מפקד חיל האוויר הנכנס: "במזרח התיכון אין מקום לחלשים"

האלוף אמיר אשל נכנס לתפקיד מפקד חיל האוויר במקום האלוף עידו נחושתן, שפיקד על הזרוע האווירית ב-4 השנים האחרונות. "איננו ששים אלי קרב. אם תיאלץ ישראל לשלוף חרבה מנדנה, יהי חיל-האוויר הלהב החד והקטלני", הדגיש אשל. נחושתן נפרד: עדיין מחכים לרון ארד

בבסיס חיל האוויר בחצור נערך היום טקס חילופי מפקד החיל. האלוף אמיר אשל נכנס לתפקיד במקום האלוף עידו נחושתן, שפיקד על הזרוע אווירית של צה"ל בארבע השנים האחרונות. "במזרח התיכון אין מקום לחלשים", הדגיש האלוף אשל.

בנאומו הראשון כמפקד חיל האוויר התייחס אשל לשינויים באזור. "מסביבנו טלטלה היסטורית. סדר ישן נמחה באחת. כוחות אפלים, זרים לערכינו, נישאים בסערה הרחוקה מלבשר על בא האביב. אין איש היודע סופה, מה יהיה מאזן הסיכונים וההזדמנויות? נגזר עלינו לחיות בערפל אי-וודאות: עומדים על המשמר, מתכוננים לחמור ומאפשרים להנהגתה המדינית למצות הזדמנויות מתוך עמדת כוח.

"במזרח התיכון אין מקום לחלשים. צה"ל חזק ובו חיל-האוויר: זרוע ההרתעה, ההכרעה וההגנה, הם תעודת הביטוח לקיום מדינת ישראל, יהודית ודמוקרטית. השנים הקרובות צופנות בחובן פוטנציאל לתפניות ומבחנים. איננו ששים אלי קרב. אם תיאלץ ישראל לשלוף חרבה מנדנה, יהי חיל-האוויר הלהב החד והקטלני, פועל אלי ניצחון, בטווחים קרובים ורחוקים מאוד, מול טרור, צבאות ואיומים מתהווים. חיל האוויר יהיה כשיר, זמין ומוכן לכל תרחיש. נעשה מאמץ, עילאי, להתקדם, להתחזק, לגשר על פערים מול האתגרים, ולנצח!

"המבחנים הנכונים לנו מחייבים שילוב זרועות, לכדי קבוצה מתואמת שעוצמתה המצרפית עולה על סך חלקיה. זכיתי לשרת במטה הכללי, נחשפתי לצה"ל הגדול, למדתי, והתחזקה בי ההבנה כי שיתוף פעולה מלא ואמיתי עם קהיליית המודיעין, כוחות היבשה והים, ייצור שלם צבאי חזק מבעבר. זו הדרך לחזק את צה"ל, בה נלך".

נחושתן: עדיין מחכים לרון

"בעת הזו, כשאנו מביטים קדימה, למול האיומים הנשמעים סביבנו, ברור כי כוונותיהם של אויבינו מקרוב ומרחוק מחייבות את צה"ל לתכנן, להיערך ולדעת להציב מענה לכל תרחיש אפשרי", אמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "תפקודו המבצעי-מקצועי של חיל-האוויר ככוח מרתיע ומכריע כזרוע המחץ האסטרטגית של צה"ל, היה ונותר גורם מרכזי בביצור מוכנותנו לאתגרים הללו".

מפקד חיל האוויר היוצא האלוף נחושתן פירט את פעילות החיל ארבע שנים האחרונות. מלבד שיתוף הפעולה עם כוחות היבשה והקמת מערך ההגנה האווירית ציין נחושתן את "החיזוק הרב משמעות לזרוע הארוכה של החיל - ולא נוסיף".

נחושתן, שאיחל בהצלחה למחליפו והודה לרמטכ"ל ולאנשי החיל, התייחס גם בנאומו לנווט השבוי רון ארד. "לפני חודשים אחדים מלאו 25 שנים לנפילתו של חברנו רון ארד בשבי האויב. אנחנו עדיין מחכים לרון". 

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת