אולמרט: "לא סומך על האחראים לתקיפה"

רה"מ לשעבר מצטרף לביקורת על יכולות ההנהגה של נתניהו וברק: בריאיון לרשת CNN אמר אהוד אולמרט כי אין לו אמון במקבלי ההחלטות בכל הקשור לתקיפה באירן. "זו תהיה טעות מצד ישראל", קבע

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תוקף את מדיניות הממשלה הנוכחית בכל הקשור להתנהלות מול אירן. אולמרט גם מתייחס באופן נדיר לתקיפה הישראלית בסוריה כפי שתוארה בספרו של הנשיא בוש וטוען - אובמה הוא ידיד אמת של ישראל. את הדברים אמר ראש הממשלה לשעבר בראיון לכריסטיאן אמנפור, כתבת רשת CNN.

"פעולה צבאית היא המוצא האחרון כנגד אירן, ואני מעדיף שהתקיפה תהיה תקיפה אמריקנית עם גיבוי בינלאומי גדול. ישראל לא צריכה להוביל תקיפה באירן, אלא ארה"ב. ישראל יכולה להיות חלק מהמהלך, אך לא להוביל אותו", אמר אולמרט.

על דברי דיסקין אמר אולמרט כי הם בלתי שגרתיים. "אנו לא חושבים שסדר העדיפויות הישראלי נכון, בראש סדר העדיפויות צריך להיות שיתוף הפעולה עם ארה"ב". אולמרט ביקר את היחסים בין נתניהו ואובמה: "אני חושש שאין יחסי חברות ושיתוף פעולה בין אובמה ונתניהו. אני והנשיא לשעבר ג'ורג' בוש שיתפנו פעולה ברמה הגבוהה ביותר, סמכנו אחד על השני ולא הדלפנו דבר מפגישות בארבע עיניים, דבר שלא קיים בין נתניהו ואובמה. אני מקווה ששיתוף פעולה כזה יהיה בין אובמה ונתניהו. אני בטוח שאובמה אינו עויין לישראל וכי ניתן לקיים דיאלוג טוב איתו".


"פעולה צבאית אינה הכרחית בשלב זה"

"אני יודע שההנהגה האירנית לא עברה קו מסוים בתוכנית הגרעין, אני יודע שהם לא נמהרים אלא מחשבים את צעדיהם ומודעים להשלכות של מה שהם יעשו לאירן עצמה. אנו חייבים ליצור יכולת להגן על עצמנו במקביל ליצירת חזית בינלאומית נגד אירן - בלי לדבר כל כך הרבה. אסור למהר בפעולה צבאית שאינה הכרחית בשלב זה", טען ראש הממשלה לשעבר בתגובה לדברי מאיר דגן כי הממשל האירני פועל בצורה רציונלית.

כשהמראיינת שאלה אותו מה הערכתך לגבי סיכוי תקיפה ישראלית באירן התייחס אולמרט באופן נדיר למה שפורסם בעולם כתקיפה ישראלית בסוריה: "לפי הפרסום בספרו של הנשיא לשעבר בוש, בוצעה בסוריה תקיפה של מתקן גרעיני. המתקן בסוריה עמד להיות פעיל בתוך ימים ולא היה זמן להמתין עם תקיפה. באירן המצב שונה. יש זמן, הקהילה הבינלאומית מודעת למצב, נשיא ארה"ב מחוייב למנוע מצב של אירן גרעינית - יש הבדל גדול". אולמרט הבהיר כי הוא לא לוקח אחריות על הפעולה בסוריה: "קראתי עליה בספר של בוש, ואני יודע שבוש איש כן".

"אירן תהיה חייבת להגיב"

"ניסיון להשוות בין אירן וסוריה אינו ראוי, שקרי ומוביל למקום לא טוב. מתישהו יסופר הסיפור על מה שקרה בסוריה ואת המאמצים האדירים שישראל עשתה כדי לאפשר לסורים לצאת מהאירוע בלי להגיב. כאן אנחנו לא משאירים לאירנים אפשרות אחרת - אנו אומרים כי הם יותקפו יום אחד ולא נותנים להם אפשרות לא להגיב", טוען אולמרט.

"הנסיבות שונות לחלוטין, אירן אינה סוריה, התוכנית האירנית רחוקה מסיום. כל ההערכות על ידי כל סוכנויות הביון שהגיעו לאוזני אומרות כי תקיפה באירן תוביל להשלכות חמורות על המזרח התיכון ולהשלכות כלכליות משמעותיות על כל העולם ועל ישראל במיוחד. איני בטוח שזה המוצא האחרון, אם זה המוצא האחרון אז בסדר, אבל אם זה לא המוצא האחרון התזמון הלא נכון יכול להיות טעות גדולה מצד ישראל", מזהיר ראש הממשלה לשעבר.

לסיום שאלה אותו המראיינת מדוע הוא נראה מודאג. "אני מודאג", ענה אולמרט, "כי לא אני מקבל את ההחלטה אלא מישהו אחר. צריך שיהיה אמון מלא באלה שמקבלים את ההחלטות". לשאלה "אז אין לך אמון מלא בהם?" ענה אולמרט "כך מתברר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת