רה"מ נתניהו: "הערב נהפוך כולנו למשפחה אחת"

הערב נפתחו אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בטקס משפחות שכולות באתר "יד לבנים" בירושלים. יו"ר הכנסת ריבלין: "לא מחרחרי מלחמה, אלא חפצי חיים אנו". רה"מ הזכיר את חבריו לנשק שנפלו: "היו מופלאים"

החלו האירועים לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ב. עוד לפני העצרת הרשמית שתיערך הערב בשעה 20:00 ברחבת הכותל, הגיעו הערב מאות משפחות שכולות לטקס בבית "יד לבנים" בירושלים. הטקס נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, יו"ר ארגון יד לבנים והרבנים הראשיים. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור ישיר מהטקס.

רה"מ: הטובים ביותר נופלים

במהלך נאומו, הזכיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את אחיו יוני שנפל במהלך מבצע אנטבה, ואת שלושת חבריו: חיים בן יונה מקיבוץ יחיעם, זוהר ליניק מיהוד ודוד בן חמו מבאר שבע. "הם היו מופלאים", אמר נתניהו, "זוהר היה יפה תואר, רב כישרונות, תוסס ואדום למופת. דוד בן חמו נפטר בזרועותיי בדרך משטח האימונים לבית החולים. הוא היה נער מחונן, אתלט מוכשר ותלמיד".

"כשאומרים שהטובים ביותר נופלים - מתכוונים לאנשים כמו חיים, זוהר ודוד", הוסיף נתניהו. "כאשר ביקרתי עשרות שנים לאחר מכן בביתו של דוד בב"ש נכנסתי לחדרו, והחדר נשאר בדיוק כפי שהיה כשהוא עזב אותו בפעם האחרונה. עבורנו המשפחות השכולות, הזמן נעצר ברגע שנתקבלה הבשורה המרה - חרב אכזרית ביתרה את חיינו לשניים ומה שהיה לפני, לא ישוב עוד".

"ביום הזה האומה כולה עוצרת מלכת ונעמדת דום", סיכם נתניהו, "כשתישמע הצפירה הערב נהפוך כולנו למשפחה אחת. אזרחי ישראל יתאחדו ביגון ויתאחדו בזיכרון. כולנו נרכין ראשם בהוקרה לאלה שנפלו ושהקריבו את חייהם להגנת עמנו. בזכותם ניתנה לנו עצמאותנו והזכות לחיות בביטחון בארצנו".

יו"ר הכנסת: מחויבים לשימור אתרי המורשת

יו"ר הכנסת רובי ריבלין פתח את דבריו ואמר: "אני מחבק אתכן משפחות יקרות, פעם ועוד פעם. נזכור פעם ועוד פעם. אדמת הארץ וירושלים ספוגה בדם בנים, אבות ורעים. במעשי גבורתם, בכאבם, וספוגה היא בדמעותיכם וכאבכם. נזכור את בנינו הנופלים במערכות ישראל, שיישארו צעירים לנצח במלכות שמיים ברוכי כישרונות וחפצי חיים. נחבק אתכם משפחת השכול, אתם שנושאים לנצח את לפיד הזיכרון ולהבתו צורבת את נשמתכם אש תמיד".

"נזכור את תעצומות הרוח", הוסיף ריבלין. "אנו מחויבים לצוואתם, לזכרונם, לגלעד המסירות והאחווה. מדינת ישראל מחויבת לאתרי הזיכרון המורשת והגבורה להמשך פעילותם ותקצובם. משפחות השכול שנה אחרי שנה עומדות מול הזיכרונות. מוטלת עלינו חובה לאומית להישיר מבט אל עיניכם למודות היגון, אל הפנים והשמות החקוקים. לא אנשי מלחמה ומדון אנו, אלא חפצי חיים וידינו הפתוחה המושטת לשלום תמיד. למרות שרצינו וויתרנו ולמרות שקרענו בבשרנו, גם היום עוד קמים עלינו לכלותינו. גם היום אנו באיום מתמיד, גם היום מצויים חקלאים בסכנת מוות של צלפים וילדות וילדים נמלטים למקלטים מאיום טילים. ממש כמו כאן בירושלים, בזמן המצור".

"זקוקים לתעצומות כדי לא ליפול"

"לוח השנה שזור ימים, תאריכים, זיכרונות ושכחה", אמרה נאווה כהן, ששכלה את אחיה דני במלחמת יום הכיפורים, ואת בנה שנקרא על שמו בפיגוע בציר המתפללים בחברון. "השנים חולפות והמעגליות הופכת לספירלה השואבת אותנו מטה. אנו, המשפחות השכולות זקוקות לתעצומות כדי לא ליפול".

"אנחנו מסתכלים על תמונות שלהם בתור ילדים, ובתמונות תמיד הם מוקפים חברים ועם חיוך רחב", הוסיפה כהן, לנו, המשפחות השכולות, נותר רק לשאת את זכר הימים שחלפו - במיוחד ביום כזה בו כל עם ישראל מאוחד בזיכרון הבנים. עלינו לזכור שבזכותם למעשה יימשך סיפור עמנו".

22,993 חללים במערכות ישראל

בתחילת השבוע הודיע משרד הביטחון כי מספרם של הנופלים במערכות ישראל משנת 1860 ועד ליום 22.4.2012 הוא 22,993. השנה נוספו למניין 126 חללים, בהם סגן הילה בצלאלי ז"ל שנהרגה באסון בהר הרצל, ורב"ט יהושע חפץ ז"ל שהתמוטט ומת במהלך גיבוש ליחידת יהל"ם של חיל ההנדסה.

הערב בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה, שתציין את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. מיד לאחר הצפירה יחלו עצרות הזיכרון בכל רחבי הארץ, כאשר העצרת המרכזית תתקיים כבכל שנה ברחבת הכותך בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ.

באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון סיפרו כי מחר צפויים להגיע כמיליון בני אדם לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ במהלך יום הזיכרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת