צה"ל לחיילות: נחטפתן? תצעקו, זה ירתיע

בצה"ל לא נשארים אדישים לניסיונות גורמים עוינים לחטוף חיילים ותרגלו השבוע אירוע של חטיפת חייל באזור הבקעה. "יש יותר ניסיונות מבעבר", מודה מפקד חטיבת הבקעה, אלוף-משנה נוחי מנדל. "צריך להילחם בחזרה ולהגביר את האבטחה". בצה"ל הדגישו לאחרונה בפני החיילות: "אם מנסים לחטוף אתכן – תצעקו"

חיילות צה"ל. ארכיון (חדשות 2)

חוליות טרור רבות שתכננו לחטוף חיילים ואזרחים ישראלים נחשפו בתקופה האחרונה. בחטיבת הבקעה של צה"ל ערים לאיומים, ותרגלו השבוע חטיפת אזרחית באחד המחסומים באזור במהלך הלילה.

"זה יכול לקרות לא רק לחייל אלא גם לאזרחים ובטח בבקעה, שם יש הרבה מאוד נסיעות בטרמפים, כבישים ארוכים, וכן הרבה מאוד צמתים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מח"ט הבקעה, אלוף-משנה נוחי מנדל. "אנחנו צריכים לעשות את המקסימום כדי שהחיילים יידעו לפעול כשצריך, והכי חשוב שיגיבו".

מפקד החטיבה מודה שהניסיונות לחטוף חיילים לא פוסקים לרגע. "יש יותר ניסיונות מאשר בעבר ומה שצריך זה להילחם ולהגביר את האבטחה", הוא מבהיר. בתרגיל שנערך, חיילת מהחטיבה דימתה אזרחית ושני מחבלים שהצליחו לחדור לתוך המחסום, ירו בה ולאחר מכן חטפו אותה מחוץ לשטחי ישראל.


בצה"ל סיכמו את התרגיל בהצלחה אך ציינו כי יש לשפר את תחום קבלת המידע בזירה. "אנחנו ממשיכים לתרגל את עצמנו בתרחישים שונים ועל פי האיומים", מסכם אלוף-משנה מנדל. "כל הזמן יש רצונות וכוונות לחטוף ואנו מודעים לזה ונמצאים במעקב".
ההנחיה לחיילות: תצעקו אם חוטפים

גורמים צבאיים מסבירים כי ההוראות לחיילים ולחיילות בעת חטיפה מתחדדות כל העת, ומספרים שלאחרונה הושם דגש רב על תגובת החיילים בעת אירוע. "החיילות למשל מונחות לצעוק אם מנסים לחטוף אותן כי להערכתנו זה יכול להרתיע מאוד את המחבלים וכך הסיכוי לחטיפה קטן", הסביר גורם צבאי בכיר.

בצבא גם מבהירים כי הכי חשוב זה לתקוף בחזרה. "הציפייה מחייל היא שאם באים לקראתו מחבלים הוא צריך לתקוף אותם ישר וכך הם לא יחטפו אותו - אם החיילים יתנגדו, יילחמו ויצעקו - הם לא ייחטפו". רק לאחרונה השיקו בצה"ל קמפיין חדש נגד חטיפות, בעקבות החשש הגובר במטה הכללי מתרחיש של חייל חטוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת