דוח האו"ם: האטה בתכנית הגרעין האירנית

הסנקציות משפיעות: מדוח של האו"ם הנחשף הערב עולה כי קצב התקדמותה של תכנית הגרעין האירנית נפגע, כתוצאה מהקשיים שמערימה הקהילה הבינלאומית על הרפובליקה האסלאמית. עם זאת, מאשר הדוח: אירן ממשיכה בתכנית הגרעין

עוד "אקדח מעשן": דוח סודי שחושף הערב האו"ם מצביע על פגיעה בקצב פיתוח תכנית הגרעין האירנית, כך מדווחת הערב סוכנות הידיעות "רויטרס". מהדוח עולה כי אירן ממשיכה בהעשרת האורניום ובפיתוח תכנית הגרעין - אך ניכר כי הסנקציות פגעו בהתחמשותה של הרפובליקה האסלאמית.

מטיוטת הדו"ח עולה "הסנקציות מאטות את היכולת של אירן לרכוש כמה מרכיבים קריטיים הדרושים לתכנית הגרעין האסורה של אירן. בקביל נמשכות הפעילויות האסורות, כולל העשרת האורניום".

בראשית השבוע חשפה סוכנות הידיעות AP שרטוט הדמיה מיוחד שהודלף לידיה, המתאר את המתקן הצבאי פרצ'ין. השרטוט חשף כי הרפובליקה האסלאמית פועלת לקידום תכנית הגרעין שלה. בסוכנות הידיעות סירבו לחשוף מהיכן הגיע השרטוט, והסתפקו בדיווח לפיו המקור הוא "מדינה שעוקבת אחר תכנית הגרעין של אירן".

בשרטוט נראה המבנה, ובהסבר שניתן לו נטען כי מדובר במבנה שנועד לפתח נשק גרעיני. אירן הכחישה כי היא פועלת בכיוון פיתוח תכנית גרעין צבאית וממשיכה לטעון בפומבי כי מטרות תכנית הגרעין שלה הן "לצרכי שלום בלבד". עם זאת, בראיון שהעניק ל-AP הגורם שהעביר את התמונה, נמסר כי "השרטוט מדויק".

התמונות המפלילות מפורסמות שבוע בלבד לפני הסבב השני של השיחות בין אירן לנציגי שש המעצמות, בנושא תכנית הגרעין האירנית בבגדד.

"תמונות לווין המוכיחות ניסוי גרעיני"

אין מדובר ב"אקדח המעשן" הראשון שמחזיקה הקהילה הבינלאומית באשר לתכנית הגרעין האירנית. דיפלומטים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה חשפו בחודש מרס השנה כי תמונות לווין שהגיעו לידי אנשי הסוכנות מוכיחות שאירן העלימה שרידים ועקבות במתקן הצבאי פרצ'ין, שהעידו על ניסוי גרעיני שבוצע במקום.

לטענת הדיפלומטים, ששוחחו בעילום שם עם סוכנות הידיעות AP, קיימת סבירות גבוהה שאכן ניסוי גרעיני נערך בבסיס פרצ'ין, וכי סימנים של כלי רכב על אדמתו מעידים על הניסיון לטשטש את "הראיות המפלילות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת