אב שכול תקף בטקס: "השכול שלנו נותר פרוץ ושומם"

יוסי מנדלביץ', ששכל את בנו יובל בפיגוע בקו 37 בחיפה, תקף בצהריים את ממשלת ישראל ואת העומד בראשה, בטקס הזיכרון לחללי פעולות האיבה בהר הרצל, וזכה למחיאות כפיים: "המדינה לא רשאית להשתמש ברוצחים כמטבע העובר לסוחר". ראש הממשלה נתניהו: "הם רוצחים - ואנחנו בונים"

לאחר טקס הזיכרון שהתקיים בשעה 11:00 בהר הרצל לחללי מערכות ישראל, נערך בשעה זו במקום טקס הזיכרון לחללי פעולות האיבה. את הטקס, במעמד ראש הממשלה נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר הכנסת רובי ריבלין ונשיא ביהמ"ש העליון גרוניס, העברנו בשידור ישיר באתר האינטרנט של חדשות 2.

בטקס נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מעשי הזוועה של הטרוריסטים נגד עמנו אינם יודעים גבולות מוסריים ומדיניים. אכזריותם ושנאתם של הטרוריסטים איננה יודעת שובע. יש דבר אחד שמשותף לכל המרצחים הללו: הם רוצים למחוק את העם היהודי מעל פני האדמה ולעקור את עמנו מאדמתנו, אדמת ישראל. הם לא יצליחו בכך. אנחנו כאן בירושלים ונישאר בירושלים, בירתנו המאוחדת ועיר קודשו של העם היהודי לדורותיו".

"לא נזוז מכאן, לא נחדל מלבנות, לא נחדל מליצור, נמשיך לפתח ולחזק את מדינתנו, לחיות, לגדל, ליישב בה את ילדינו ונכדינו", המשיך נתניהו. "אני רואה את הנחישות הזאת טבועה עמוק בעמנו, אני רואה אותה במשפחות הנופלים", המשיך ראש הממשלה.

"במשך 64 שנים אנחנו נאחזים במדינתנו וזה בדיוק מה שנמשיך לעשות. הם רוצחים - ואנחנו בונים. בחשבון ההיסטורי, גבר העם היהודי על כל צורריו. הם עברו מהעולם, ואנחנו כאן. אני יודע שהמחיר שנגבה מכם בני המשפחות הוא קשה מנשוא, ועל כן אני רוצה להביע את הערכתי והערכת האומה כולה לעמידכתם האיתנה ולגבורת נפשכם. זיכרון יקיריכם ימשיך להדהד בלבנו לעד. יהי זכרם ברוך", סיים נתניהו.

טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה התשע"ב נפתחו עם הישמע הצפירה בשעה 11:00 בבוקר ויימשכו לאורך היום, עד לטקס הדלקת המשואות המסורתי, שייערך בשעה 20:00 ויציין את תחילת חגיגות יום העצמאות.

נציג המשפחות השכולות: "זוכרים אותנו רק יום בשנה"

לאחר מכן עלה לנאום נציג המשפחות השכולות, יוסי מנדלביץ', ששכל את בנו יובל בפיגוע בקו 37. מנדלביץ' מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה באישור עסקת שליט, וכן בטיפול בנפגעי פעולות האיבה במהלך השנה. "התפיסה שאין להפקיר חייל חי שהמדינה שולחת לקרב והינה אחראית לגורלו, איננה יכולה לעמוד באותה ההיררכיה כמו הגנת האזרחים", אמר מנדלביץ'. "כי אז אין הצדקה לסכן חיילים בקרב. המדינה יכולה לפדות שבויים בדרכים צבאיות ואינה רשאית להשתמש בטרוריסטים שרצחו אזרחים כמטבע העובר לסוחר".

"רוב רובם של חללי האינתיפאדה השנייה ולאחריה - היו אזרחים", המשיך מנדלביץ'. "מלחמת הטרור הפכה את השכול האזרחי לנתיב המדמם המרכזי של קורבנות הסכסוך מהצד הישראלי. נכון, יום אחד בשנה זוכרים את חללי הטרור אבל בשאר 364 הימים מדחיקים, מתעלמים, שוכחים, רומסים ומזניחים כאילו הם אינם קיימים".

"התפיסה הערכית הישראלית לא אימצה את המשפחות השכולות של חללי הטרור ואת נכי הטרור אל חיקה. להיפך, היא שמרה בקפדנות על ההיררכיה הברורה בין השכול הצבאי, החייל ההרוג, לבין האזרחים, חללי הטרור", אמר מנדלביץ'. בסיום דבריו הוא זכה למחיאות כפיים מצד המשפחות השכולות.

בתחילת השבוע הודיע משרד הביטחון כי מספרם של הנופלים במערכות ישראל משנת 1860 ועד ליום 22.4.2012 הוא 22,993. השנה נוספו למניין 126 חללים, בהם סגן הילה בצלאלי ז"ל שנהרגה באסון בהר הרצל, ורב"ט יהושע חפץ ז"ל שהתמוטט ומת במהלך גיבוש ליחידת יהל"ם של חיל ההנדסה.

בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ הסתיימו הטקסים הממלכתיים לציון יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, טקסים שארגן משרד הביטחון. אנשי אגף משפחות והנצחה מדווחים מבתי העלמין ברחבי הארץ שכל הטקסים.התנהלו כסדרם וללא אירועים חריגים. לטקס המרכזי בהר הרצל הגיעו על פי ההערכות מעל 100 אלף איש. לטקס בבית העלמין הצבאי בקריית שאול הגיעו כ-80 אלף איש. בסך הכול מעריכים באגף משפחות והנצחה כי יותר ממיליון בני אדם פקדו ביממה האחרונה את בתי העלמין הצבאיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת