שייטת 13 השתלטה על ספינה בלב ים

כוחות חיל הים השתלטו הערב על ספינה חשודה שהפליגה תחת עם דגל ליבריה בים התיכון, זאת בעקבות חשד שהספינה נושאת נשק מאירן לרצועת עזה. הלוחמים נמצאים על הספינה ובודקים את מכולותיה, אולם עד כה לא אותרו אמצעי לחימה

שוב סיכול משלוח נשק ימי מאירן לעזה? כוחות שייטת 13 השתלטו הערב בלב ים על ספינה שעשתה דרכה לרצועה. אין נפגעים או נזק לכוחותינו. ההשתלטות בוצעה במרחק 160 מייל ימי (כ-260 ק"מ) מחופי ישראל. בשעה זו נבדק האם מדובר בספינת נשק ומכולותיה עוברות סריקה, אולם עד כה לא נמצא כל אימות לכך שמדובר בספינת נשק.

הספינה, שהפליגה תחת דגל ליבריה תחת השם HS beethoven, אותרה במהלך פטרול של חיל הים בים התיכון. הנמל האחרון בו היא שהתה היה נמל ביירות, והיא הצהירה שנמל היעד שלה הוא נמל אלכסנדריה. לוחמי השייטת השתלטו על הספינה וביצעו בה חיפוש. בכיר ישראלי שהתראיין בעילום שם סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההשתלטות בוצעה במסגרת "ההגנה השוטפת על גבולותיה הימים של ישראל".

גורמים צבאיים סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי הכוחות ביצעו חיפוש מקיף על הספינה אך לא נמצא דבר, והוסיפו: "מדובר בפעולה שגרתית על מנת להגן על המים הטריטוריאלים של ישראל".

מקארין A ועד הספינה האירנית

אין זו הפעם הראשונה שכוחות השייטת מסכלים הברחת נשק לרצועת עזה דרך הים. המקרה המפורסם ביותר היה ההשתלטות על ספינת הנשק "קארין A" בשנת 2002 סמוך לשארם א-שייח'. ב-2009 השתלטו לוחמי הקומנדו הימי על ספינת נשק אירנית שהייתה בדרכה לסוריה ולחיזבאללה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת פעילות מבצעית שוטפת שמקיים חיל הים לצרכי ביטחון ומניעת הברחות עצר כוח של חיל הים אוניית סחר שנושאת דגל ליבריה תחת השם HS beethoven. במרחק 160 מייל ימים מחופי ישראל. הבידוק שעורכים כוחות חיל הים מתבצע בהסכמת קברניט הספינה. אם לא יימצאו ממצאים היא תמשיך בדרכה".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו רוני דניאל, ניר דבורי ומתן חצרוני

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת