דיווח: פקחי סבא"א מצאו שרידי אורניום מועשר ברמה גבוהה באירן

הוכחה נוספת להמשך חתירתה של אירן להשגת נשק גרעיני: פקחי סבא"א מצאו שרידים של אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד מאתרי הגרעין של הרפובליקה האסלאמית - כך אומרים גורמים דיפלומטים. "רמת ההעשרה - קרובה מאוד לרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני", אמרו

אחמדינג'אד. "שרידים של אורניום מועשר" (חדשות 2)

"אקדח מעשן" נוסף בתכנית הגרעין האירנית: דיפלומטים במערב אומרים כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם מצאו שרידי אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד מהאתרים הגרעיניים ברפובליקה האסלאמית, כך מדווחת בצהריים סוכנות הידיעות AP.

על פי הדיווח, רמת ההעשרה הגיעה "קרוב מאוד לרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני". עם זאת, נזהרו הדיפלומטים מלקבוע נחרצות האם אירן אכן מפתחת נשק גרעיני בחשאי. "סבא"א בוחנת את הממצאים, משום שככל שהאורניום מועשר ברמה גבוהה יותר, כך יהיה קל יותר לעשות בו שימוש לצרכים צבאיים".

הגילוי המרעיש מפורסם רק ימים בודדים לאחר סיום הסבב השני של שיחות הגרעין בין אירן למעצמות המערב, במסגרתם על פי הדיווחים נרשמה פריצת דרך לקראת הסכם היסטורי בין הצדדים. בישראל עקבו בדריכות אחר השיחות והביעו ספקנות באשר ליכולתן להבשיל לכדי הסכם. "נראה שהאירנים מנסים להגיע להסכם טכני שייצור מראית עין של התקדמות בשיחות, כדי להוריד מהם חלק מהלחץ", אמר השבוע שר הביטחון אהוד ברק.

"להציב לאירן רף ברור"

"ישראל חושבת שצריך להציב לאירן רף ברור, שלא ישאיר שום חלון או סדק, להתקדמות איראנית לעבר גרעין צבאי. זאת באמצעות דרישה להפסיק את ההעשרה הן ל-20 אחוז והן ל-3.5 אחוז. אנו דורשים בנוסף, להוציא את כל החומר המעושר מאיראן ולפעול תחת הפרוטוקול ההדוק שנקרא 3.1 של סבא"א", הבהיר שר הביטחון.

גורם מדיני בכיר אומר לחדשות 2 כי ישראל מתייחסת בספקנות רבה לסיכום. "ראינו מה קרה בעבר בסיכומים בין הסוכנות לאירן", אמר הגורם. "למרות שורה של הסכמים והבנות - האירנים בנו מתחת לאף את המתקנים בנתנז ובקום. כפי שנחשף בדוח האחרון של הסוכנות, יש פעילות צבאית אירנית בתחום הגרעיני".

אותו גורם הוסיף שגם קוריאה הצפונית הגיעה בעבר לסיכום עם סבא"א, ולאחר מכן ביצעה שני פיצוצים גרעיניים - וכמוה גם סוריה, שהייתה נתונה לפיקוח ובכל זאת בנתה את הכור בדיר א-זור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת