תיעוד: אש חיה בעימות בין מתנחלים לפלסטינים בפאתי יצהר

גם בערב החג מסרבות הרוחות בשומרון להירגע. אנשי ארגון "בצלם" שהגיעו לכפר עוריף צילמו תקרית קשה שהתרחשה אחר הצהריים בין אנשי המקום לבין מתיישבים, שלטענתם הציתו שדות חקלאיים ואז החלו בירי שממנו נפצע קשה צעיר בן 24. "ברחתי משם כל עוד נפשי בי", סיפרה אחת הפעילות. מדובר צה"ל טרם נמסרה תגובה

האם גם הפריסה המתוגברת של כוחות הביטחון בשומרון לא הצליחה למנוע את הישנות העימותים בין פלסטינים לבין מתנחלים? ארגון "בצלם" פרסם תיעוד וידאו של התקרית האלימה שהתרחשה אחר הצהריים בין אנשי ההתנחלות יצהר לבין תושבי הכפר עוריף שבאזור שכם. פלסטינים טענו כי קבוצת מתנחלים, בהם גם רעולי פנים חמושים, פתחה בירי אש חיה לעברם - שממנה נפצע קשה צעיר בן 24 תושב המקום.

בדובר צה"ל טרם מסרו תגובה על האירוע, שלפי הפלסטינים - החל כשמקצת מתושבי יצהר הציתו כרמי זיתים ושדות חקלאיים בפאתי הכפר עוריף. עד מהרה התפתחו במקום יידויי אבנים הדדיים, ולעבר המתנחלים הושלכו אף כמה בקבוקי תבערה.

שרית מיכאלי מארגון "בצלם" הייתה באותה העת בזירה, בעקבות התקרית האלימה שהתרחשה בקרבת מקום לפני כשבוע ותועדה אף היא. "עוד כשהייתי בדרך לשם, ראיתי אש משתוללת במורדות הדרומיים של יצהר, שבהם יש מטעי זיתים של פלסטינים", היא סיפרה לחדשות 2 באינטרנט. "התחלתי לצלם ותיעדתי קבוצת מתנחלים שמנתה כ-10 בני אדם, חלקם רעולי פנים, בעת שאלה ירדו לכיוון העצים. הם הבעירו אותם - ואז נמלטו לתוך שטח ההתנחלות".

הפצוע נישא רק בשבוע שעבר

הסערה בשטח, לדברי מיכאלי, רק הלכה והחריפה - עד שלפתע הבחינה בחמושים יוצאים משטח יצהר. "חלק מהם נראו ממש כמו חיילים", היא תיארה. "הם לבשו מדים וקסדות והחלו לירות לפחות 10 כדורים חיים. באותו הרגע הפסקתי לצלם וברחתי משם כל עוד נפשי בי".

תושבים בעוריף סיפרו כי הפצוע הוא נאג'ח א-ספי, בן 24, שהובהל במצב קשה לניתוח בבית החולים "רפידיה" שבשכם. הם ציינו כי רק בשבוע שעבר נישא לרעייתו.

מזכ"ל ארגון "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, הגיב על האירוע וקרא למשטרה "לאסוף לאלתר את כל כלי הנשק בהתנחלות יצהר ולפרק את כיתת הכוננות - שממשיכה לבצע ירי ולפגוע בניגוד לנהלים ולהוראות". לדבריו, "יש להקצות - במקומה - כוח מיוחד של צה"ל שישמור על סביבות ההתנחלות".

אופנהיימר האשים כי "צה"ל איבד שליטה על השטח" והזהיר כי "הרוגים ופצועים נוספים הם רק עניין של זמן". הוא חתם את תגובתו בכך שמסר כי "מתנחלי יצהר הפכו את האזור ל'מערב פרוע'. הם מסכנים גם את הפלסטינים תושבי האזור וגם את חיילי צה"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת