במהלך המבצע".

לטענת החייל, למחרת התאמץ המג"ד לנסות לטשטש ראיות. "יום לאחר מכן הוא שלח מישהו לשלם במזומן לאורחן, כדי שלא יידעו ולא יהיה זכר לעניין", סיפר. במקביל, סיפרו החיילים על הרדיפה של המפקד אחר ראש הלשכה שלו: "הוא לא הפסיק לרדוף אחריה, שלח לה הודעות טקסט ואנשים הביתה עד שהיא נעלמה". לדבריו, כולם בגדוד שתקו ולא סיפרו על המקרה כיוון שחששו מאוד. "אנחנו פוחדים ממנו פחד מוות", אמר. היא התלוננה השבוע שהוא הטריד אותה מינית.

חוקרים ביצעו חיפושים - וחקרו חשודים בבסי (רויטרס)


שתקו מפחד

אלא שקשר השתיקה הזה לא התקיים רק בקרב החיילים, אלא הגיע, לטענת גורמים בצבא, עד לדרגות הקצונה הבכירות. "הסמג"ד החדש הגיע, שמע את השמועות על המג"ד, והלך לשאול אותו על זה - הוא פשוט נפנף אותו", טוען גורם צבאי. "הוא הלך למח"ט וגם הוא לא התייחס, ואז זה הגיע לאלוף. אנשים פשוט שיקרו לו שם כי הם פחדו".

"המפקד הזה החריב לנו את הגדוד", אמר לוחם בחטיבה. "כולם לא יודעים מה הולך לקרות כי זה נמצא תחת חקירה של המשטרה הצבאית והרבה אנשים זומנו לחקירה".

ברחה מהבסיס

במסגרת הפרשה, שחשפה אמש כתבת קול ישראל כרמלה מנשה, ביקש לכאורה מפקד גדוד בחטיבה מרס"ר המחנה וקצין הרכב להזמין לו חדר באורחן בצאלים במהלך מבצע "צוק איתן" - שם הוא שהה עם אחת הפקידות. במקביל, הוא חשוד כי הטריד מינית את ראש הלשכה שלו, עד שזו ברחה מהבסיס - ולאחר מכן עזבה אותו, והועברה לתפקיד אחר.

במשך חודשיים התנהלה חקירה סמויה של המשטרה הצבאית, במסגרתה העידו חיילים רבים ואף נחקרו מפקדי פלוגות, זאת מבלי שמפקד הגדוד, המפקד הישיר שלהם, יודע על כך. מפקד הגדוד המשיך בתפקידו למרות החקירה וסגנו, שניסה לפנות למפקד החטיבה - התבקש שלא להתערב. לסוף הסמג"ד התבקש לעזוב את היחידה בנימוק של "חוסר נאמנות".

חשדות חמורים בחטיבה. אילוסטרציה (חדשות 2)


הסנגור הצבאי הראשי אלוף-משנה אשר הלפרין, שמייצג את מפקד הגדוד החשוד אמר כי "מדובר בקצין מצטיין לכל אורך שירותו הצבאי, מן המעולים שבמפקדי צה"ל, שרק לאחרונה הוביל את פקודיו במהלך מבצע 'צוק איתן' בלחימה ברצועת עזה ולפני כן במבצע 'שובו אחים', תוך גילוי אומץ לב ואף תוך סיכון חייו".

"הקצין מצוי היום בחקירה והוא עונה לכל שאלות החוקרים על מנת לקדם את החקירה מהר ככל האפשר. אנו בטוחים שבסיום החקירה יימצא כי הקצין לא ביצע עבירה פלילית כלשהי וניתן לציין שכבר בשלב מוקדם זה של החקירה התמונה המצטיירת שונה מאוד מן החשדות המקוריים שפורסמו".

בצה"ל טוענים בתגובה כי טענת הטיוח מצד מפקד החטיבה נבדקה ונחקרה במצ"ח - ונמצאה כלא נכונה. גורם צבאי מסר כי "מדובר בנורמות שאינו מוכרות בצה"ל ובהתפוררות של ערכי היסוד".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv