אלוף פיקוד צפון: "צה"ל נאבק באירן בעקיפין מדי יום"

יאיר גולן התייחס לנעשה בגבולות השכנות בצפון והזהיר מפני השפעה "משמעותית מאוד" של הרפובליקה האיסלאמית על הנעשה באזור. הוא התריע מפני מצב שבו "גורמי אל-קעידה שנמצאים בסוריה ופועלים נגד המשטר יפעלו בחלוף הזמן נגדנו"

האלוף יאיר גולן (דובר צה"ל)

באירן ממשיכים להטיל את האחריות ליצירת וירוס-העל "פליים" שפגע במחשביה על ישראל, ולדברי אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן - במקביל ל"לוחמת הסייבר" - מנהל צה"ל מאבק מתמיד ברפובליקה האיסלאמית באפיקים שונים.

"אירן זה כאן", אמר האלוף גולן בנאום שנשא הערב במרכז "בגין-סאדאת" שבאוניברסיטת בר-אילן. "אנחנו מנהלים נגדה מלחמה עקיפה מדי יום, וכך גם מול חמאס ברצועת עזה ומול חיזבאללה בלבנון. השפעתה השלילית של אירן משמעותית מאוד באזור שלנו ומערבותה גלויה גם כאן וגם בסוריה".

גולן ציין כי המערכה שמתנהלת בסוריה בין מתנגדי המשטר לבין נאמניו של אסד עלולה לגרום להשפעות גם על הנעשה בשטח ישראל. "גורמי אל-קעידה שנמצאים היום שם ופועלים נגד המשטר עלולים לפעול בחלוף הזמן נגדנו", הוא הזהיר. "האיום הסורי על ישראל דורש תשומת לב. זה לא יקרה מחר בבוקר, אבל זה עלול להתרחש בתוך חודשים ספורים".

"סוריה מחזיקה נשק להשמדה המונית"

הוא סקר את יכולות הלוחמה שמעבר לגבול הצפון וסיפר כי "סוריה מחזיקה נשק להשמדה המונית לצד ארסנל נשק כבד מאוד, גדול ומתוחכם מאוד, הכולל טילי קרקע-קרקע וטילי חוף-ים, וכולל נשק כימי. העובדה שסוריה היא מחסן אמצעי לחימה המזינה את גורמי הטרור בסביבה מטרידה אותנו מאוד". 

במקרה של היווצרות צורך במבצע צבאי בשטח סוריה, אמר גולן כי "יש בכוחו של צה"ל להשתלט על מרחבי השיגור המאיימים על העורף בפרק זמן יחסית קצר ולהביא בכל תא שטח כזה לתבוסה של חיזבאללה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת