"רק מידע על חייל יוביל לעסקה"

גורם בכיר שמעורב בעסקה מסביר שרק מידע שיוביל למציאת גופת חייל יביא לקיומה. שליח רה"מ דוד מידן שעמד מאחורי עסקת שליט, מתאם בין הגורמים בהסכם החנינה שעשוי להוביל לגילוי גופת החייל הנעדר מג'די חלבי

מי שהוביל את המשא ומתן מול שני האסירים, שבעקבותיו נחתם הסכם החנינה תמורת מידע על חייל נעדר, הוא לא אחר מאשר דוד מידן - שליח ראש הממשלה שהביא במו ידיו את העסקה לשחרורו של גלעד שליט - כך נודע לכתב חדשות 2 גיא פלג, שגם חשף את הפרשה אמש ב"מהדורה המרכזית".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס עודכנו בפרטי העסקה, שאם תצא לדרך, תביא למידע אודות מקום גופתו של חייל שמקום קבורתו לא נודע.

מידן ניהל את המגעים מול האסירים בסיוע ראש מחלקת החנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, וסגן-אלוף מצה"ל הממונה על נושא הנעדרים בצבא. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אישר מידן את מעורבותו בפרשה.

מיותר לציין כי מידן, בכיר לשעבר במוסד, הוא שניהל את המגעים מול מצרים בשאלת גלעד שליט והוא שהביא בסופו של דבר לסגירת העסקה מול חמאס ולשחרורו של החייל החטוף. ניתן להעריך כי עצם מינויו לתיווך הרגיש בסוגיית האסירים מעיד על החשיבות שמייחסת המדינה למציאת החייל הנעדר.

גורמים בכירים המעורבים בפרשה מסרו לחדשות 2 באינטרנט כי אין שום ודאות שהחייל הנעדר עליו מדובר הוא מג'די חלבי, אבל ההסכם בנוי כך שאם הנעדר שיאותר יתגלה כאזרח ולא חייל – העסקה מבוטלת. עם זאת, הדגישו הגורמים כי הרושם שנוצר משיחה עם האסירים הוא שהם "מאוד רציניים".

לטענת אותם גורמים, ההסכם שנחתם עם האסירים הוא נוח עבור המדינה. לאסיר המרצה עונש מאסר עולם נותר רק עוד שליש, ולשני - סוחר הסמים - נותרה רק עוד שנת מאסר, כך שמדובר בחוב יחסית זניח שהמדינה יכולה למחוק.

על פי התיאור והתחושות שהתקבלו במהלך השיחות עם האסירים, נראה שמדובר בחייל צה"ל מג'די חלבי, וכך גם לפי התאריכים שנמסרו - אולם גורמים בכירים מדגישים כי כי עדיין לא ברורה מהימנות המידע ואם בסופו של דבר אכן תימצא גופה.

ההסכם: האסירים יספקו מפה למקום הקבורה ויקבלו חנינה

פרטי העסקה מעוררת המחלוקת התגבשו בפרקליטות המדינה, ונחשפו לראשונה על ידי כתבנו גיא פלג אמש במהדורה המרכזית של חדשות 2. ה"מקור" בפרשה, האסיר מרדכי משה השפוט על שני מקרי רצח, הסכים להעביר לרשויות המדינה - באמצעות שני אסירים נוספים - מפה שתוביל למקום בו קבור החייל הנעדר. בתמורה למידע, התבקשה המדינה לשכור עבורו ולממן את שירותיו של עורך הדין בועז קניג שייצג אותו בערעור בבית המשפט העליון בעניינו.

מדינת ישראל חתמה על הסכם עם עמוס נחום, אסיר עולם שהורשע ברצח, לפיו הוא וחברו אליאס דאלי המוחזקים בכלא שאטה ימסרו מידע על מיקום גופת חייל נעדר תמורת חנינה, אותו יספק להם חברם לכלא - האסיר מרדכי משה. את ההסכם חתמה ראש מחלקת החנינות במשרד המשפטים אמי פלמור, על דעת בכירי הפרקליטות.

על פי ההסכם בין המדינה לנחום, האסיר הצהיר שבידיו מידע אמין בדבר מיקום הגופה. בנוסף הוא הצהיר שהגופה מצוייה בתחום מדינת ישראל, במקום שניתן להגיע אליה, התחייב בנוסף למסור מפה שבה מצויין מיקום הגופה והצהיר כי לא היה מעורב ברצח של אותו נעדר.

המדינה, מצידה, התחייבה כי אם אכן תימצא הגופה במקום אשר ימסור האסיר, הוא לא ייחקר על זהות המקור. המדינה אף תפעל למתן חנינה לאסיר ותפעל להעניק חנינה גם לחברו, ויבוטל הקנס שהוטל עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת