בכירי צה"ל לשעבר מואשמים ב"הרג מפלצתי"

9 מאסרי עולם מצטברים או 18,000 שנים בכלא - זה העונש שמבקשת התביעה הטורקית לגזור על כל אחד מארבעה בכירים לשעבר בצה"ל, בהם גבי אשכנזי ועמוס ידלין, שנתיים לאחר תקרית ספינת ה"מרמרה". בכתבי האישום החמורים טוענים הטורקים שהבכירים "הסיתו להרג מפלצתי" ו"עינו את הפעילים"

אחרי הדיווחים הרבים בשבוע שעבר על כוונתו של התובע הכללי הטורקי להגיש כתבי אישום חמורים נגד ארבעה בכירים לשעבר בצה"ל בעקבות תקרית ה"מרמרה", היום הוגשו כתבי האישום באופן רשמי.

שופטי בית המשפט העליון באיסטנבול קיבלו את כתבי האישום פה אחד. התביעה מבקשת לגזור על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום (צ'ייני), ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין ולשעבר ראש להק המודיעין בחיל האוויר אבישי לוי, 9 מאסרי עולם מצטברים - כלומר לא פחות מ-18,032 שנים.

התביעה מאשימה את הארבעה ב"הסתה להרג מפלצתי ועינויים". החשדות המפורטים כוללים ניסיון רצח בכוונה תחילה וגרימת חבלה. לפי ההערכות, הבכירים הישראלים לא יעמדו לדין בפועל בטורקיה, אך עלולים להיות מורשעים באישומים הכבדים שלא בפניהם.

בתקשורת הטורקית מדווח שהתביעה במדינה מתכוונת לפעול גם נגד החיילים שהיו מעורבים בהשתלטות על הספינה, אך הדבר עדיין נמצא בחקירה.

כתבי האישום נגד הארבעה כוללים לא פחות מ-144 עמודים, ומתבססים על עדויות של 600 בני אדם, כ-490 מהם לקחו חלק במשט והיתר הם קרוביהם של ההרוגים. במשט ספינת ה"מרמרה" הטורקית לעזה נהרגו 9 בני אדם לאחר שחיילי צה"ל השתלטו על הספינה במי הים התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת