נחשפו חוליות טרור שתכננו חטיפת מתנחל ופיגוע מטען בקריית ארבע

השב"כ וצה"ל עצרו לאחרונה חוליות טרור שאחת מהן תכננה לחטוף מתנחל בקריית ארבע או לרצוח אותו אם החטיפה תיכשל. החולייה השנייה היתה מעורבת בביצוע פיגוע מטען שהופעל ע"י טלפונים סלולרים. השב"כ: בחוליות היה טמון פוטנציאל סיכון גבוה, נוכח הכוונות שנחשפו לביצוע פיגוע חטיפה

החשודים שנעצרו (תקשורת שב"כ)

הותר לפרסום: שירות הביטחון הכללי וצה"ל חשפו לאחרונה מספר התארגנויות וחוליות צבאיות שפעלו באזור חברון. חלק מההתארגנויות פעלו במתווה של טרור עממי ויידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. שתי חוליות, נעצרו לאחר שאחת מהן הייתה מעורבת בביצוע פיגוע מטען מורכב, והשנייה תכננה לבצע פיגוע חטיפה בקריית ארבע, וכהכנה לכך בחנה את התנהלות הצבא, באמצעות השלכת מטענים לעבר גדר היישוב.

מהשב"כ נמסר כי בראש החוליה, שמנתה שלושה צעירים, תושבי חברון, עמד מעתז סלימאו מחמד קואסמה, בין 21, פעיל חמאס, שנכלא מספר פעמים בעבר במסגרת פעילות חמאס, ובין השאר לאחר שסייע לאחיו מא'יד, שהיה מעורב בהובלת המפגעים, שביצעו את פיגוע ההתאבדות בדימונה בפברואר 2008, וגורש לאחרונה לרצועת עזה לאחר ששוחרר מהכלא במסגרת עסקת שליט.

קואסמה גייס לפעילות בחוליה שניים מחבריו, אחד מהם, מחמוד עריף מחמד דויכ, בין 21, גם הוא כלוא לשעבר על רקע פעילותו בחמאס ונכונותו לשמש כמתאבד.

בחקירתם בשירות הביטחון הכללי הודו השלושה כי במסגרת פעילותם כחוליית טרור של חמאס הם הפעילו, במספר הזדמנויות, מטעני חבלה מאולתרים, שהוכנו על ידם, לעבר הגדר המקיפה את קריית ארבע, במטרה לבחון את תגובות הצבא בכוונה לבצע בהמשך פיגוע חדירה, במהלכו תכננו לחטוף או לרצוח מתיישב, אם לא תתאפשר חטיפתו. בנוסף, הם הודו כי במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים הם יידו בקבוקי תבערה לעבר היישוב אלחרסינה.

ב-10 מאי 2012 הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד השלושה, בעברות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ניסיון לגרימת מוות בכוונה, ייצור חפץ מבעיר וזריקתו והנחת פצצה.

הפעלת זירת מטענים באמצעות מכשירי טלפון ניידים

ב-19 באפריל לאחר חצות, בוצע פיגוע באמצעות הפעלת מטען כנגד כלי רכב ישראלי סמוך ליאטה. איש לא נפגע באירוע, ולא נגרם נזק. הפיגוע בוצע על ידי שימוש בזירת מטענים שהונחה סמוך לציר הנסיעה, ובניסיון להפעילה באמצעות מכשירי טלפון ניידים.

בעקבות הפיגוע נעצרו לחקירת שב"כ 2 צעירים תושבי הכפר יאטה, שבדרום הר חברון. תאאר מחמוד עודאללה דאוד, כבן 26, עובד מחצבה באזור בית לחם ששימש כראש חוליית הטרור. בחקירתו בשב"כ הודה כי ייצר את המטענים, לצורך מימוש הפיגוע, ואף השתתף בביצועו.

גם מהנד עיסא מחמד מחאמרה, כבן 26, פעיל פת"ח. הודה בחקירתו בביצוע הפיגוע ובאיסוף אמצעי לחימה לצורך הרכבת המטען ששימש לפיגוע. השניים הודו גם בביצוע פיגוע מטען בשנת 2007, בייצור מטעני נפץ רבים ובהשתתפות במספר אירועים של יידוי אבנים באזור מגוריהם, ביחד עם נוספים.
אתמול הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד המעורבים, המייחסים להם עברות רבות, ביניהן: הנחת פצצה, ייצור מטענים, החזקת נשק וסחר בנשק.

ידויי אבנים לעבר כלי רכב

ההתארגנות, שארבעה מפעיליה נעצרו לחקירת שב"כ, נטלה חלק במספר אירועי יידוי אבנים לעבר כוחות צבא וגורמים ישראליים. בין היתר, ביצעה התארגנות יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראלי, שנע על כביש 60 בקטע הסמוך לחלחול, מתוך רכב שביצע עקיפה.

נהג הרכב, ממנו בוצע יידוי האבנים, אסלאם מוחמד ג'מאל נעמאן עלאא אלדין נתשה, כבן 21, תושב חברון, הוא בנו של בכיר החמאס הכלוא בישראל, מחמד ג'מאל נתשה. באירוע דומה של יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראלי, בקרבת מקום, נהרגו בספטמבר 2011, אשר פלמר ובנו התינוק, יהונתן ז"ל.

ב-10 מאי הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד שלושה מחברי ההתארגנות, בעברות של זריקת חפצים לעבר כלי תחבורה נוסע, וזריקת חפצים לעבר אדם או רכוש. נגד חבר ההתארגנות הרביעי יוגש כתב אישום בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת