טורקיה: "מטוס ישראלי הפר הריבונות האווירית של צפון קפריסין"

שיא נוסף במתיחות בין ישראל לטורקיה: כלי תקשורת באנקרה מדווחים כי מטוסי קרב טורקיים הוזנקו למטוסים ישראליים שחדרו למרחב האווירי של צפון קפריסין – אזור אותו מגדירה טורקיה כשטח ריבוני שלה. הרקע: קידוחי הגז המשותפים לישראל ולקפריסין, סמוך לאי

תקרית אווירית? ארכיון (רויטרס)

תקרית באוויר בין כלי טיס של ישראל וטורקיה: טורקיה מאשימה את ישראל בהפרת המרחב האווירי של המדינה, בטענה כי מטוסים ישראליים חלפו מעל חלקו הצפוני של האי קפריסין, הנחשב לטענת הטורקים כחלק כשטחה הריבוני של טורקיה. באזור נערכים בימים אלו קידוחים וחיפושים של גז.

"המטוסים ישראלים חדרו והפרו את המרחב האווירי של הרפובליקה הטורקית בצפון קפריסין חמש פעמים", דווח בכלי התקשורת הטורקיים. על פי הדיווחים, חיל האוויר הטורקי הזניק מספר מטוסי קרב לאוויר.

מתיחות על רקע קידוחי הגז

טורקיה הזהירה בחודשים האחרונים את ישראל בל תפר את ריבונותה האווירית, במהלך הפרויקט המשותף המתקיים בימים אלו עם קפריסין, בקידוחים בשדה גז סמוך לאי. בניקוסיה ובירושלים רואים בשדה הגז פתרון עתידי לבעיות אספקה רבות במדינות, ואפילו מתכננים לייצא גז מהמאגרים לאירופה ולאסיה.

הקידוח החל בשנה שעברה ועורר בטורקיה זעם. באנקרה טענו שהקידוחים לא מכבדים את המרחב האווירי של צפון קפריסין. בחודש אפריל טורקיה הוציאה משלחת לאזור שדות הקידוח, צעד שעודד את הממשל הקפריסאי בניקוסיה לפתוח בהליכים חוקיים בינלאומיים נגד טורקיה.

"הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין" היא שטח שנמצא תחת כיבוש צבאי טורקי, ולמרות שטורקיה טוענת כי מדובר במדינה עצמאית מדובר למעשה במדינת חסות טורקית שאף מדינה בעולם לא מכירה בעצמאותה, זולת טורקיה. טורקיה פלשה לאי קפריסין ב-1974, כבשה שליש ממנו, וב-1983 הכריז הצפון על עצמאות. העולם רואה בצפון קפריסין כשטח שכבוש באופן לא חוקי, וסוגיית צפון קפריסין מהווה את סלע המחלוקת שבין טורקיה לאיחוד האירופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת