דוח קובע: "לאירן אורניום לייצור 5 פצצות"

המכון למדע וביטחון בינלאומי טוען כי לטהרן יש אורניום מועשר להרכבת חמש פצצות גרעין. בהתבסס על הממצאים שהציגו פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית, כמות האורניום המעושר שמייצרת אירן גדלה בשליש בכל חודש

הערכה: אירן כבר יכולה לייצר פצצות (חדשות 2)

לטהרן יש אורניום מועשר להרכבת חמש פצצות גרעין, כך טוען המכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS) שערך ניתוח לממצאים שהציגו פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית.

המכון עוקב באופן יסודי אחר תכנית הגרעין האירני, וביסס את טענותיו על הנתונים שנאספו במתקני הגרעין באירן על ידי נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. על פי הממצאים, אירן ייצרה 6.83 טונות של אורניום מעושר, לרמה של 3.5% מאז שנת 2007. מדובר בכמות של 750 קילוגרמים יותר מהכמות שהופיעה בדוח סבא"א האחרון בחודש פברואר, ולטענת ה-ISIS הכמות עולה בשליש בכל חודש.

"כמות זו מספקת ליצירת יותר מחמש פצצות גרעין", נכתב בדוח ה-ISIS. עם זאת צוין כי אורניום מועשר ברמה גבוהה שהיה ברשות אירן הומר לדלק ולא יוכל לשמש לייצור נשק בקרוב.

אירן: הוכחנו שתכנית הגרעין מיועדת למטרות שלום

מוקדם יותר אמר הנציג האירני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כי ממצאי הסוכנות שהוצגו עד כה מוכיחים כי תכנית הגרעין של טהרן מיועדת למטרות שלום, כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית אירנא. רק אתמול דווח על מציאת אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד המתקנים במדינה.

נציג טהרן בסוכנות אלי אסג'ר סולטנייה, הוסיף כי מהממצאים שהוצגו על ידי מנכ"ל הסוכנות יוקיה אמאנו, עולה כי טהרן משתפת פעולה לחלוטין עם נציגיו וכי היא מתקדמת מבחינה טכנולוגית, גם בכל הקשור להעשרה. סולטנייה טען: "11 העמודים שהוצגו אתמול וכללו את תוצאות הבדיקה של 16 מתקני גרעין ברחבי אירן ו-10 אתרי משנה, הוכיחו כי הפעילות הגרעינית של אירן היא למטרות שלום".

דיפלומטים במערב אמרו אמש כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם מצאו שרידי אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד מהאתרים הגרעיניים ברפובליקה האסלאמית, כך דיווחה סוכנות הידיעות AP. על פי הדיווח, רמת ההעשרה הגיעה "קרוב מאוד לרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת