בשל דיווח על הספינה החשודה - מפקד השייטת הוקפץ מהברית של בנו

מפקד יחידת שייטת 13 הוקפץ מטקס הברית של בנו , לאחר שהתעורר חשד כי ספינה שהפליגה עם דגל ליבריה בים התיכון, נשאה נשק מאירן לרצועת עזה. לוחמי היחידה השתלטו על הספינה "בטהובן", ובבטנה לא נמצאו אמצעי לחימה

מפקד שייטת 13 אלוף משנה א', שחגג אתמול את טקס ברית המילה של בנו, הוקפץ במסוק מהאירוע, בעקבות מידע מודיעיני פתאומי שהגיע, בדבר ספינה שיצאה מביירות ועושה את דרכה לרצועת עזה, כשעליה אמצעי לחימה. כך פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

כיוון שלא היה מדובר במבצע שתוכנן מראש, מפקד היחידה נאלץ לעזוב בבהילות את האירוע שלו עצמו. בעזרת מסוק שהוקפץ סמוך למקום האירוע, הוא הצליח להגיע במהירות לבסיס היחידה בעתלית, ופיקח מקרוב אחר הנעשה במבצע. 

זמן קצר לאחר שהגיע המפקד ליחידה, כוחות שייטת 13 השתלטו אמש בלב ים על הספינה שעשתה דרכה לרצועה. לא דווח על נפגעים או על נזק לכוחותינו. ההשתלטות בוצעה במרחק 160 מייל ימי (כ-260 ק"מ) מחופי ישראל. בתום סריקות ובדיוקת במכולותיה, לא נמצאו כל אמצעי לחימה וכלי נשק, על סיפונה.

הספינה, שהפליגה תחת דגל ליבריה תחת השם HS beethoven, אותרה במהלך פטרול של חיל הים בים התיכון. הנמל האחרון בו היא שהתה היה נמל ביירות, והיא הצהירה שנמל היעד שלה הוא נמל אלכסנדריה. לוחמי השייטת השתלטו על הספינה וביצעו בה חיפוש. בכיר ישראלי שהתראיין בעילום שם סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההשתלטות בוצעה במסגרת "ההגנה השוטפת על גבולותיה הימים של ישראל".

גורמים צבאיים סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי הכוחות ביצעו חיפוש מקיף על הספינה אך לא נמצא דבר, והוסיפו: "מדובר בפעולה שגרתית על מנת להגן על המים הטריטוריאלים של ישראל".

מקארין A ועד הספינה האירנית

אין זו הפעם הראשונה שכוחות השייטת מסכלים הברחת נשק לרצועת עזה דרך הים. המקרה המפורסם ביותר היה ההשתלטות על ספינת הנשק "קארין A" בשנת 2002 סמוך לשארם א-שייח'. ב-2009 השתלטו לוחמי הקומנדו הימי על ספינת נשק אירנית שהייתה בדרכה לסוריה ולחיזבאללה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת פעילות מבצעית שוטפת שמקיים חיל הים לצרכי ביטחון ומניעת הברחות עצר כוח של חיל הים אוניית סחר שנושאת דגל ליבריה תחת השם HS beethoven. במרחק 160 מייל ימים מחופי ישראל. הבידוק שעורכים כוחות חיל הים מתבצע בהסכמת קברניט הספינה. אם לא יימצאו ממצאים היא תמשיך בדרכה".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו רוני דניאל, ניר דבורי ומתן חצרוני

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת