צפו: הנח"ל חוגג 30 שנה בתרגיל אש

קרנבל בנח"ל: חטיבת החי"ר הירוקה חוגגת בימים אלה 30 שנה להיווסדה, במלחמת לבנון הראשונה, בתרגיל נרחב שכלל שיתופי פעולה עם חטיבות שריון ומטוסי קרב של חיל האוויר, ובנוכחות הרמטכ"ל גנץ. מח"ט הנח"ל יהודה פוקס: "בתור אחד שמשרת 20 שנה בחטיבה, זוהי סגירת מעגל משמעותית"

בנוכחות הרמטכ"ל בני גנץ, סיימה השבוע חטיבת הנח"ל תרגיל חטיבתי נרחב, שעמד בסימן 30 שנים להקמתה של החטיבה במהלך מלחמת לבנון הראשונה.

התרגיל, שנערך בבקעת הירדן, כלל שיתופי פעולה עם חטיבות שריון ומטוסי קרב של חיל האוויר. כעת, לאחר האימון, תעלה החטיבה לתעסוקה מבצעית באוגדת יהודה ושומרון.

"התרגיל שימש בעבורנו מודל מבצעי, שהעמיד אתגר גדול בפני הלוחמים והביא אותם בפני התנסויות רבות אותן ביצעו לראשונה במהלך התרגיל", אמר מח"ט הנח"ל, אלוף-משנה יהודה פוקס. "היה זה אימון מורכב וייחודי לגזרת הבקעה, והוא היה בסדר גודל שהרבה זמן לא נראה בצה"ל: באורכו, עצימותו ובדרישותיו המנטליות".

אל"מ פוקס משרת בחטיבת הנח"ל מזה כ-20 שנים, וציין כי בעבורו התרגיל הזה מהווה סגירת מעגל משמעותית. "אין ספק שלעשות תרגיל חטיבתי בתור אחד שמשרת 20 שנה בחטיבה בשנת ה-30 להקמת חטיבת הנח"ל, זוהי סגירת מעגל", אמר פוקס.

"האתגר שאני רואה כמח"ט, זה שהחטיבה תהיה דרוכה ובעלת גמישות מבצעית - אי אפשר לדעת היכן נפעל, מתי ובאיזו עוצמה", הוסיף. "לכן חשוב לפתח יכולות מבצעיות ברמה הגבוהה ביותר על מנת לתת מענה מבצעי לכל אירוע אליו נדרש ולאו דווקא לאירוע ספציפי".

סא"ל מושיק אזולאי, מג"ד 932 בחטיבת הנח"ל, הוסיף וסיפר כי "התרח"ט נמשך חמישה ימים שבמהלכם הלכנו קילומטרים רבים, כאשר כל לוחם סחב לפחות 40% ממשקל גופו אם לא יותר. שעות השינה של הלוחמים היו מעטות מאוד והאימון נמשך במשך שעות רבות ללא הפסקה. האימון ללא ספק מהווה הדמייה מצויינת לתנאי מלחמה ומהווה בסיס הכנתי למשימות אותן אנחנו נדרשים לעשות בחטיבת הנח"ל. המשימות הן משימות קשות מורכבות ומאתגרות ואנחנו חייבים להיות מוכנים אליהם."
 
"הסיסמא שלנו היא "חטיבת הנח"ל – היתרון האנושי", הוסיף המג"ד. "אני מאמין שאמצעי לחימה טובים ויכולות לא מכריעות במלחמה. מה שמנצח במלחמה זה מנהיגות של מפקדים, דבקות במשימה ורעות. בחטיבה שלנו יש משימתיות גבוהה של אנשים, אחוות לוחמים, אנשים דואגים כאן אחד לשני ויש כאן אנשים מאוד איכותיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת