מצרים זועמת: "חמאס מבצע פיגועים בסיני"

בקהיר גינו את ישראל על פרסום אזהרת המסע החמורה לסיני, אך בקהיר מודים: איבדנו את השליטה הביטחונית בחצי האי. "פעילי 'עז א-דין אל-קסאם' וגורמים פלסטינים נוספים ביצעו עשרות פיגועים בסיני בשנה החולפת", מאשימים בקהיר. מצרים פנתה לחמאס: שמור על הגבול

מאז נפילת משטר מובארק לפני יותר משנה, פעילי טרור פלסטיניים הוציאו לפועל עשרות פיגועים נגד מטרות מצריות בסיני - רובן ככולן של גורמי ביטחון ומשטרה מקומיים, כך אומרים השבוע גורמים בקהיר. לטענתם, חלק מהפיגועים מבוצעים על ידי הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם".

לטענת גורמי הביטחון, ב-14 החודשים שחלפו מאז נפל משטר מובארק, הפך סיני לשטח מועד לפורענות, בו מבצעים גורמים פלסטינים ומקומיים, שחלקם מזוהים עם הג'יהאד העולמי, ככל העולה על רוחם. "מספר אזורים, כמו השייח' זייד, מרכז סיני ורפיח נמצאים כעת מחוץ לשליטת כוחות הביטחון", אמרו הגורמים.

לדבריהם, עשרות הפיגועים נגד גורמי הביטחון המקומיים בוצעו על ידי פעילי טרור של "עז א-דין אל-קסאם", "אל-קעידה", "צבא האסלאם" המזוהה אף הוא עם ארגון הג'יהאד העולמי ופעילים של ארגוני "ג'לג'לאת" - הכינוי שהוענק לארגוני טרור קיקיוניים הפועלים ברצועת עזה גם נגד ממשל חמאס, ומחזיקים באידיאולוגיה קיצונית.

גם במצרים מודים: סיני מסוכנת

במצרים מתחו ביקורת חריפה על החלטת ישראל לפרסם אזהרת מסע חמורה לסיני, אך כעת גם גורמים בקהיר לא חוששים להצהיר שהמצב בחצי האי הפסטורלי חמור מאוד במישור הביטחוני. "אין כעת שליטה ביטחונית בסיני", אמרו הגורמים בתקשורת המצרית. "המשטרה וכוחות הביטחון מנסים להחזיר כעת את המצב לקדמותו, במיוחד לאור טענתה של ישראל בשבוע החולף כי מצרים מסוכנת כעת יותר לישראל מאשר אירן".

לדבריהם, עיקר החשש בקהיר הוא מפני גורמי אסלאם קיצוני, חלקם מקומיים, הפועלים ללא חשש. "אנחנו חוששים מפני קריסה ביטחונית בסיני", הוסיפו הגורמים וטענו שמדובר באותם הגורמים שחיבלו בשנה החולפת לא פחות מ-14 פעמים בצינור המוביל גז לישראל.

ואכן, נראה כי מצרים לא מתכוונת לעבור לסדר היום נוכח המצב בסיני. בתקשורת המצרית מדווח היום כי בקהיר פנו רשמית לממשלת חמאס בעזה בדרישה לשלוט בנעשה בגבול המשותף עם רצועת עזה, על מנת לשמור על המצב הביטחוני באזור. זאת, אחרי שלושה פיגועי טרור שבוצעו אמש בסיני, בהם נהרג אדם אחד ונפצעו שניים נוספים.

רק בשבוע שעבר דווח במצרים על מעצרם של שני פעילי "עז א-דין אל-קסאם" בסיני. כוחות הביטחון שביצעו סיור שגרתי באזור אל-עריש הבחינו ברכב חשוד שנסע במקום. הם ביקשו ממנו לעצור, וזיהו בו שני גברים, בגילאים 33 ו-36, בעלי אזרחות פלסטינית. "בדיקה העלתה שהשניים הם פעילי 'גדודי עז א-דין אל-קסאם'", דווח. השניים נעצרו ונלקחו לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת