ניצול השואה שהפך למפקד טייסת בחיל האוויר

כשמשה הראל היה ילד הוא שרד את השואה במחנה – ועלה לארץ. לימים הפך לטייס בחיל האוויר, הועלה לדרגת סא"ל ושימש כמפקד טייסת. לציון יום הניצחון על הנאצים הוא מספר לחדשות 2 באינטרנט על השחרור: "חייל בריטי הגיע והביא לי שוקולד". לפני שנה יצא במדי חיל האוויר לפולין עם חיילים במשלחת: "המין האנושי ניצח"

"המין האנושי ניצח", סא"ל במיל' הראל ומפק (דו"צ)

בשנת 1945 עלה לארץ משה הראל לאחר ששרד את מחנה הריכוז ברגן בלזן וחווה את זוועות השואה עם אמו. לימים, הוא התגייס לצה"ל למסלול עתודה ושימש כמהנדס אווירונאוטיקה. לאחר מכן נבחר להיות טייס, הגיע לדרגת סגן-אלוף ומונה להיות מפקד טייסת המרכז לניסויי טיסה של חיל האוויר בבסיס תל נוף.

היום מצוין יום הניצחון על הנאצים ומשה לא שוכח את הרגע בו שוחרר מהמחנה. "יש לי תמונה חזקה בראש שטנק גדול נכנס למחנה וחייל בריטי מתכופף ומגיש לי חתיכת שוקולד", סיפר סא"ל במיל' הראל לחדשות 2 באינטרנט. "כאחד שעבר את הזוועה הזאת אני מרגיש שהמין האנושי ניצח - עם זאת זה כנראה יכול לקרות שוב ועדיין מבצעים רצח עם בעולם".

אמו, ששרדה איתו יחד את השואה התרגשה והתמלאה גאווה כשמונה למפקד טייסת בחיל האוויר. "כל פעם שהיא הייתה עוברת ליד תמונה שלי במדים היא הייתה אומרת שזאת הנקמה שלה בהיטלר - כי הוא לא תיאר שיהיה סגן-אלוף יהודי וטייס", הוא נזכר.

לפני כשנה, כשהוא בן 71, הוא ביקש ממפקד בסיס תל נוף להצטרף למסע "עדים במדים" בגטאות בפולין. הוא נענה בחיוב, גויס מחדש לצה"ל ועלה על מדים כחולים של טייס. "זה היה מאוד מרגש - הייתי ליד גטו ורשה, שם גדלתי כתינוק, ומאחורי צעדו 180 חיילים במדים - זה ילווה אותי כל החיים", מסכם סא"ל במיל' הראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת