"הסיכוי לעימות במזרח התיכון פחת משמעותית"

בכירים ומומחים אומרים לעיתון "ניו יורק טיימס" שהסיכוי לעימות סביב תכנית הגרעין האירנית פחת משמועותית, בעקבות הסנקציות הכלכליות והשיחות הישירות שמתנהלות עם מול האירנים. גורם עלום שם בבית הלבן אמר לעיתון שאחרי "חורף חם מאיומים , הקיץ מביא התקררות"

אחמדינג'אד - משנה כיוון? (AP)

אחרי חורף שלם של התראות על אפשרות של עימות צבאי סביב תכנית הגרעין האירנית, בכירים אמריקנים בוושינגטון ומומחים אחרים מאמינים, באזני ה"ניו יורק טיימס", שהסיכוי לעימות צבאי - ירד במידה משמעותית.

על פי העיתון, הבכירים מצביעים על מספר גורמים שהביאו לירידה: הראשון שהם מזכירים הוא הסנקציות הכלכליות שלדברי המומחים "גורמים לאיראנים לנקוט בטקטיקות יותר גמישות ביחס לארצות הברית ומעצמות אחרות. בנוסף, השיחות שששת המעצמות מקיימות עם נציגים מטהרן מורידות את הסיכון בעימות, טוענים המומחים.

המומחים האמריקנים מצביעים גם על הדיון אודות האיום האירני, שגורם לקרע בממשל הישראלי בין מנהיגים ומומחי מודיעין, אבל הם לא מזכירים את הדיון הזה כסיבה להפחתת הסיכויים לעימות אלא, אולי, כפועל יוצא של האיום. הניו יורק טיימס גם מזכיר את הימנעותם של היושבים בבית הלבן לדרדר את האזור למתיחות, כדי למנוע החרפה של המשבר הכלכלי. "אני חושב שהטמפרטורות ירדו", אמר לטיימס בכיר עלום שם מהבית הלבן.

במקביל , הטיימס מזכיר שאין סיבה לחגיגות אופטימיות: "אין הסכמה בין ישראל לארצות הברית בנוגע לזמן הדרוש לדיפלומטיה לפעול, כל מה שיש זו הסכמה שצריך לתת סיכוי לדיפלומטיה", אמר דניס רוס, שניהל עבור אובמה את סוגיית אירן. "עכשיו יש דגש על מו"מ", הוא אמר, "זה לא אומר שהאיום בשימוש בכוח נעלם, אבל הוא נמצא שם, רק אחרי הדיפלומטיה".

"יש שילוב של גורמים שעולים, ביניהם השיחות והסנקציות, לכן, אני חושב שיש מספיק אנשים שמבינים שצריך לתת זמן (כדי שהגורמים האלה) יצאו לפועל", אמר הבכיר מהבית הלבן שסירב להזדהות בשמו בגלל רגישות הנושא. גם הסנטור ג'ון קרי התייחס לנושא בראיון בסוף השבוע ואמר: "אני בטוח שיש דרך לנוע קדימה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת