העסקה נחשפת: חנינה תמורת גופת החייל הנעדר מג'די חלבי

האם תעלומת היעלמותו של החייל מג'די חלבי מגיעה לסיומה? הותר לפרסום כי העסקה שחתמה המדינה עם אסירים בכלא שאטה, שנחשפה לראשונה בחדשות 2, עוסקת במידע על מיקום גופתו של חייל צה"ל הנעדר מזה 7 שנים. אביו של חלבי: "מבחינתנו הבן שלנו חי וקיים"

החייל ששמו נזכר בהסכם החנינה עם שני האסירים, שאותו חשף לראשונה כתבנו גיא פלג, הוא מג'די חלבי - כך הותר לפרסום. אם אכן ייצא ההסכם אל הפועל, תועבר לידי המדינה מפה שתוביל למקום בו קבור החייל.

עקבותיו של טוראי מג'די חלבי אבדו בחודש מאי 2005, בזמן שהיה בחופשה מהצבא. במהלך השנים היו ניסיונות ממושכים לאתרו ולברר מה עלה בגורלו - אך ללא הצלחה. הוריו לא איבדו תקווה לאורך השנים, והם ממשיכים לטעון שבנם עדיין בחיים.

"אני עודכנתי כדי שלא להיות מופתע - דיברו איתו מזרועות הביטחון", סיפר לחדשות 2 באינטרנט נזמי חלבי, אביו של החייל הנעדר. "לא ישנו כל הלילה, הבית מלא, הטלפון לא מפסיק לצלצל ומהבוקר לא נחתי".

חלבי האב התוודה כי "אנחנו במצב מאוד קשה - כל פעם מקפיצים אותנו ובסוף אין כלום. הבן שלנו חי וקיים, אנחנו לא מאבדים תקווה לרגע אחד וכל עוד שלא הוכח אחרת - הוא חי וקיים".

"אני לא מאמין באסירים האלה", הוסיף נזמי. "אני זוכר את פרחאן כבר (הרוצח המורשע שסיפר ברשותו מידע אודות מג'די חלבי) והכל דברים לא נכונים. אני לא מאמין להם. היו דברים כאלה שלא היו נכונים. שזרועות הביטחון יחקרו ולא יזלזלו בעניין".

"לא ברור אם המידע אמין או שהוא פשוט מהתל בכולם"

על פי פרטי העסקה מעוררת המחלוקת שהתגבשה בפרקליטות המדינה, ומובאת כאן לראשונה,  "המקור" בפרשה, האסיר מרדכי משה השפוט על שני מקרי רצח, הסכים להעביר לרשויות המדינה - באמצעות שני אסירים נוספים - מפה שתוביל למקום בו קבור החייל הנעדר. בתמורה למידע, התבקשה המדינה לשכור עבורו ולממן את שירותיו של עורך דין פלילי שייצג אותו בערעור בבית המשפט העליון בעניינו. עורך הדין שנבחר הוא בועז קניג.

אלא שהאסיר המחזיק במידע לטענתו מסרב בינתיים להעביר את הפרטים על מקום הימצאות גופת החייל, ושב ומעלה דרישות חדשות לפני מסירת המפה. גורם המעורב בפרשה מספר כי מדובר באדם הפכפך. "לא ברור האם יש לו אכן מידע אמין, או שהוא פשוט מהתל בכולם", ציין הגורם והוסיף: "בינתיים הוא משחק עם כולנו ואנחנו בסך הכל ממתינים למוצא פיו".

אתמול חשף כתבנו גיא פלג במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי מדינת ישראל חתמה על הסכם עם עמוס נחום, אסיר עולם שהורשע ברצח, לפיו הוא וחברו אליאס דאלי המוחזקים בכלא שאטה ימסרו מידע על מיקום גופת חייל נעדר תמורת חנינה. את ההסכם חתמה ראש מחלקת החנינות במשרד המשפטים אמי פלמור, על דעת בכירי הפרקליטות.

את המשא ומתן מול שני האסירים, נחום שנידון למאסר עולם בגין רצח, ודאלי סוחר סמים שנשלח ל-16 שנות מאסר, ביצע פרקליטם עורך הדין בועז קניג מול הגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות.

על פי ההסכם בין המדינה לנחום, האסיר הצהיר שבידיו מידע אמין בדבר מיקום הגופה. בנוסף הוא הצהיר שהגופה מצוייה בתחום מדינת ישראל, במקום שניתן להגיע אליה, התחייב בנוסף למסור מפה שבה מצויין מיקום הגופה והצהיר כי לא היה מעורב ברצח של אותו נעדר.

המדינה, מצידה, התחייבה כי אם אכן תימצא הגופה במקום אשר ימסור האסיר, הוא לא ייחקר על זהות המקור. המדינה אף תפעל למתן חנינה לאסיר ותפעל להעניק חנינה גם לחברו, ויבוטל הקנס שהוטל עליו.

מדובר צה"ל נמסר כי "בשלב זה אין כל ודאות לגבי זהות הנעדר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת