שנתיים אחרי שנהרג באסון ברומניה: צל"ש לטייס שפעל בעומק שטח האויב

דניאל שיפנבאור ז"ל נהרג באסון היסעור ב-2010. אתמול העניק מפקד חיל האוויר אות מיוחד על פעולת חילוץ נועזת שהוביל במלחמת לבנון השנייה במרחק רב מגבול ישראל. עוד שבעה לוחמים זכו לצל"ש

אלוף-משנה דני שיפנבאור ז"ל נהרג לפני כשנתיים באסון התרסקות מסוק ה"יסעור" ברומניה. הערב הותר לפרסום כי בטקס מיוחד שערך אתמול מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן, העניק האחרון לשיפנבאור ולחברו - סגן-אלוף נ', ציון לשבח על תפקודם בפעילות מבצעית סודית שהתקיימה במלחמת לבנון השנייה לפני כשש שנים "בעומק שטח האויב", כפי שהגדירו זאת בצה"ל.

"באוגוסט 2006 הוביל סגן-אלוף דני שיפנבאור ז"ל זוג מסוקי יסעור שהנחית כוח צה"ל לביצוע משימה חשאית בעלת ערך מבצעי ורב משמעות", נמסר מהצבא. באשר לחברו, תואר כי זה "שימש טייס משנה. לאחר ההנחתה שבו המסוקים לישראל והמתינו לפינוי הכוח בתום פעילותו".

גורם בכיר בחיל האוויר אמר לחדשות 2 באינטרנט כי מפאת סודיות הפעולה, העדיפו להותיר את המסתורין שאופף אותה על כנו. עם זאת, ביטוי לדרמה הרבה שהתחוללה שם ניתן בהודעה על המבצע הלילי.

"קור רוח ואומץ לב"

"כחצי שעה לאחר שהמריאו לפינוי הכוח, קיבלו הצוותים דיווח על נפגעים שנחשף וניהל קרב תוך כדי מילוט. המסוקים המתינו באוויר לאישור מפקד הכוח הקרקעי כדי להיכנס לפינוי. מפקד הכוח דיווח שהם נתונים לירי בלתי פוסק משני מוקדים", לשון ההודעה. "הדקות נקפו ואילצו את הצוותים לנצל את פרק הזמן האחרון שנותר לחשיכה כדי להיכנס לחילוץ בחיפוי של מסוק קרב".

מה שהתרחש אחר כך תואר בהודעה כשדה קרב של ממש. "בהנמכה זיהו הצוותים אש נ"מ שהלכה ונעשתה ממוקדת. בנחיתה התכסו המסוקים עשן ואבק שריפה שאפף את השטח וגרם להשתנקות הצוותים. לאחר עלייה חפוזה של הכוחות - המריאו המסוקים ושבו לישראל".

על פועלם של שיפנבאור ז"ל ו-נ' נכתב כי "בפעולה זו הוכיחו הצוותים כושר מנהיגות ומקצועיות בתנאים של חוסר ודאות בלחימה וגילו אומץ לב אישי וקור רוח שהביאו להצלת חיי אדם". צל"שים נוספים על אותה הפעולה ניתנו מטעם מפקד בסיס חיל נוף של חיל האוויר לשישה לוחמים נוספים.

"אני שמח שבמקרה הזה נתינת הצל"ש יצאה לפועל", הוסיף הגורם הבכיר לחדשות 2 באינטרנט. "לצערי, מי שהוביל את המבצע - אלוף משנה דני שיפנבאור - נהרג במהלך האסון ברומניה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת