האירועים בעסירה אל-קבלייה: נשקי המתנחלים מיצהר הוחרמו

מתחקיר צה"לי על ההתפרעויות בשבועות האחרונים בעסירה אל-קבלייה עולה תמונה קשה. המשטרה חוקרת חשד לשימוש בלתי תקין בנשק בקרב המתנחלים וטרם עצרה חשודים למרות שהיא יודעת במי מדובר. בעקבות האירועים חודדו ההנחיות לכיתת הכוננות ביצהר ומספר רובים הוחרמו. עוד עולה כי מתנחלים הכו וקשרו פלסטיני פצוע

תחקיר צה"לי: אירועים חמורים (AP)

באוגדת יהודה ושומרון של צה"ל השלימו את התחקירים באשר להתפרעויות בין מספר מתנחלי יצהר לפלסטינים במבואות עסירה אל-קבלייה. בעקבות התחקירים, צה"ל החרים את הרובים של אנשי כיתת הכוננות והמשטרה פתחה בחקירה בחשד לשימוש בלתי תקין בנשק - ללא מצב של סיכון חיים. בצה"ל הגדירו את המתנחלים כקומץ קיצוני ויודעים להצביע על מי מדובר, אך עם זאת המשטרה לא עצרה עד כה אף אחד מהמתנחלים.

מתחקיר האירוע הראשון שהתרחש לפני כשבועיים, עולה כי אנשי כיתת הכוננות ירו ופצעו פלסטיני באורח בינוני. מהתחקיר עולה כי לא היה מקום לבצע את הירי וכי קצין צה"ל שהגיע למקום ניסה למנוע מהמתנחלים לירות, אך החליט שלא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כי חשב שזה יכול להסלים את המצב. עוד עולה כי כוח קטן יחסית הגיע למקום אך מהתחקיר עולה כי הוא פעל "בצורה סבירה".

בעקבות האירועים: חודדו ההנחיות לכיתת הכוננות

באירוע השני, במהלכו מתנחלים שרפו שטחים חקלאיים וזרקו אבנים, ירו אנשי כיתת הכוננות על פלסטיני ופצעו אותו קשה. לאחר מכן, אזקו המתנחלים את הפלסטיני הפצוע והכו אותו עד שהגיעו למקום כוחות צה"ל שהשתלטו על המצב. בצה"ל מגדירים את האירוע "חמור מאוד", וטוענים כי הירי לעברו לא היה במקום.

גורמי צבא ציינו כי צריכה להיות סכנה ברורה לפני שיורים וכי על הפלסטיני שנפצע לא נמצא נשק חם, כפי שטענו המתנחלים, אלא סכין. בעקבות המקרים חודדו ההנחיות לכיתת הכוננות והוגדר לה שמותר לה לפעול רק במרחב היישוב ורק במצב של חדירה אליו וכן במצב של סכנת חיים.

בצה"ל ציינו כי קשה לחזות את פעילות הקבוצה הקיצונית. עם זאת, ציינו בצבא כי יש שינוי משמעותי בפעילות השב"כ בתחום זה שכולל מאמצים מודיעיניים נרחבים בניסיון לסכל את פעילותם. בצה"ל מעריכים כי הפינויים הצפויים יציתו מוקדי חיכוך וישפיעו על היציבות בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת