דוח אמריקני מעריך: "אירן בונה בחשאי מתקן נוסף להעשרת אורניום"

לפני סבב שיחות נוסף בין אירן למעצמות, מפרסם מכון המחקר האמריקני ISIS דוח מיוחד, בו הוא מעריך כי הרפובליקה האסלאמית ממשיכה, בחשאי, לפתח את תכנית הגרעין שלה. הדוח מעריך, בהתבסס על שורת התבטאויות של בכירים אירנים, כי משטר האייתולות בונה מתקן נוסף, שלישי במספר, להעשרת אורניום מתחת לאפה של הקהילה הבינ"ל

ההדלפה האחרונה: תרשים של מתקן בכור (AP)

פחות משבועיים לפני חידוש סבב שיחות הגרעין בין אירן למערב, מתגלה "אקדח מעשן" נוסף המעיד על כוונותיה של טהרן בתכנית הגרעין שלה: משטר האייתולות בונה בחשאי מתקן העשרת אורניום נוסף, שלישי במספר, שיתווסף למתקנים בנתאנז ובפורדו - כך מעריך מכון המחקר האמריקני ISIS.

במאמר שנכתב על ידי ראש המכון דייוויד אולברייט נשקלת האפשרות כי ראשי המשטר האירני בונים מתקן נוסף, כפי שהצהיר לפני שנתיים מי שהיה ראש תכנית הגרעין האירנית לשעבר ושר החוץ כיום, עלי אכבר סאלהי. "המחשבה על בניה של מתקן שלישי להעשרת אורניום כבר נשמעה על ידי עלי אכבר סאלהי באוגוסט 2010", נכתב בדוח של מכון המחקר. "כבר אז נבחנו מספר אתרים פוטנציאליים לשם כך".

עדות נוספת על כוונותיה

הדוח בוחן שורה של התבטאויות של בכירים נוספים בתכנית הגרעין, במספר הזדמנויות, על כוונתם להקים מתקן העשרה נוסף. ההתבטאויות פורסמו בכלי תקשורת אירניים וזרים. עם זאת, לא נכתב באופן מפורש כי אכן מתקן שכזה נמצא בשלבי הקמה או הוקם כבר.

מדובר בעדות נוספת על כוונותיה של אירן בתכנית הגרעין שהיא מפתחת. בחודש החולף הודלפו מספר דוחות, חוות דעת ואף תמונות ותרשימים המעידים על פעילותה החשאית של אירן במסגרת תכנית הגרעין. גם גורמים רשמיים בסבא"א טענו כי אירן מספרת "חצאי-אמיתות", בלשון המעטה, בכל הנוגע לתכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת