יום ה"נכבה": 50 פלסטינים פצועים; עימותים במספר מוקדים

הפלסטינים מציינים היום את "יום הנכבה", לציון 64 שנים להקמת מדינת ישראל - ולאסונם של הערבים. בצהריים נערכו שורה של טקסים ברשות הפלסטינית. קצין וחייל צה"ל נפצעו קל בהתפרעויות של עשרות פלסטינים שמיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בכמה אזורים ביהודה ושומרון. 50 מהם נפצעו

היום, 15 במאי, הוא התאריך הלועזי של הכרזת מדינת ישראל, אולם עבור המגזר הערבי וגם הרשות הפלסטינית מדובר ביום ה"נכבה" – יום אסונם של הערבים. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור ישיר מההתקהלויות בגדה המערבית.

כ-150 פלסטינים התקהלו במחסום קלנדיה, שם השליכו חמישה בקבוקי תבערה ומטען שלא התפוצץ לעבר כוחות צה"ל ומג"ב שבמקום. באירועים נפצעו קל קצין וחייל צה"ל וכלי התקשורת הפלסטינים, שמלווים אף הם את המהומות בשידור ישיר, מדווחים כי כ-50 בני אדם נפצעו עד כה.

מוקד נוסף של מהומות הוא הכפר בית אומר סמוך לרמאללה, שם כ-40 פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ומציתים צמיגים. גם בחלחול, צפונית לחברון, נרשמו יידויי אבנים והבערת צמיגים, וכוחות מתוגברים של צה"ל ומג"ב ערוכים במקום.

צה"ל: ערוכים ודרוכים לכל תרחיש

גורמים בצבא העריכו כי העימותים לא ייצאו מכלל שליטה וכי אין אינטרס להלהיט היום את הרוחות. בצה"ל השלימו בשבועות האחרונים היערכות נרחבת לקראת האירועים האפשריים ביום הנכבה, בשיתוף משטרת ישראל ומג"ב. בצה"ל נערכים גם לאירועי אלימות וניסיון לפגיעה בכוחות הביטחון ובתשתיות הצבא, כולל בהיבט דעת הקהל, תוך פריסת צלמים ומתעדים מבצעיים מטעם מערך התיעוד המבצעי של דובר צה"ל – הערוכים בכל מוקדי החיכוך.

גורם באוגדת יהודה ושומרון סיפר כי כוחות צה"ל בגזרה ערוכים ודרוכים להכיל את הפרות הסדר, בכל תרחיש צפוי.

ברמאללה נשמעה בשעה 12:00 בדיוק צפירת זיכרון, והפלסטינים עמדו דום במשך 64 שניות, המייצגות את מספר השנים שחלפו מאז 1948. מיד לאחר מכן החל טקס הזיכרון המרכזי סמוך לקברו של יאסר ערפאת. גם בערים אחרות בגדה נערכות תהלוכות המונים לציון יום הנכבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת